A békaburger óta valószínűleg ez a legfurcsább japán hóbort.
Miniatűr platnikon készülő, parányi ételekről szóló videóktól „ég” mostanában a YouTube.
Leleményes szakácsok egy csoportja a pénzérme nagyságú omlettektől a gyűszűnyi tésztalevesekig bármit elkészítenek a rendelkezésükre álló, pici konyhai eszközök segítségével.
A parányi tűzhelyek gyertyával működnek, az ételek pedig általában a hagyományosan használt hozzávalók kicsinyített alternatíváival készülnek (pl. tyúktojás helyett fürjtojás).
Makiko Sano, a japán konyha szakértője szerint a videók egyértelműen a japánok „kawaii” (vagyis aranyos, cuki) dolgok iránti vonzódásából táplálkoznak.
„A japán emberek szeretik a ,kawaii’ dolgokat […] A fiatal japánok szinte mindent ezzel a szóval írnak le” – mondta Sano. A szigetország lakóinak általában a videókban látottakhoz hasonló hobbijai vannak, amelyekkel kicsit elidőzhetnek a saját fantáziavilágukban.
Dr. Laura Miller, aki a Missouri-St Louis Egyetemen a japán tanszék professzora, hozzátette, hogy a videók már a miniatűr élelmiszerek meglévő trendjének a következő állomásai. „A polimer gyurmából készült parányi édességeket és csemegéket már több mint egy évtizede használják a mobiltelefontokok kidekorálásához. A trend neve dekoden, vagyis ,feldíszített telefon’. A technológia és az apró ételek készítése iránti igény tehát már megvolt, ám az új divat folyamán ezek már romlandó anyagból készülnek” – fogalmazott a felkelő Nap országát bizonyára behatóan ismerő tanár.
Videók:
{youtube|id=xqI0YFLAO0g}
{youtube|id=6sRaQTTIOsU}
{youtube|id=TWW41tufSZs}
Fordítás/szerkesztés: Zamaróczy Ádám