A nyár elején a parlament sport- és turisztikai bizottsága előtt számolt be a fővárosi idegenforgalmiadó-bevételek alakulásáról és megoszlásáról a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikai és vendéglátóipari főosztályvezetője, dr. Nemes Andrea. A helyi adókról szóló törvény 2011. január 1-jétől rendelkezett úgy, hogy az idegenforgalmi adót főszabályként a kerületek vezetik be. Korábban ezt az adót Budapest teljes területén a fővárosi önkormányzat vetette ki, és ez a teljes ös�- szeg a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás tárgyát képezte. A megosztott bevétel 47 százaléka illette meg a fővárost, 53 százaléka pedig a kerületeket. Január 1-jétől 51% a főváros, 49% a kerületek részesedése.
A fővárosi önkormányzat által beszedett idegenforgalmi adó összege 2010-ről 2011-re körülbelül a hatodára, majd 2011- ről 2012-re még ezen összegnek is a tizedére csökkent. Ez a bevétel képezte a forrásmegosztás alapját, vagyis a fővárosi önkormányzat ezen összegek mintegy 47%-a (2010-ben 660,4 millió forint; 2011- ben 108 millió forint, 2012-ben 10,5 millió forint) felett rendelkezhetett, míg a fennmaradó részen a kerületek (illetve 2011- től azon kerületek, amelyek átengedték a fővárosnak a beszedés jogát) osztoztak a törvényben meghatározott arányban.
2011-ről 2012-re szinte az összes kerület növelte ifa-bevételeit, a két kivétel a VIII. és a IX. volt. Nem volt ritka a 2-300 százalékos növekedés sem. Két olyan kerület akad – a XI. és a XIV. –, amely 2012-től döntött az ifa önálló beszedése mellett. Újbuda rögtön 123 millió forint bevételt tudott kasszírozni, de Zuglónak is befolyt a döntés hatására 90 millió forint ifa.
Milliárdok keveseknek
A legfurcsább jelenség a forrásmegosztással kapcsolatban, hogy a jelentős pénzeket bukó fővárosnak továbbra is el kell látnia a kötelező turisztikai feladatokat, azaz Budapest turisztikai marketingjét, míg a kerületek számára nincs ilyen kötelező előírás. A kerületek érvelése szerint az önkormányzatok hozták létre és üzemeltetik azokat a létesítményeket, illetve alakították ki azt a környezetet, amely idegenforgalmi vonzerőt jelent, ezért indokolt, hogy az ebből származó jövedelemből részesedjenek. Az ifa kerületi bevezetése mellett szól, hogy a helyi önkormányzatok a helyi idegenforgalmi adó összegéhez igazodó költségvetési támogatásban részesülnek.
Bár 12 kerületnél – I., II., III., IV., V., VI., VII., X., XI., XII., XIII., XIV. – is nőtt tavaly az ifa-bevétel, az első számú nyertes a törvénymódosítást kilobbizó Rogán Antal kerülete. Itt 2012-ben az előző évi 788 millióról 953 millióra dagadt az idegenforgalmi adóból származó bevétel. A jelentős növekedés annak is köszönhető, hogy az adójogszabályi módosítás évében még csupán 11 havi bevételt könyvelhetett az önkormányzat. Másfelől a vendégéjszakák gyarapodása is a kerületnek kedvezett. Kapacitás bőven áll rendelkezésre; a kerületben lévő szállodák és magánszállások összesen 10 500 ágyat kínálnak. Joggal merül fel a kérdés, hogy a turizmusból befolyó adóbevételt az ágazatba forgatja-e vissza a Bajcsy Zsilinszky úti buszparkoló letiltását augusztusban bámulatos gyorsasággal elintéző Belváros. Válaszukból az derül ki, hogy az ifa-bevételből járultak hozzá az olyan, uniós támogatást is élvező, 3,8 milliárd összértékű fejlesztésekhez, mint a Belváros új főutcája I. üteme, a Ferenciek tere és a Március 15. tér felújítása vagy a Váci utca újramárkázása. Erre idén tavasszal alapított nonprofit céget a Belváros évi 200 milliós ráfordítással, klaszterrendszerbe foglalva a helyi üzlettulajdonosokat.
Az I. kerület nem a beszedett ifa nagyságával, hanem a növekedés mértékével hívja fel magára a figyelmet. A 2010-es 0 forintból lett egy év múlva közel 130, majd 2012-re 182 millió. 2013-ra azonban 160 milliót tervez a kerület, ami időarányosan eddig teljesült – tudtuk meg az önkormányzattól, amely a „bevételt kerületi beruházásokra, dologi kiadásokra” költi. A XI. kerület, Újbuda tájékoztatása szerint a kerület az ifa-bevételeket az idegenforgalom számára kiemelten fontos beruházások támogatására, a Kulturális Városközpont fejlesztésére, illetve az ezekhez szükséges kommunikáció bővítésére fordítja. A kerület a tavalyi 123 milliós ifa-bevételt tervezi 2013-ra.
Józsefvárosban ellenben jelentősen csökkent 2012-ben az ifa-bevétel. A 2011-es 172 millióból 153 millió lett. A kerületben két panzió és 17 szálloda várja vendégeit, akik úgy tűnik, idén kevesebb éjszakát töltenek a kerületben, mivel Józsefváros 120 milliónyi ifát tervez. A tavalyi 153 milliót fesztiválok – például Palotanegyed fesztivál, Tudományfesztivál – szervezésére és lebonyolítására fordította a kerület. Jutott az Európa belvárosa program I. ütemének befejezésére is, valamint a Horánszky utca megújítására. Elismerik: „Az idegenforgalmi adóból befolyt összeg ezen beruházásokhoz csak hozzájárulás volt, amelyet más forrásokból is kiegészítettünk.”
A befolyó ifa-bevételek drasztikus csökkenése ellenére továbbra is törvényben meghatározott kötelező feladata a fővárosnak a turizmus segítése. Ezért Budapest tavaly mintegy 156 millióval támogatta a Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft.-t. A törvény születésekor arról volt szó, hogy az adómérték negyedét, egy százalékot közös marketingalap létrehozására fordítják, amelyet az állam ugyanekkora összeggel egészítene ki. De, mint arról az V. kerületnél tájékoztattak, a közös marketingalapot nem sikerült létrehozni, így továbbra is a főváros állja a turizmusmarketing borsos cechjét.