„Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk!” - fogalmazott a közösségi oldalán Nagy Márton hétfőn.
„Az OKSZ élelmiszer-kereskedő tagjai remélik, hogy a hazai termelők, beszállítók is csatasorba állnak az NGM és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban”, olvasható a telex.hu oldalán az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) reagálása a Portfolió megkeresésésre Nagy Márton hétfői árstopbelengetésével kapcsolatban.
Fotó: Depositphotos
Mint írják, korábban már szóba került az árstopok újbóli bevezetése, de ezek eddig nem valósultak meg. Magyarországon ezelőtt kétféle árstop működött: az élelmiszerárstopot 2023 júliusában szüntették meg, míg a benzinárstop 2022 decemberéig volt érvényben. A benzinárstop ideje alatt a hatóságilag megszabott üzemanyagár literenként 480 forint volt.
„A nemzetközi kiskereskedelmi láncok korábban és most is a magyar családok érdekeinek szem előtt tartásával, így a fogyasztók vásárlóerejének megtartásának, illetve erősítésének szándékával alakítják üzletpolitikájukat”
- írja a szervezet a lap megkeresésére.
Az alapvető élelmiszerek árát elsősorban a beszerzési költségek és az élelmiszer-kiskereskedelmi piacon zajló verseny határozza meg. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az inflációs adatokat érdemes a teljes piacot lefedő statisztikák mellett az online árfigyelő kedvezőbb számaival is összevetni, derült ki a cikkből.
Kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte az MTI-vel: Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden eszközzel kész fellépni a családok védelmében.
A tej, tejtermékek és a tojás januári drágulása különösen nagy terhet ró a kispénzűekre és a középosztályra, mivel ezek a teljes fogyasztói kosár közel egyharmadát jelentő élelmiszerkosárban mintegy 13 százalékos súlyt képviselnek.
A kormány a családok védelmében határozottan fellép és a jövőben is fel fog lépni az élelmiszerárak kontroll alatt tartásáért. Ennek érdekében januárban berendelte a kiskereskedelmi üzletláncok képviselőit, valamint az Országos Kereskedelmi Szövetséggel és a termelőket, feldolgozókat és kiskereskedőket tömörítő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal is egyeztetéseket folytatott.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiemelten vizsgálja az egyes tejtermékek (ESL és UHT tejek), valamint a különböző méretű tojások árképzését. Az árfigyelő rendszerben rögzített fogyasztói árak és a kiskereskedelmi láncok beszerzési árai alapján az NKFH ellenőrzi, hogy a piaci folyamatok megfelelnek-e a verseny tisztaságának és a fogyasztók érdekeinek – írták a közleményben.
Az árak alakulását tekintve fontos kiemelni, hogy a kiskereskedelmi láncok január végén és február elején számos alapvető élelmiszer árát csökkentették.
Az árfigyelő adatai szerint nem egész három hét alatt átlagosan mintegy 3 százalékkal csökkent a tejek és a kefir ára, 2 százalékkal a tejfölök ára, valamint 1,5 százalékkal a tehéntúró ára. A kormány ezt a folyamatot szorosan nyomon követi annak érdekében, hogy az árcsökkentések tartósak maradjanak – tették hozzá.
A kormány az infláció hosszú távon alacsony szinten tartása, valamint a kiskereskedelmi verseny erősítése érdekében 2023. július 1-je óta működteti az online árfigyelő rendszert. A családok érdekében jelenleg a kormány a platform kiterjesztését vizsgálja olyan termékkörökre, mint például a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek (pl. tejszín), marhahús, zsemle és kakaópor, ezáltal a megfigyelt termékek köre 100 elemre bővülhet.
A kormány elkötelezett amellett, hogy minden szükséges lépést megtegyen az élelmiszerárak kontrollálása és a magyar családok védelme érdekében. Ennek érdekében nem zárja ki a kötelező árstop bevezetésének lehetőségét sem, amely szükség esetén azonnali és hatékony beavatkozást jelenthet
- áll a közleményben.
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a családok anyagi helyzete folyamatosan javuljon, így többet költhessenek, többet utazhassanak, többet fogyaszthassanak. Ezért a kormány továbbra is biztosítja a reálbérek növekedését, megvédi a családokat, a kispénzűeket és a középosztályt, és minden rendelkezésre álló eszközzel kész beavatkozni, miközben új eszközök alkalmazásnak lehetőségét is vizsgálja – írta az NGM.