A 2015-ös eredmény az összefogásnak köszönhető – mondta lapunknak Tilcsik István polgármester. A korábbi években sajnos elég gazdátlan volt a falunk, ezért az önkormányzat elhatározta, hogy változtat ezen. Az első lépéseket tavaly meg is tettük ehhez.
Vonzó üdülőházak, strand és kikötő
Sarud ma már mint kedvelt Tisza-tavi üdülőhely a strandjáról és a kikötőjéről nevezetes. Az utóbbi időszakban sok hétvégi és üdülőházat építettek, amelyek száma jelenleg 650-re tehető. A faluban sokan foglalkoznak idegenforgalommal, ennek hatására ezer szálláshelyből választhatnak az érdeklődő turisták. Közöttük találni panziót, kempinget, ifjúsági tábort és magánszálláshelyeket is. Az elmúlt évben az önkormányzat jelentős bevételhez jutott az idegenforgalmi adóból.
Azt is megtudtuk, hogy az üdülőtulajdonosok főleg miskolciak, egriek, gödöllőiek és budapestiek. Egy részük egész évben Sarudon tölti napjait, sokan viszont a nyári szezonban érkeznek pihenésre, strandolásra, kerékpározásra. A vendégek közül többen a hétvégéiket töltik a faluban. Népszerű látnivaló a barokk stílusú római katolikus templom, mely az egyik emblematikus műemléke Sarudnak, ennek előterét nemrég virágos kerttel díszítették. A helyi látványosságok közé tartozik Falumúzeum is, amely egy régi, ámbitusos parasztházban kapott helyet, és korabeli berendezéseivel a múltról szól, az udvarán régi gémeskút áll. Ezzel szemben találni a katolikus parókia területén kialakított szabadidős és lelkigyakorlatos házat. Ez táborhely is a fiataloknak, számukra közösségi teret és sportpályákat is létesítettek. Itt kora tavasztól késő őszig fogadják az érdeklődőket.
A bibliai étkek és az aratók fesztiválja
A faluban szeretik a strandot és a Tündérrózsa kikötőt, amelyeket egy vállalkozó működtet. Ezeknek a területén zöld környezetben találni a 170 férőhelyes ifjúsági tábort, ahol az idén nyáron is különféle programokkal, kajakos vízi túrákkal várják a gyerekeket. Tavaly a falu főutcáján levő közösségi ház melletti teret ligetté alakítottak át, ahol fedett ülőhelyeket helyeztek el és büfét is nyitottak. Itt havonta egyszer zenés üdülőesteket szerveztek. Ezek olyan jól sikerültek, hogy a helybeliek és a vendégek együtt mulattak. Az idei első üdülőestet május 28-án tartják. Ugyancsak a főutcán információs pontot helyeztek el a turisták tájékoztatására.
Sarudon ebben az évben is több kiemelkedő programmal készülnek a vendégek fogadására. Lesz például majális, amikor a ligetben májusfát állítanak és főzőversenyt is tartanak. Májusban, Pünkösdkor – a tavalyi sikerek után – másodszor rendezik meg a bibliai étkek fesztiválját. Ennek érdekessége az lesz, hogy különböző helyszínekről érkező csapatok a Biblia korából származó ételeket főznek. Így például rút árpalevest, vörös lencseszószt, illetve báránysütet készítenek és édességnek pedig sóbi golyót szolgálnak fel, amely egy mézes sütemény. Ebben az évben is júniusban tartják a vitorlás szezonnyitót, júliusban pedig a Péter-Pál-napi aratófesztivált. Ez a legrégebbi ünnep Sarudon, 2015-ben is több száz érdeklődő jelenlétében tartották a kaszások, a marokszedők és a kévekötők parádéját egy strand közeli búzatáblán. Augusztus elején is megrendezik a már hagyományos traktoros ügyességi versenyt, illetve újdonságként repülőnap is lesz azoknak az érdeklődőknek, akik a levegőből szeretnék megnézi a Tisza-tavat.
Horgászmúzeumot nyitnak
Tilcsik István polgármester arról is beszámolt, hogy június 4-én nyitják meg Sarudon a Tisza-tavi Horgászmúzeumot, amely a jellegénél fogva az első ilyen lesz hazánkban. Egy magángyűjtő anyagából látható ez a tárlat, amely egy felújított parasztházban kap helyet. Ezzel együtt hajómotor-kiállítást is rendeznek. Az önkormányzat nemrég vásárolt egy félkész házat Sarudon, amelyet pályázati támogatással szeretnének befejezni. Ott modern technikával olyan nagy teljesítményű konyhát rendeznek be, ahol egyszerre 500-600 főre is főzhetnek különböző ételeket. Az épület emeleti részén falusi vendégfogadót alakítanak ki, a földszinten pedig 20-30 vendég kiszolgálására éttermet nyitnak. Erre a fontos fejlesztésre várhatóan 50 millió forintot költenek.
Vízi- és kerékpáros túrákat ajánlanak
Azt is tervezik, hogy a sarudi strand, a kikötő és a falu közötti út mentén díszes utcai világítóoszlopokat – kandelábereket - szerelnek fel, emellett több helyen utcai pihenőpadokat is helyeznek el. A következő időszakban ezekkel még komfortosabbá teszik az üdülőterületet. A strandról és a kikötőből pedig a turisztikai főszezonban rendszeresen vízitúrákat is szerveznek, hogy még több vendég ismerhesse meg a Tisza-tó csodálatos élővilágát. A kerékpárosoknak szintén programot ajánlanak, hogy körülkerekezzék a sarudi öblöt.