A tanulmányút nem csak szórakozást, de rengeteg információt és újdonságot is nyújtott a szakemberek számára – mondta Pohlmüller József, a Komáromi Turisztikai Egyesület vezetője. Az út során a résztvevők megtekinthették a Ludwigstorff Gyógyászati Központot és a Petronell-Carnuntum Régészeti Parkot is.
Remek példa Komáromnak
Komárom és Bad Deutsch-Altenburg között mindössze 120 km van, így nem kell messze menni, ha jó példát akarnak venni a turizmus működéséről. A jó példákat egyértelműen próbálják beépíteni a saját programjaikba, hogy jobb működést produkáljanak, hiszen a cél az, hogy a komáromi szállodások, vendéglátósok, turisztikai szolgáltatók és turisztikai attrakciók - mint a gyógyfürdő vagy az erődök - jobb minőségű szolgáltatásokat nyújtsanak, ezzel öregbítve Komárom hírnevét a turizmuson keresztül. A fejlesztésekhez segítséget nyújt az egyesület számára Komárom város önkormányzata, akikkel példás együttműködést produkálnak, és tervben vannak további tanulmányutak szervezése is más desztinációkba.
Magas vendégéjszakaszám a szomszédban
A két város közti gyümölcsöző együttműködés első lépése volt a látogatás, de természetesen az ottani vezetőket is meghívták már Komáromba.
A mai Bad Deutsh-Altenburg, az egykori Carnuntum az egykori limes védelmi vonal és a Pannonia provincia felsőhatár-szakaszának egyik legjelentösebb légiós tábora és civil polgári települése volt. A települést és Komárom városát a római örökségeken kívül a magas színvonalú gyógyászat kapcsolja össze. Az osztrák város kitűnő példa Komárom számára, hiszen éves szinten 50 ezer vendégéjszakával büszkélkedhetnek.
Feltárt római kori fürdőkomplexum
Komárom és Almásfüzitő öblözetében a gátak vonalán római kori fürdőmaradványokat találtak még augusztusban. 2014 májusában kezdték az ásatásokat a gátak vonalán, ahol augusztusban kerültek elő olyan masszív római kori épületek, amelyeket eddig még a környéken nem találtak. A feltárások tavasszal fognak folytatódni.
A gátépítés során feltárt összefüggő, római kori katonaváros leleteinek megőrzését, a terület téliesítését most 5 millió forintos gyorssegéllyel támogatja a kormány.
Brigetio területéről – amely fontos katonai tábor és polgárváros volt az ókori Római Birodalom Pannonia tartományában – eddig még egyáltalán nem ismertek fürdőépületet. Jó állapotban maradt fenn az épület alapozása, helyenként nagy, összefüggő felületeken megmaradt a padlózat is. A díszes freskókkal ékesített fürdőkomplexum padlófűtéssel volt ellátva, a megemelt padlószintet alátámasztó úgynevezett hypocaustum-oszlopokból több mint 150 került elő.
A Komáromi Turisztikai Egyesületről
Az Egyesület 2009-ben jött létre 42 alapító tag – Komárom Város Önkormányzata, turisztikai vállalkozások, vonzerők (Komáromi Gyógyfürdő, Monostori Erőd Nonprofit Kft., Komáromi Magyar Lovasszínház, WF Szabadidőpark), civilszervezetek, magánszemélyek – részvételével. Az első TDM-pályázaton sikeresen indultak, és 2010-ben 48 462 686 forint támogatást nyertek el. Az összegből elkészítették a kötelező tanulmányokat, tizenöt darab hot-spot berendezést üzemeltek be, új arculatot alakítottak ki, kiadványtartó állványt, kiállítási installációkat, informatikai eszközöket, back-office berendezéseket szereztek be. Szakmai és nyelvi képzéseket szerveztek, PR- és marketingtevékenységekre, szakmai fórumokon való megjelenésekre, tanulmányutakra fordították, és kialakítottak egy információs faházat is a fürdő területén.
2013-ban Komárom Város Önkormányzata stabilizálta az egyesület pénzügyi helyzetét, 2014-ben a működését 20 000 000 forinttal támogatta. Az egyesület feladata a Tourinform-iroda és szezonális információs pont üzemeltetése, tulajdonosként részvétel a Duna–Gerecse Nonprofit Kft. (térségi TDM-szervezet) munkájában, új honlap (www.iranykomarom.hu) és Facebook-oldal készítése, töltése, helyi és térségi túraútvonalak fejlesztése. Jelenlegi ötfős személyi állományukat tovább szeretnék bővíteni. Tervezik a komáromi Tourinform-iroda által nyújtott szolgáltatások és vásárolható helyi termékek, ajándéktárgyak körét bővíteni.