Az üzleti kapcsolatok erősítését szolgálta a magyarországi és az erdélyi központi régiók közreműködésével szervezett regionális befektetési konferencia. A három erdélyi megye képviselői és vállalkozói a konferencia helyszínén ismertették a befektetési lehetőségeket. Üdülőhelyeken működő borvízfürdők (Gyergyóremete, Csíkdánfalva, Csíkkarcfalva), sícentrum, a Gyilkos-tónál fogadó, Borszéken motel, Kézdivásárhelyen panzió, Csorgókuton vadászcsárda, Marosvásárhelyen pl. a középkori vár nyújt lehetőséget magyar tőkekivitelre (információ: ITD Hungary, www. itd.hu).
Tavaly a romániai külföldi tőkebefektetők között a közel háromezer magyar tulajdonú vállalkozással (össztőkéjük 200 millió dollár) hazánk a 13. helyen állt. Külföldi tőke bevonásával 2001. év végén 82 ezer romániai vállalkozás működött, 7,3 milliárd dollár össztőkével. Két éve a magyar tőkeexport 2 százaléka, az elmúlt évben 7 százaléka irányult Romániába.
A magyarországi székhelyű vállalkozások Kelet-Közép-Európába több mint 300 millió EU-t helyeztek ki – jelentette be Cséfalvay Zoltán, a GM regionális gazdaságfejlesztési államtitkára. Már itthon sem a vállalatok versenyeznek egymással, inkább az országhatárokon átnyúló termelési láncok. Szerinte igazából a térségi erőforrások és ezek szervezettsége a meghatározó. Az erdélyi befektetéseket eddig a közlekedési infrastruktúra – az autópályák el fogják érni az országhatárt – és a tőkehiány akadályozta.
A magyar tőkebefektetéssel létrehozott Hargita megyei vállalkozások révén Magyarország a megyében a harmadik helyen van Ausztria és Franciaország után – mondta Marton András, a Hargita Megyei Közgyűlés képviseletében. A megyei befektetéseknek a táblázatban megadott százalékos aránya torzított a MOL bukaresti székhelyű tőkekihelyezése miatt.
Maros Megye Közgyűlésének elnöke, Virág György szerint a magyar befektetők nyelvi nehézségekkel nem fognak találkozni Maros megyében. Nem lesz jellemző az önkormányzattal való tárgyalás, mivel ritka a társulást vállaló, hitelt felvevő települési vezetés.
Kovászna megye 230 ezer fős lakosságával Románia második legkisebb megyéje. Demeter János, a Kovászna Megyei Közgyűlés az előnyöket hangsúlyozta: megyéjük mentes a szociális feszültségektől, áttekinthető a gazdasági és üzleti környezet. A külföldi befektetők Romániában állami kedvezményeket (jövedelemadó- mentesség, értéknövekedésiadó- mentesség, vámmentesség) kapnak. A vállalkozásbarát légkör kialakulását kiállítások szervezése segíti: a Szent György-napi „Transeast Expo” 2001-ben 62 kiállítóval nyílt meg.
Közel ezer magyar vállalkozó külföldi kiállításokon való részvételéhez járult hozzá az ITD Hungary – közölte Skultéti Vilmos vezérigazgató. A kiállítási költségekből a terület 100 százalékos, az egységstand 50 százalékos és az utazási és szállásköltségek szintén 50 százalékos vissza nem térítendő támogatását vállalják fel.