Magyarországon a 40 éves Természetvédelmi Őrszolgálat a nemzeti park igazgatóságok szervezetében működik, amely működés a szolgálat hatáskörében kiterjed az ország teljes területére. Kiemelt feladatuk a védett természeti területek és a védett természeti értékek őrzése, megóvása, károsításának megelőzése, valamint 2005 óta a régészeti lelőhelyek és leletek védelme.
Hazánk természeti értékeinek megóvása, kulturális örökségünk megőrzése mellett részt vesznek a nemzeti parkok természeti értékeinek felmérésében, a védett területek kezelésében, természetvédelmi oktatásban, szemléletformálásban, az állat- és növényfajok megóvásában.
A hazai Természetvédelmi Őrszolgálat 2006 óta tagja az 1992. július 31-én létrejött természetvédelmi őrök világszervezetének, a Nemzetközi Természetvédelmi Őri Szövetségnek (IRF = International Ranger Federation). Az IRF a legmagasabb szintő, legrangosabb nemzetközi szakmai szervezet a természetvédelmi őrzés szakterületén. Az IRF-nek jelenleg 54 ország a tagja. A szervezet háromévenként tart világkongresszust, amelynek 2007-ben, Skóciában tartott eseményén fogadták el, hogy az alapítás 15. évfordulója alkalmából minden év július 31-ét a természetvédelmi őrök világnapjává nyilvánítja.
A Természetvédelmi Őrök Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet arra a kiemelkedő munkára, amelyet az ırök a természeti értékek védelme érdekében végeznek. Ilyenkor világszerte megemlékeznek azokról a szakemberekről, akik életüket vesztették munkájuk közben és azokról is, akik sokszor igen nehéz körülmények között dolgoznak a világ természeti és kulturális örökségeinek megőrzésén.