Javul a biciklis infrastruktúra, velodromok, bike-parkok és vadvízi evezőspálya is épülhet az elkövetkező években. Ez azonban csak egy része az aktív turizmus fejlesztésére kidolgozott stratégiának.
A kerékpáros turizmus mellett a természetjárás és a vízi turizmus fejlesztésében is hatalmas lehetőségek vannak – mondta az Utazás kiállításon Révész Máriusz, Kerékpározásért és Aktív Kikapcsolódásért Felelős Kormánybiztos.„Felgyorsult világunkban az utazási szokások is átalakultak, sokak számára az élmények, a kalandok jelentik a kikapcsolódást. Ezt jelzi az is, hogy a hazai turizmus általános növekedési ütemét is felülmúlta az aktív turizmus növekedésének aránya. A terület azonban még bőven rejt potenciált, és a fejlesztéseken túl hatékony térségi összefogásra, célzott kommunikációra is szükség lenne” – jelentette ki a politikus.
A leglátványosabb beruházások a kerékpáros turizmust érintik: az elkövetkező években 150 milliárd forintnyi fejlesztés várható. Erre szükség is van, hiszen például még mindig sok a panasz a burkolatok minőségére, és a kerékpáros infrastruktúra sem kielégítő. Sokfelé hiányoznak a közösségi kerékpártárolók, a szervizpontok, de a kerékpárosbarát szolgáltatásoknak (szálláshelyek, megfelelő szállítóeszközök stb.) is fejlődniük kell. Annak érdekében, hogy a kialakított infrastruktúra valóban használható legyen, a fejlesztéseket kerékpáros szervezetekkel együttműködve érdemes megtervezni – mondta a kormánybiztos.
Kormánydöntés született arról, hogy velodromok épülnek az ország több pontján (Debrecenben, Nagykanizsán és Budapesten), illetve bike-parkok építése és Mountenbike útvonalak kijelölése is szerepel a tervek között. A kormánybiztos hozzátette, mivel tavaly a Tour de Hongrie-t 195 országban közvetítették nagy sikerrel, ami turisztikai és országmarketing szempontból is komoly eredmény, a kormány úgy döntött, hogy a Tour de France vagy a Giro dʼItalia rajtját és első három szakaszát megpróbálják Magyarországra hozni.
Folyik a természetjáró turizmus feltételeinek javítása: 2010 óta országszerte 100 turistaház épült újjá, 40 új és 31 felújított kilátót, illetve 13 új és 25 felújított erdei iskolát adtak át. A magyarok körében egyre népszerűbbek a sziklafalakon kiépített ún. „vasalt utak” is. 2010 óta három helyen 10 különböző nehézségű útvonal épült ki Magyarországon. Idén további 300 millió forint jut újabb „via ferraták” kiépítésére, és az elkövetkező években legalább 10 helyszínen alakítanak ki újabb útvonalakat.
A versenyzést és a szabadidősportot egyaránt szolgálja majd az a Kiskörére tervezett vadvízi kajak-kenu- és raftingpálya, amelynek az építése jövőre elkezdődhet – mondta befejezésül a kormánybiztos, és még hozzátette, hogy bár folyóvizeink rengeteg turisztikai lehetőséget rejtenek, ezen a téren is égetően hiányzik a megfelelő infrastruktúra.
Forrás: turizmusonline.hu