A szakmát és az utasokat is segíti az a praktikus anyag, amelyet a Magyar Utazási Irodák Szövetsége állított össze annak érdekében, hogy hatékonyabb és célzottabb legyen a fellépés a jogosulatlan utazásszervezés ellen.
A MUISZ évek óta intenzív lobbitevékenységet folytat az engedéllyel rendelkező utazási irodák versenyhelyzetét jelentősen befolyásoló jogosulatlan utazásszervezőkkel szemben is. A döntéshozók felé többször jelezték a problémát, hangsúlyozva, mekkora adókiesést jelent ez a magyar költségvetés számára, illetve többször felhívták arra a figyelmet, milyen veszélyt jelent a „fekete” utazásszervezők tevékenysége az utasokra nézve.
A vonatkozó hatályos jogszabályok megfelelő ismerete nélkül azonban nem lehet hatékony harcot vívni, így a Szövetség egy olyan anyagot állított össze a szakma és az utazóközönség számára, amelyben a fogalmak tisztázásán és az illetékességi körökön túl példákkal alátámasztva mutatja be a MUISZ azokat a gyakori eseteket, amelyek kimerítik, vagy éppen nem támasztják alá a jogosulatlan utazásszervezés fogalmát.
A gyakori eseteket - 13+1 pontban - többek között az alábbi példákon keresztül mutatják be:
1. Béla tanár úr utazást szervez az iskolában, amit iskolán kívül is hirdet. Az utazás kételemű szolgáltatást tartalmaz, esetleges további programokkal.
Válasz: Jogilag akkor nem megfelelő a működés, ha azt bizonyíthatóan nem non profit alapon végzi (haszonszerzés a cél), pláne ha rendszeresen teszi ezt. Amennyiben pénzt fogad el az utazóktól, úgy számviteli bizonylat adása mindenképp vizsgálandó. Vizsgálandó továbbá, hogy az iskola nevében végzi-e a szervezést és kíséri a jelentkezőket (jellemzően diákok). Utóbbi esetben jogszerű akkor, ha a szolgáltatást regisztrált utazásszervező nyújtja és az utasok közvetlenül neki fizetve, vele kerülnek jogviszonyba (hasonlóan a 4. ponthoz) és Béla tanár úr non profit alapon jár el.
Jogilag még akkor megfelelő, ha ezt a tevékenységet az iskola nevében végzik, a pénz az iskola pénztárába kerül és onnan történik a továbbfizetés, valamint haszon nem keletkezik!
Vizsgálati szervezet: MKEH, NAV
2. Fél napos külföldi túrát hirdet idegenvezetéssel és programokkal, a szerződést megköti, a pénzt saját maga szedi be, de nincs MKEH engedélye.
Válasz: Jogilag nem megfelelő működés, a részszolgáltatások együttese a 24 órát ugyan nem haladja meg, ezért vagyoni biztosíték nem szükséges, nem utazási csomag, DE ez ettől még utazásszervezői tevékenység, ami „engedélyköteles” (lásd. fontosabb fogalmak fejezet).
Vizsgálati szervezet: MKEH
3. MLM rendszerben működő utaztatás esete.
Válasz: Az MLM rendszerek zárt csoport számára érhetőek el, és a belépő személyek „üzletszerű” tevékenysége elsősorban a marketing aktivitásra irányul, mely révén további kedvezményeket érhetnek el a rendszeren belül. Ugyanakkor a rendszerben lévő személyek a rendszer sajátosságaira is figyelemmel összeállíthatnak és nyújthatnak akár haszonszerzés céljából is utazási csomagokat, így a zárt rendszer működésének vizsgálata érdekében ezek az esetek az MKEH figyelmébe ajánlhatóak. Tisztességtelen piaci magatartás gyanúja esetén (piramisjáték) továbbá az NFH, vagy a Gazdasági Versenyhivatal felé is lehet bejelentést tenni.
Vizsgálati szervezet: MKEH, NFH, GVH
A teljes összeállítás IDE KATTINTVA letölthető.
Forrás: Turizmus Online