A tanulmányút résztvevőit Poroszlón, a községháza dísztermében fogadták, ahol az igazgatónő azt is hangsúlyozta, hogy a vendégek tavaly átlagosan 2,4 napot töltöttek el a Tisza-tónál. A hazai turistákon kívül lengyel, román és szlovák vendégek is jöttek ide. Molnár Anita arra is utalt, hogy idén is jelentős vendégfogalomra számítanak és főleg azokat várják, akiknek fontos, hogy szabadidejüket a természetben töltsék el, és szívesen sportolnak.
Kétszázezer vendég az ökocentrumban
Ezután Bornemissza János polgármester Poroszló legnagyobb turisztikai attrakciójáról, az ökocentrum jelentőségéről beszélt. A 2012 tavaszán nyitott látványos létesítményben tavaly több mint 200 ezer látogatót fogadtak. A vendégek többsége a tornyot és az akváriumot kedveli, mert közel kerülhetnek a halak és a madarak világához. Az önkormányzat arra törekszik, hogy a következő időszakban tovább fejlesszék és bővítsék a centrumot. Ennek érdekében hamarosan pályázatot nyújtanak be támogatásra. Céljuk, hogy a Kárpát-medence élő halfajait is bemutassák majd az érdeklődőknek. A tervek elkészültek, és abban bíznak, ha támogatásban részesülnek, akkor még az idén ősszel elkezdhetik a fejlesztési munkálatokat, amit az elképzelések szerint 2017 májusára be is fejeznének.
A továbbiakban az újságírók Kis János, a poroszlói Ökocentrum igazgatója kalauzolásában ismerkedtek meg a poroszlói Ökocentrum életével. Mint kitűnt, a magyarokon kívül főleg lengyel és szlovák vendégeket fogadtak tavaly, 2016-ban pedig szintén körülbelül 200 ezer látogatóval számolnak. Az év elején karbantartási munkálatok folytak az épületben, január 23-án nyitottak meg. Hat nyelven nyomtatták ki az idei évre szóló eseménynaptárukat. Az igazgató kiemelte, hogy március 15-én kétezer látogatóval hajókirándulást is szerveztek. Ám közeleg a tanévvégi osztálykirándulások időszaka is, melyekre az iskoláknak pedagógiai programcsomagot ajánlanak.
A tiszai hajósok világát idézik meg
A tanulmányút résztvevői ezt követően Tiszafüredre látogattak, ahol az Öreg Halász Étteremben finom falatokra invitálták őket. Itt elhangzott, hogy 2016 a Gasztroélmények éve, amelyre valamennyi hazai turisztikai régió egyedi specialitásokkal készül. Ezért a vidéki ízekre igyekeznek ráirányítani a figyelmet. A Tisza-tónál egy nagy halteszttel is készülnek: húsz étterem halászlevét értékeli és választja ki közülük a legjobbat egy szakmai zsűri.
Bejelentették azt is, hogy a Tisza-tónál ebben az évben a Természet Operaháza címmel rendeznek fesztivált július 15-17-e között. Ennek programjáról a tiszafüredi négycsillagos Balneumban sajtótájékoztató keretében beszéltek a szervezők. Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke és Szabó Róbert, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke méltatta azt a közös kezdeményezést és összefogást, melynek eredményeként sikerrel tarthatják meg a fesztivált. Ezzel új erőt és lendületet adhatnak a tisza-tavi turizmusnak.
A program keresetbővülést eredményezhet
A fesztivál igazgatója kiemelte, hogy a Természet Operaháza fesztivál arra hivatott, hogy a turisztikai és kulturális rendezvényekkel fellendítse a tisza-tavi régió településeinek gazdaságát. Az érkező vendégek jelentős része ugyanis szálláshelyeket foglal, ezzel növekszik a vendégéjszakák száma, miközben a vállalkozók a teljes ellátásukról gondoskodnak. A végső cél, hogy felépítsék a Természet Operaházának épületét a Tisza-tónál. Ez olyan nemzetközi, nyári fesztiválnak adhat helyet, melynek köszönhetően egy éjszaka akár négyezer néző is megtekinthetné a világhírű operaénekesek előadását.
Molnár Anita, a Magyar Turizmus Zrt. Tisza-Tavi Regionális Marketing Igazgatóságának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a Természet Operaháza fesztivál program ma már turisztikai termék lett és egyedi az országban. A programcsomag keresletbővülést eredményezhet, mert a meglevő értékekhez kapcsolódik, és kulturális, valamint aktív turisztikai ajánlatokat tartalmaz. Ez pedig a siker kulcsa lehet a jövőben. Az a közös céljuk, hogy a fesztivál mielőbb márkává váljon, és visszatérő vendégeket generáljon.
Prémiumkategóriás kerékpárokat ajánlanak
A tájékoztatót követően az újságírók ellátogattak a Tisza-tavi Kerékpáros Centrumba is, ahol Szabó Lajos, a Tisza-tavi Fejlesztő Egyesület titkára mutatta be a közel egymilliárd forintos fejlesztéssel létrehozott központot. Elmondta, hogy az átadást követő garanciális javítások után, április 15-én nyitják meg az új, emeletes létesítményt, melynek alsó szintjén információs központtal, bérelhető kerékpárokkal és szervízzel várják a kerekezni vágyókat. Az első emeleten szociális blokkot alakítottak ki öltözőkkel, zuhanyzókkal, illemhelyekkel. Így teljes kényelmet nyújtanak mindazoknak, akik a szolgáltatásaikat igénybe veszik. A panorámaablak mellett - ahonnan ráláthatnak a Tisza-tóra - kávézó nyílik, ahová fel is kerekezhetnek a turisták. Az érdeklődők 300 prémium kategóriás kerékpárból válogathatnak majd.
A tanulmányút résztvevői ezután ki is próbálhatták a gépeket, melyekkel Tiszafüredről Abádszalókra kerekeztek át az Aquarium étteremhez, a Tisza-tó legújabb vendéglátóegységéhez, ahol a vacsorát is elköltötték.
Újraépített madárfigyelő-tornyok
A tanulmányút másnapján is érdekes programot szerveztek a rendezők. Bemutatták a "Mentsük meg a tisza-tavi madármegfigyelő tornyokat!" elnevezésű projekt eredményeit. Elhangzott, hogy 2006-ban tíz, fából készült tornyot építettek, amelyek segítségével a turisták folyamatosan megfigyelhették a madarak életét. Ám az elmúlt tíz évben ezek a tornyok tönkrementek. Ezért a Magyar Turizmus Zrt. a Hortobágyi Nemzeti Parkkal és a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatósággal összefogva a tízből hat tornyot újraépített, megmentve azokat az érdeklődő látogatóknak. Ezek mellett úgynevezett "szelfipontokat" is létesítenek. Abban bíznak, hogy a fejlesztéssel földrajzilag bővíthetik a látogatható kört a tavon és a vendégek tartózkodási idejét is növelhetik.