Új történelmi látványosság csábíthat több turistát Egerbe

A hevesi megyeszékhely legújabb turisztikai látványosságát, a Valide Szultana – A Szultán anyja – fürdő romjait az elmúlt hét végén nyitották meg a nagyközönség előtt.

Ezzel több évtizedes adósságot törlesztettek Egerben, hogy a vár közelében, a Tinódi Sebestyén tér egyik házának udvarán a turisták előtt láthatóvá tették a felbecsülhetetlen értékű török-kori műemléket. Érdekességnek számít, hogy ez az emlékhely a város négy török eredetű ikonjának egyike, a minaret, a Török-fürdő és a várbéli Török-kert mellett.

Gabonaraktár és harangöntő műhely

Rátkai Attilától, Eger főépítészétől megtudtuk, hogy a valamikori gőzfürdő – hamam – maradványait az 1950-es évek végén és az 1960-as években tárták fel a régészek. Mindenek előtt dr. Gerő Győző (1924 – 2011) professzor, a magyarországi török műemlékek kutatója, valamint a ma is dolgozó Fodor László régész-muzeológus vett részt ebben. Akkoriban az volt a cél, hogy a romokat az időjárás viszontagságaitól megvédjék, ezért csupán ideiglenes tetőt húztak fölé. A feltárt emlékeket viszont a látogatók nem láthatták, mert azokat elzárták a külvilágtól.

Hasonló fürdőket egyébként Pécstől Isztambulig az egykori Oszmán Birodalom területén többet is találni. Ennek az egykor működő egri török gőzfürdőnek a romjai – a hányatott sorsuk ellenére – aránylag jó állapotban maradtak meg az utókornak. A történelmi leírások szerint építésének pontos időpontját nem ismerik. Annyi azonban bizonyos, hogy a törökök egri uralmakor, Arnaut-pasa idején létesítették. Ezt követően folyamatosan, rendeltetésszerűen működött, és vélhetően a 17. század végén szűnt meg. Később, 1687-ben, amikor Eger felszabadult a török uralomtól, a gőzfürdő területén gabonaraktárat alakítottak ki, majd egyes helyiségeit lakásként használták. Azután harangöntő műhelyként is szolgált, miközben a fennmaradt romok egy részét lebontották, és a helyükre gazdasági épületet húztak. A fürdő a 18. században használhatatlanná vált. A maradványait azonban később megtalálták, melyeket elsőként dr. Rómer Flóris (1815-1889), a magyar régészet atyja mért fel és készített róluk vázlatot 1863-ban. A fürdő alaprajzi elrendezését , valamint a fűtését és vízzel való ellátását viszont csak az 1958-1962 közötti időszakban folytatott feltárások során tisztázta dr. Gerő Győző.

Cél a vár és környékének megismerése

A fürdő maradványainak bemutatására, turisztikai hasznosítására az elmúlt időszakban többféle terv, elképzelés született. Végül a legkedvezőbbet választották a szakemberek. A műemléki belváros jelenleg is tartó rehabilitációs programjának részeként újították fel ezt az értékes műemléket. A romok zárótetőt kaptak, és a Tinódi Sebestyén térről – a költő szobrával szemben – lévő lejárón át tekinthetik meg az érdeklődők. Vélemények szerint ezt az újabb egri látványosságot jól illeszthetik majd olyan idegenforgalmi programokhoz, amelyek célpontja a várnak és környékének megismerése lehet.

A tavalyi állagmegóvási munkákat követően a romterületet korszerű, az időjárásnak ellenálló tetőszerkezettel zárták le. A munkák – amelyeket egy egri vállalkozás nyert el és végzett – befejeződtek. A szükséges műszaki előkészületek után nyitották meg a turisták előtt ezt az oszmán időszakból fennmaradt, különleges műemléket. A rekonstrukcióra 145 millió forintot kötöttek.

Multimédiás kiállítást is terveznek

Ezzel az Eger belvárosában felfedezhető újabb látványossággal a szakemberek arra számítanak, hogy még több turistát fogadhatnak a városban, közöttük olyanokat is, akik már korábban jártak Egerben, de visszatérnek. Arról is értesültünk, hogy a következő időszakban egy, a török-kori fürdőkultúrát bemutató multimédiás kiállítást is terveznek a hevesi megyeszékhelyen. Az ehhez szüksége pénzt elsősorban pályázati támogatással kívánják biztosítani.


Körkép Budapest gyógyfürdőiről – ez várható 2025-ben

Körkép Budapest gyógyfürdőiről – ez várható 2025-ben 

Tény, hogy egyik legfontosabb turisztikai vonzerőnk, a fővárosi történelmi fürdőinek egy része felújításra szorul.
Kakasozás és pittyezés: majális a Skanzenben

Kakasozás és pittyezés: majális a Skanzenben 

Májust gyakran nevezik zöld hónapnak, hiszen a természet, a fák és virágok újjászületésének ideje.
A gyönyörködtetés művészete – kiállítás Budapesten

A gyönyörködtetés művészete – kiállítás Budapesten 

Három nő, három művészeti ág, egy közös nyelv: megnyílt a PRIMAVERA kiállítás a FISE Galériában.
Idén is Háromváros Kerékpáros Fesztivál

Idén is Háromváros Kerékpáros Fesztivál 

Június 7-én és 8-án rendezik meg negyedik alkalommal Békéscsabán, Békésen és Gyulán a Háromváros Kerékpáros Fesztivált .
Programhegyek az Európa-napon

Programhegyek az Európa-napon 

Izgalmas programokkal és hasznos információkkal várják a szervezők az érdeklődőket az Európa-napon és az immár hagyományos EU-s futáson.
Kék Zóna Noszvajon

Kék Zóna Noszvajon  

Különleges eseménynek adott otthont a Nomád Hotel & Glamping.
Flash Award: lezárult a jelentkezés, már bírálják a pályázatokat

Flash Award: lezárult a jelentkezés, már bírálják a pályázatokat 

Hatvanhárom pályázat érkezett a MaReSz idei versenyére.
Első önálló koncertjét adja Budapesten a skót sztárzenekar

Első önálló koncertjét adja Budapesten a skót sztárzenekar 

Június 11-én először lép fel önálló koncerttel Magyarországon a Biffy Clyro.
Miért olyan hatékony az ablakra ragasztható fólia?

Miért olyan hatékony az ablakra ragasztható fólia?  

Egy hétvégi séta vagy reggeli kocogás során, ahogy a városban haladunk, láthatjuk, hogy rengeteg bolt kirakatán található fólia vagy valamilyen matrica. Ezek többféle célt szolgálhatnak, amelyek közül az első a figyelemfelkeltés. Ez egy jól bevált offline marketingeszköz, amit érdemes minden vállalkozásnak használnia.
Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány

Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány 

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is találtak ragadós száj- és körömfájásban fertőzött szarvasmarhát.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.