Az utazási irodák őszi–téli programjai napfényes tájakat is ajánlanak, például Kenyába és Tanzániába invitálják a turistákat. Ezekben az országokban télen 30 fok körüli a nappali hőmérséklet, természeti szépségekben és kalandban sincs hiány, ráadásul a szolgáltatásokra sem lehet panasz.
A Regency Holiday Club jóvoltából egy kis magyar csapat – utazási irodai szakemberek és újságírók – a közelmúltban nyolcnapos körutazást tehettek Kenyába és Tanzániába. Aki Budapestről charterjárattal utazik Nairobiba, mintegy nyolcórás repülésre számíthat. Kissé fárasztóbb ez az út azoknak, akik átszállással érik el a kenyai fővárost.
Bár ezek az országok több értelemben is egzotikusak, annak, aki betartja az óvatossági, illetve egészségügyi szabályokat, semmiféle veszéllyel nem kell szembenéznie – állítja Tóth András, hazánk Nairobiba akkreditált nagykövete.
Az utazási irodák által ajánlott szállodákban nem kell félni semmiféle egészségügyi veszélytől, a négy- vagy ötcsillagos kategóriába tartoznak és magas szolgáltatási színvonalat biztosítanak. E téren ezek az országok sokat tanultak a britektől. Senki ne lepődjék meg, ha egy kenyai vagy tanzániai szállodában angol eleganciával, kényelemmel és kiszolgálással találkozik. A tanzániai Ngorongora Sopa Lodgesben, 2400-2600 méter magasságban töltött estén például a vacsorához gyülekezve egy melegedő kandalló mellé ülhettünk le. Olyan hűvös volt az este – ami ott ilyenkor nem ritka –, hogy bár az Egyenlítőnél voltunk, be kellett fűteni. A nemzeti parkokban lévő hotelek általában nem hasonlítanak az általunk ismert városi vagy üdülőszállodákhoz. Ezek ugyanis inkább luxusbungallók, amelyek alapterülete többnyire meglehetősen nagy, 50-70 négyzetméter körüli. A tisztaság minden igényt kielégítő.
Az angol eleganciájú szállodák után külön izgalmat jelentett eltölteni egy éjszakát a kenyai Satao Campban, amely gyakorlatilag kint van a vadonban, kerítés nincs körülötte, luxussátrakban fogadják a vendégeket. Az ijedősebbeket azért megnyugtatom, fegyveres őrök ügyelnek a biztonságra éjjel-nappal. A sátrakat, amelyekben fürdőszoba és angol WC is van, fatető védi a vadállatoktól és a nagy esőtől. A romantikus hangulatot kedvelő turisták kedvéért a campokban este tábortüzet gyújtanak, hogy emellől gyönyörködhessenek a 20-30 méterre legelésző vagy éppen a vízhez érkező állatokban. A nemzeti parkokban lévő lodge-ok és campek napirendje az állatok életritmusához alkalmazkodik. A szafarira érkező vendégeket reggel fél 6 tájban kávéval ébresztik. Gyors öltözködés után, 6 órakor már indulnak a dzsipek a nemzeti parkba. Innen általában 9 óra körül érnek vissza a csoportok, s ekkor bőséges reggeli vár mindenkit. Más program nem lévén, délután 5-ig a pihenés, a kikapcsolódás a feladat. Ekkor indulnak el ismét a csapatok figyelni az állatokat, és csodálni a naplementét.
Egészen más a hangulat a Mombasától északra és délre húzódó tengerparton. A táj a fehér homokkal és a lengedező pálmafákkal mesébe illő. A szállodák mediterrán stílusúak, mindegyikben rendezett kert és úszómedence. Aki éjszakai szórakozásra, táncra vágyik, az is megtalálja a számítását, akár „házon” belül, akár a turistáknak ajánlott szórakozóhelyeken.
Tanzániában és Kenyában az utazás autóval, dzsippel nem egészen ugyanazt jelenti, mint Magyarországon, mert az utak többsége földút. Így mindennap meglehetősen lassan és sok-sok rázkódás után értük el úti célunkat. Ám eközben sok, számunkra szokatlan dolgot láttunk. Több alkalommal előfordult, hogy egy majomfamília vonult el szép sorban a kocsink mellett, vagy éppen dárdával felszerelkezett vadászok indultak elejteni a napi betevőt. A nagyobb városok közelében pedig felnőttek és gyerekek mentek hosszú sorban gyalog dolgozni vagy az iskolába. A tömegközlekedés ugyanis a világnak ezen a táján ismeretlen.