A Bajnokság célja, hogy magas szintű, a nemzetközi szabályoknak is megfelelő versenyzési lehetőséget biztosítson hazánkban a sommelier szakmában dolgozóknak.
Dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztési Miniszter fővédnökséget vállalt a Magyar Sommelier Bajnokság felett. Miniszter urat külföldi távolléte okán dr.Kiss Eliza Miniszteri Biztos képviselte, egyben a zsűri elnöki szerepét is betöltve. A verseny reggel 9 órakor kezdődött a zártkörű elődöntővel, ahol a kilenc versenyző egy igen komoly háttértudást feltételező tesztlap kitöltésével adott számot szőlészeti, borászati ismereteiről.
Ennek kiegészítéseként a versenyzők a sommelier munkájával és az étteremben felszolgált egyéb italokra vonatkozó kérdésekre feleltek. Az írásbeli tesztkérdések nemzetközi versenyeken is megállták volna a helyüket. A tesztet követően a versenyzők párlatokat és borokat jellemeztek írásban, majd a zsűri előtt egy bort dekantáltak.
Az elméleti és gyakorlati feladatok alapján a legjobb eredményt elérő három versenyző jutott tovább a 14 órakor kezdődő döntőbe. A döntő már nyilvános volt, a versenyzők éttermi körülmények között, a sajtó és az érdeklődő közönség előtt mérték össze tudásukat.
A döntő feladatai maximálisan a sommelier mindennapi munkájára épültek. A versenyzők: idegen nyelven fogadták a vendégeket, majd pezsgőt szolgáltak fel nekik; hibás borlapot javítottak; étlaphoz borokat és más italokat ajánlottak; majd az elődöntőben már feladatként szereplő dekantálást mutatták be már jóval szűkebb időhatáron belül. A verseny részét képezte egy borfelismerő és borjellemző feladat, illetve párlatok fekete pohárból, vakkóstolással történő felismerése. A döntő egy meglepetés feladattal zárult.
A rendkívül szoros verseny első helyezettje: Molnár György, a Larus étterem vezető sommelier-je, korábban több neves budapesti étterem sommelier-je és bármixere. A második helyen Varga Norbert, a Michelin-csillagos Onyx étterem sommelier-je végzett, a harmadik helyen pedig a Csalogány 26 étterem korábbi sommelier-je, Cseke Gábor. A sommelier bajnokság dobogósai a Chateau Vincent pincészet magnum pezsgőit és a Tarján Glass kézi gyártású „Sommelier” sorozatának poharait vehették át. A Bajnokság kiemelt támogatói közé tartozott még az IFDT, Vincze Béla borászata, a Bock, Kertész és Cezar pincészet, a szigetközi Friss víz és a Molinari kávé. A Bajnokság profi moderátora Kovács Antal háromszoros magyar bajnok sommelier volt.
A Bajnokság előkészítésében és lebonyolításában a Magyar Sommelier Szövetség közel 20 fős tagjaiból álló láthatatlan team vett részt, akik a kulisszák mögött végzett precíz munkájukkal biztosították a verseny gördülékeny lefolytatását, igazi csapatmunkáról téve tanúbizonyságot. A versenyen felhasznált borok és párlatok őrzése külön erre a célra kialakított titokszobában történt.
A szakma zsűri a következő szakemberekből állt:
A zsűri elnöke: dr .Kiss Eliza, a hegyközségek megújításáért és a szőlő-borágazat fejlesztéséért felelős Miniszteri Biztos Asszony, Vidékfejlesztési Minisztérium
A zsűri tagjai:
Lukács Szabolcs, Magyar Sommelier Bajnok, a soproni Tastevino borbár és vinotéka tulajdonosa
Molnár B.Tamás, a magyar Gasztronómiai Egyesület alapítója és elnöke
Káli Ildikó, a Magyar Sommelier Szövetség elnöke
Deák József, sommelier oktató, a Magyar Sommelier Szövetség elnökségi tagja
Kovács József, sommelier, Tom-George Italiano étterem, a Magyar Sommelier Szövetség alapító tagja
Forrás: Turizmus Online