Új katolikus templom Debrecenben: modern dizájn, természetes anyagok

Harmóniát sugároz a természetes anyagokból emelt katolikus templom Debrecen-Józsa városrész vízparti, erdős környezetében. Szent Györgynek nevezték el, a pár száz méterrel arrébb emelkedett Árpád-kori templom névadójáról.

A középkori templomok ihlették meg a fiatal tervezőt, Győrffy Zoltánt. Kétszáz személyes katolikus templomra szólt a megrendelés, s a Debrecenhez 1982-ben csatolt település, Józsa lakosai a saját, „falusias” környezetükbe illeszkedő épületben gondolkodtak. Emberléptékű templomot tervezett az építész, barátságosat, a környezetbe simulót. Egyszerű gyermekkori ház képét idézi neki az épület kéménnyel, azaz harangtoronnyal. Messziről nézve beleolvad a lombjukat vesztett, magas fák közé az épület.

Jézust szimbolizáló ajtó

A főbejárat előtt egy teret képzett az építész, széles kapuval határolta le, a megérkezés, a várakozás élményét adta vele a gyülekezőknek. A templom ajtóval Jézust szimbolizálta. Az ajtón belépve az oltár felé vezeti a szemet a belső tér, s a fölötte magasodó keresztre. A feszület fölött magas tér nyílik, nincs mennyezet, ami megállítaná a tekintetet, háromszög alakban csúcsosodik a tető. Aszimmetrikus szerkesztésű a templom, főhajója mellett jobbra egy mellékhajója van. Az oltár mellett ajtó nyílik, a sekrestyébe vezet. A mellékhajó oldalának egy része üvegfal, a környező ligetre nyílik. A templomon belül is visszaköszön az üvegfal, közösségi teret határol le, gyermekeknek. Visszatérve a bejárathoz, a nagy tértől leválasztva az előtér egyik oldalában gyóntató helyiség, a másikban vizesblokk épült. A galérián az orgona kapott helyet s a kórus is ott helyezkedik el. A mérnöki munka többletét adta a középkori templomok hangulatának, szakralitásának megjelenítése. A szakmai munkán túl az emocionális többletet is beépítette a tervező a templomba. Gondolatvilágát, belső képeit, hangulatait mutatja az épület formája, terei, egységes színe, fényei. Megvilágításának különlegessége, hogy kívülről közvetlenül nem világít be fény a templomba. A déli oldalon vágott ablaknyílásokba betűző fény az ablaküveg mögötti, az alsó ablakkerttel egy vonalban véget érő úgynevezett kötényfalba ütközik, s annak alján világít a belső térbe.

Árpád-kori gyökerek
Az egykori Szent-György templom a 12-13. század fordulóján épült az úgynevezett Klastrom-parton egy honfoglalás kori magyar temető területén. A nagyváradi káptalan jegyzőkönyvtöredéke, a Váradi Regestrum már 1234-ben említi a területen a Szent György kápolnát. Hajóból és szentélyből állt, falait támfalakkal erősítették meg. Hossza 16,6 méter, a hajó szélessége 6,6 méter, a szentélyé 4,55 méter. A téglából épített falak 1 méter szélesek voltak. A téglákat a helyszínen vetették és égették ki. Tetejét hullám alakú cserepek fedték. A templom köré évszázadokon át temetkeztek, a feltárások során néhol 4-5 rétegben találtak sírokat egymás fölött. A templom az 1594-es krími támadás után hanyatlásnak indult. A település elnéptelenedett, a templom rommá vált. (Forrás: a Templomszentelés című, 2015. november 22-re, az épület átadására kiadott füzetből részletek dr. Lévai Béla nyelvész, helytörténész kutatási anyagából.)

Téglából, fából

Mint a debreceni tervező elmondta, téglából, fából épült a templom. A tégla kötődik a helyhez, az agyag, a föld megjelenik az épületen kívül-belül. A templom műszaki különlegessége, hogy cserép helyett tégla van a tetőn, az építész elképzelése szerint gyártatva. Jellemzője, hogy nem szívja magába a vizet, az eső, a hólé lefolyik róla. Az épület homlokzata is vízhatlan, ellenáll az időjárás viszontagságainak. A harangtornyon lévő fakereszt Jézus szenvedéseit szimbolizálja, feketére égetve. A külső ajtók, ablakok tölgyfából, a belsők és a padok bükkfából készültek, a tégla homokszín, ezért egyszínű, otthonos, barátságos az épület kívül-belül. A végeredményt tükröző egység a tervezés, építkezés során is megmutatkozott. Ugyanis nem csak az épületet tervezte Győrffy Zoltán, hanem a burkolatot, és a bútorzatot is. Hetente kijárt az építkezésre, jó munkakapcsolatba került a művezetővel, aki minden szakmai feladatban partnere volt. Például közösen modellezték a homlokzat tégla felületét, a belső burkolatokat, ajtókat, ablakokat. A padokból életnagyságú modellt készítettek. Együtt dolgoztak a különböző szakterületek szakembereivel, a burkolókkal, az asztalosokkal, akárcsak a középkorban a templomépítők a szobrászokkal, kézműves mesteremberekkel. Az építkezés motorja Felföldi László, a templom plébánosa volt. Bármilyen gonddal fordultak hozzá, azonnal intézkedett, hogy gördülékenyen haladjon tovább a munka.

Út a hívő közösségbe

Felföldi László plébánostól megtudtuk, hogy a debreceni önkormányzat ajánlotta fel a telket templomépítésre. 2014. április 22-én tették le a templom alapkövét és 2015. november 22-én szentelték fel az épületet. Korábban csak egy kis, 70 személyes templom volt Józsán, a település lakói a debreceni Szent Anna Székesegyházba és a Megtestesülés templomába jártak. Ma már több mint tízezren laknak Józsán, sok család kiköltözik a tíz kilométerre fekvő Debrecenből, két iskola, és óvoda is van a kis településen gyerekeknek. – Ahol a családok vannak, ott kell lenni az egyháznak is –mondta a plébános. – Száz gyakorló hívő él Józsán, de sokkal többen katolikusok. A templom meghívó az emberek felé, hogy többen lehessünk. Sok kisgyermekes család jár a templomba, s azért építettük meg az üvegfallal elválasztott gyermekfoglalkoztatót, hogy lássák, hallják a gyerekek a szertartásokat, ugyanakkor ne zavarják a liturgiát. Miséket tartunk gyermekeknek is és hittan órákat az iskolában. Közösségi házunk is van a templommal szemben, felnőtteknek, gyerekeknek tartunk előadásokat, kézműves foglalkozásokat, közösségi életet alakítunk az igényesebb együttlét jegyében. Az új templom által a gyerekeken keresztül is sokan visszataláltak a hívő közösségbe, és számítunk az újakra is. A meghívás befogadást és megtartást jelent, ez a legfontosabb feladatunk. A templomot a szakrális oldalról nézve megfogalmazódott bennem, hogy templom érzet legyen benne, ugyanakkor melegséget, egyszerűséget árasszon. Úgy nézzen ki kívül-belül, mintha egy kőből faragták volna, az egyház egységét fejezze ki. Az építtetést a Debrecen-nyíregyházi Egyházmegye akkori püspöke, Bosák Nándor vállalta, az egyházmegye anyagi erejéből és a hívők adományaiból. Közel 200 millió forintba került az építkezés. A templom a „Katolikus újjászületés Debrecen – 300” nevű tavalyi emlékévre készült el. Az évszám azt jelzi, hogy 168 évig a katolikus vallást száműzték Debrecenből, de 300 éve „… Csáky Imre bíboros kifejezett buzgalma következtében – ismét visszahozatott és szentebbül megújult, fölépült ez a kiváló egyház…” – olvasható a debreceni Szent Anna Székesegyház homlokzatán a latin nyelvű tábla.

Templomrom a szántóföld szélén

Az ősi Szent-György templom a jelenlegi szántóföld szélén épült az erdőben (bejárata a 35-ös főút irányából nyílt). „A múlt század elején Szentgyörgy zsidó származású földbirtokosa, Hartstein Nándor a földben levő falrészeket is kiszedette (az észak-keleti támpillérkivételével) és a téglákból istállót építtetett. A templom maradványait az 1970-es években területrendezés során végleg megsemmisítették: 2-2,5 méter vastagságban legyalulták a földet, és a kövekkel, csontokkal együtt a Rózsás csárda és a Tócó-patak közötti vizenyős terület feltöltésére használták fel. A falak maradványait, alapjait a Déri Múzeum munkatársai feltárták, majd 1982-ben a rekonstruálták. Az így helyreállított templomrom, mint műemlék bemutathatóvá vált.”  – olvasható a templom weblapján.

– A terület ma magántulajdonban van. Az 1980-as években megerősítették megmaradt alapjait, de azóta újra tönkrement. Kezdeményeztük rendbe tételét, és a tulajdonos nem zárkózott el tőle. Már egyszer-egyszer takarítottunk a területen, s tavasszal rendezzük a helyszínt – avatott be bennünket terveibe Felföldi László plébános. 


 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.
Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön

Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön 

Matyó Húsvét Mezőkövesden április 20-21-én.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.