„Ott voltak a csontok egymás hegyén hátán. Csigolyák, fogak, kisebb-nagyobb töredékek, ilyet addig még senki nem látott Magyarországon”.
Ősi Attila paleontológussal beszélgettünk, aki felfedezte, és csapatával 23 éve kutatja a világon egyedülálló iharkúti dinoszaurusz-lelőhelyet.
A világ első repülőgép-eltérítőjeként is ismert paleontológus, báró Nopcsa Ferenc XX. század elején végzett, főként Erdélyre fókuszáló kutatásai után – amelyeknek az első „magyar” dinót, a Magyarosaurust is köszönhetjük – hazánkban csaknem egy évszázadon keresztül nem került elő dinoszaurusz-lelet.
Tudás és szerencseAz 1990-es évek legvégén egy geológushallgató nem akart abba belenyugodni, hogy míg sok országban számolatlanul tárják fel a gazdag lelőhelyeket, itthon dinóknak semmi nyoma. Kutatni kezdett, és amikor sorra vette a kőzetet, amelyben a legnagyobb valószínűséggel maradhattak meg a fosszíliák, a szerencse is mellészegődött: az iharkúti bauxitbánya pont ezt a réteget nyitotta meg.
Újabb véletlen, hogy 2000 áprilisában a helyszínre érkezve néhány percen belül már a kezében tartotta az első, a trianoni Magyarországon előbukkant csontot a dinoszauruszok korából. Dr. Ősi Attila paleontológus professzor, az akkori geológushallgató ma az ELTE Őslénytani Tanszék és a Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíció vezetője immár 23 éve kutatja csapatával a helyszínt.
Eközben Iharkút, és vele együtt hazánk nemcsak felkerült a világ dinoszaurusz-lelőhelyeinek térképeire, de folyamatos a tudományos érdeklődés az itteni kréta kori leletek egyedisége és gazdagsága okán.
Forrás: 24.hu