Ezzel párhuzamosan arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a balatoni turisztikai szervezeteknek jobban együtt kellene működniük a kultúrával foglalkozó szakértőkkel, annak érdekében, hogy a Balatonon több vendég legyen - közölte lapunkkal Cserép László, a Balatonfüredi Közös Önkormányzati Hivatal Művelődési, Ooktatási, Sport és Idegenforgalmi Osztályának vezetője.
Erre már csak azért is szükség volna, mert nemzetközi kutatások is bizonyítják, hogy a turisták már nem csak olasz pizzára, bécsi virslire, olcsó lángosra éhesek, hanem kultúrára is. A nemzetközi turizmus bevételeinek 40 százaléka a kulturális eseményeknek, látványosságoknak köszönhető. A gazdasági hozadék mellett, a kulturális turizmusnak óriási szerepe van a szellemi örökség védelmében, és a közösségi összetartozás erősítésében.
A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) szerint az is kimutatható, hogy a turisták egyre inkább elfordulnak a passzív vízparti pihenéstől. Éppen ezért a jövőben a hazai turizmus piacán is azok a települések lehetnek sikeresek, amelyek intellektuális élményeket is kínálnak.
Jó példa erre Balatonfüred, amely a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria után a Magyar Nemzeti Múzeummal is együttműködési megállapodást kíván kötni. A kulturális partnerségnek köszönhetően az elkövetkező években több fontos, országosan is jelentős tárlat lesz látható Füreden.
Ezek a kiállítások csak akkor lehetnek igazán sikeresek, ha a turisztikával foglalkozó szervezetek szereplői jobban odafigyelnek arra, mi is történik a kulturális életben! Ez év augusztusban Magyar művészek Itáliában 1800-1850 között címmel nyílik tárlat a Vaszary Villában. A mintegy nyolcvan művet bemutató kiállításon többiek között Barabás Miklós, Markó Károly, Balassa Ferenc képei lesznek láthatók.
Szeptemberben az I. világháború idején készült alkotásokból nyílik gyűjteményes kiállítás. A száz műalkotás között Mednyánszky László, Moholy-Nagy László, Vaszary János alkotási is szerepelnek.
De a későbbiekben lesz Picasso, Toulouse-Lautrec, Robert Capa, kiállítás is a városban, amelyek – reményeink szerint- szintén tömegeket vonzzanak majd. Pár napja voltam Bécsben, ahol a híres Albertina magyar szavaktól volt hangos, s egyidőben több ezer látogató volt a kiállító termekben.
Ezért is gondolom, hogy nem vágyálom az, hogy az olyan kiállításoknak, amilyent például Füreden tervezünk, kellő együttműködés mellett, komoly hatásai lehetnek a helyi gazdasági szereplők életére is.
Úgy gondolom, hogy a turisztikai szakemberekének nem feltétlenül új dolgokat kell kitalálniuk. Néha elég lenne az is, ha jobban együttműködnének olyan szervezetekkel, amelyek rendelkeznek olyan kulturális potenciállal, amelyek kamatoztathatóak lennének a vendégek idecsalogatásában is.