Gyöngyöstől, a Mátra kapujától – amelyhez Mátrafüred közigazgatásilag tartozik – a 24-es számú főúton járművekkel, vagy a gyerekek örömére a Mátravasút járataival gyorsan megközelíthető Mátrafüred. A feljegyzések szerint már a történelmi bronzkorban lakott településként tartották számon, ahol kohómaradványt találtak a régészek.
A Somor- és a Csatorna-patak közötti bércen földvárat, később pedig kővárat építettek. Ez utóbbi – a fennmaradt írásos emlékek szerint – a XIV. század elején korszerű kővárként szerepelt. Ám a XV. században a husziták elpusztították, és ma már csak a romjai találhatók meg. Később Bene-puszta – ahogy Mátrafüredet eredetileg nevezték – a mátraaljai molnárok legszámottevőbb települése volt, akik Szent János tiszteletére kápolnát emeltek.
Ótátrafüred mintájára
A település turisztikai fejlesztése azonban csak jóval később, Hanák Kolos gyöngyösi ügyvéd kezdeményezésére indult meg, aki 1887-ben alapította meg a Mátra Egyletet. Ennek hatására új létesítményekkel – kilátókkal, menedékházakkal, pihenőhelyekkel – gazdagodott Bene-puszta. Fél évtizeddel később, 1892-ben nyitotta meg kapuit az egylet hideg vizes uszodája.
A benei nyaralótelep 1893-ban – immár több mint 120 éve –, hogy Ótátrafüred mintájára Mátrafüred nevet kapott. Az első nyaralóvillákat pedig a XX. század első éveiben építették, majd pedig kocsiutat is létesítettek Gyöngyös és Parád között. Mátrafüreden az első nagyobb fejlesztést Gyöngyös egykori polgármestere, dr. Puky Árpád szorgalmazta. Warga László műszaki főtanácsossal készítették el Füred rendezési tervét, és ekkor alakult ki a település mai arculata. Az 1920-as évek végére már számos villa is épült. A kisvasúti forgalom – amelyet napjainkban a Mátravasút irányít – Gyöngyös és Mátrafüred között 1923 nyarán indult el. A közforgalmi személyszállítás pedig három évvel később, amely azóta is része az itteni közlekedésnek.
Mátrafüred életében az 1935-ös év kiemelkedő volt, amikor hivatalosan is üdülőhellyé nyilvánították, és azóta – csaknem nyolcvan éve – szolgálja az idegenforgalmat.
Két kilátóról gyönyörködhetnek a tájban
A település természetesen az elmúlt időszakban is fejlődött, és a Palóc út része lett, melyet faragott tábla hirdet a díszparkban. Az erre utaló látnivalók közül kiemelkedik a palóc néprajzi magángyűjtemény a volt általános iskola épületében, melynek ékessége a palócbabák együttesét bemutató kiállítás. Emellett a turistákat szolgálja a hegyi sportok bázisa is, ahol a kerékpárok mellett más speciális extrém járművekkel is szolgálnak a hazánk legmagasabb hegyén túrázni kívánó vendégeknek. Mátrafüred határában két kilátóhoz: a Kozmáryhoz, illetve Muzslához is eljuthatnak az érdeklődők. Mindkét helyről csodálatos panoráma tárul a Mátra gerinceinek vonulatára, Gyöngyösre, illetve az 1014 méter magas Kékesre is.
A környék is kínál programokat
Mátrafüred tehát a környék egyik leglátogatottabb hazai turisztikai központja. Az érdeklődők azonban a közeli településeken is találhatnak látványosságokat. Így például a hat kilométerre levő Oxygén Adrenalin Parkot, ahol bobpálya várja a vendégeket. Ettől nem messze pedig a Sástón csónakázhatnak, amely hazánk legmagasabb hegyvidéki tava. A Mátra kapujában, Gyöngyösön pedig megtekinthetik a város legújabb turisztikai attrakcióját, a Szent Bertalan Plébánia Templom nemrég megnyílt kincstárát az Almássy-palotában.