Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben az elemzők pozitív jelnek értékelik, hogy a felszámolással megszűnő cégek száma jelentősen, 41 százalékkal csökkent. Fontos az is, hogy ismét egyre többen látnak ebben a területben üzleti lehetőséget Magyarországon: az idén már az első fél évben annyi utazásszervező céget alapítottak, mint 2015. egészében - teszik hozzá.
A közel 1300 céget és mintegy 5000 alkalmazottat magába foglaló piac átalakulóban van, amelyet nagyban befolyásol az, hogy az utazási irodák miként reagálnak az utazási célpontok beszűkülésére, átrendeződésére - fejtik ki a közleményben. Megjegyzik: nemcsak belföldön, hanem az Európai Unióban és a világ legtöbb országában tapasztalható, hogy az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az utazási szokások.
A közleményben felhívják a figyelmet arra, hogy a külföldi utazásuk kockázatait az utazók maguk is csökkenthetik, ha ellenőrzik az utazásszervező céget. Pertics Richárd, az Opten Kft. céginformációs igazgatója szerint az ügyfél néhány alapadatból is meggyőződhet arról, hogy stabil cégre bízta az utazása megszervezését. Ilyen például az, hogy hány éve működik a cég, hány alkalmazottja van, nyereséges-e.
Az Opten megjegyzi, hogy a nyereségességet tekintve az utazásszervezők számára 2015. igen jó év volt, azonban a cégek mintegy negyede így is veszteséggel zárta a múlt évet. Az utazásszervező cégek életkor szerinti megoszlásából az tűnik ki, hogy több mint 7 százalékuk még 2 éve sem működik, mintegy negyedük 2 és 10 év közötti, míg majdnem 60 százalékuk már több mint 10 éves múlttal rendelkezik.
Az alkalmazotti létszám szerint vizsgálva a cégeket kiderül: 5-nél magasabb alkalmazotti létszámot csupán minden nyolcadik cég foglalkoztat, 20-nál több alkalmazott pedig csak minden negyvenedik cégnél van. A cégek közel kétharmada egyszemélyes vállalkozásként működik - ismerteti az Opten.
Ahogy arról a Turizmus Online-on is beszámoltunk korábban, számos határozat született az utóbbi időben a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (MKEH) utazásszervezők engedélyének visszavonásáról, mely részben a januárban életbe lépő jogszabályváltozásnak tudható be. Az MKEH január közepétől ellenőrizte a nyilvántartásban szereplő vállalkozásokat egy témavizsgálat keretében. Az ellenőrzéseket a tevékenységért felelős személyek foglalkoztatásához kapcsolódó, 2015. szeptember 2-án hatályba lépett jogszabályváltozás indokolta, mely az akkor már működő utazási irodák számára 2015. december 31-ig adott időt a szükség szerint igazolandó feltételek teljesítésére. A vizsgálatok során az MKEH ellenőrizte egyes utazási irodák cégadatait is, mely során több, évekkel ezelőtt engedélyt szerzett cégről derült ki, hogy korábban már törölték, vagy épp felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlés alatt áll a cégnyilvántartás szerint. A nyilvántartott utazási irodák számának csökkenése így már április közepén is érzékelhető volt. Az MKEH-tól akkor megtudtuk, hogy a nyilvántartásból törölt utazásszervező cégek között túlnyomó többségben a már régóta nem működő vagy felszámolás alatt álló, illetve jogosultságukat megújítani nem kívánó irodák voltak, csupán néhány olyan cégről (kb. 10-15) van szó, amelyeknek a feltételek nem teljesítése vagy az adatszolgáltatás elmaradása miatt vonta vissza a hivatal az engedélyét.
Forrás: MTI / Turizmus Online