Hihetetlen program készül a magyar várak felújítására! A Széchenyi-terv keretében tíz év alatt 16 magyar várat mentenek meg az enyészettől, sőt hetet eredeti formájában újjá is építenek. A több milliárd forintos munkák 2011-re, vagyis a Rákóczi szabadságharc leverésének 300. évfordulójára készülnének el.
A magyar várak szinte kivétel nélkül romos állapotban vannak; a szakértők szerint a következő években visszafordíthatatlan károk keletkeznének bennük. Tehát mindenképpen költeni kell rájuk. Ahogy a programalkotók fogalmaztak: „Nemzeti örökségünket nem hagyhatjuk lepusztulni és idegenforgalmi szempontból sem megengedhető az elhanyagolt műemlékek látványa.”A szakemberek szerint a magyar várak nemcsak a nyugat-európai, hanem a környező országok váraihoz képest is lerobbantak és elhanyagoltak.
A Gazdasági Minisztérium tízéves terve viszont magukat a szakembereket is meglepte, hiszen erről eddig álmodni se mertek. Az eredeti terv egyébként csak 11 várra vonatkozott, de a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), amely egyébként a program elkészítésére megbízást kapott, további öt várat javasolt felvenni a tervbe. (Keretes anyagunkban csillaggal jelöltük azokat a várakat, amelyek a KVI ajánlására kerültek a programba.)
A magyar várak többségét a Habsburgok parancsára rombolták le. Úgy látszik, kuruckodó kedvünk sem a régi; azóta sem történt semmi a romhalmazokkal. Ám a többi, nem elpusztított vár sincs sokkal jobb állapotban. A jelenlegi felmérések szerint a várak közül 7 romvár, ezeket kerítés, kapu védi és a turisták is látogathatják. Hat vár kapuval zárt és ugyancsak látogatható, s közülük négyben múzeum is működik. Egyik vár sincs tehát rangjához méltó állapotban. A program szerint a 16 vár közül hetet érdemes eredeti formájában helyreállítani. Nos, ezek talán a legismertebb váraink, így Boldogkő, Hollókő, Siklós, Ozora, Szigetvár, Vaja vára és a szécsényi várkert. A többi vár nem épül újjá, romként lesz helyreállítva, ám a belső terek rekonstrukciójával és berendezésével műemléki-kultúrtörténeti értékük jelentősen megnő. Mind a 16 vár felújítása után idegenforgalmi központként működhet majd tovább.
A beruházások finanszírozásánál az állam a költségek 60 százalékát, míg a fennmaradó 40 százalékot az önkormányzatok vállalnák. Ám Diósgyőrt kivéve erre a helyi önkormányzatoknak aligha lesz pénze, ezért többen területfejlesztési és PHARE-pályázatokon szeretnék kiegészíteni a kereteket. Előreláthatólag az ozorai vár (550 millió forint) felújítása készülne el legelőbb, hiszen az már évek óta tart, míg a siklósi vár (950 millió forint) teljes rekontsrukciója eltart tíz évig is.