A lakosság többsége szerint a dohányosok joga, hogy eldöntse él-e a kijelölt dohányzóhelyekkel.
Az Ipsos KMG által készített friss felmérés azonban azt mutatja, az állampolgárok és az érintett vállalkozók sem elégedettek az intézkedéssel.
A 18 év feletti török lakosságra reprezentatív kutatás eredményei szerint tízből heten úgy látják, joguk van a közterületeken történő dohányzáshoz, ha a passzív dohányzás veszélye nem áll fenn. A megkérdezett dohányosok 79 százaléka szerint engedélyezni kellene a közterületeken történő rágyújtást, amellyel a válaszadó nem dohányzók 64 százaléka is egyetértett. Az összes megkérdezett 78 százaléka gondolja úgy, hogy lehetőséget kell adni a dohányosoknak, hogy eldöntsék, rá akarnak-e gyújtani a kijelölt dohányzóhelyen, vagy inkább a szórakozóhelyek nem dohányzó részlegét választják. A nem dohányzók 74, a dohányzók 89 százaléka ért egyet ezzel az állítással.
A felmérés másik felében Isztambul, Ankara, Ízmir, Bursa és Adana városok szórakozóhelyein mérték fel a tiltás hatását a kutatók. Statisztikai adatok szerint Törökország teljes dohányfogyasztásának 60, míg az ország dohánynemű-árusításának 30 százaléka ezekben a városokban történik.
A régió üzleteire vonatkozóan reprezentatív felmérés szerint a vállalkozók 75 százaléka számolt be a tiltás hatályba lépése óta jelentkező bevételcsökkenésről. Ennek hatására a vállalkozók 83 százaléka kiadáscsökkentő lépésekbe kezdett, 62 százalékuk pedig egyes alkalmazottaitól is kénytelen volt megválni. A dohányzás engedélyezésére vonatkozóan a szórakozóhelyek tulajdonosainak 91 százaléka inkább azt támogatná, hogy a vendégek eldönthessék, akarnak-e a kijelölt dohányzó helyen ülni vagy inkább a nem dohányzó oldalt választják. A vállalkozók 76 százaléka szerint rendelkezésükre állna elegendő hely ahhoz, hogy ezt a fajta elkülönítést megoldják, ha a törvény lehetőséget adna rá. (forrás: Patika Magazin / ELTE Társadalomtudományi Kar)