Az innováció utáni csillapíthatatlan étvágytól vezérelt vállalatok és séfek továbbra is kiéhezetten nyomoznak az egyes fogásokba, illetve csomagolt termékekbe integrálható új élelmiszerek után. Ilyen szempontból kellemes karrier elé nézhet például a Nyugat-Afrikában máskülönben már 5000 éve folyamatosan termesztett fonio nevű gabonafajta is.
A fonio a rizsnél háromszor több fehérjeszálat és vasat tartalmaz. Az ősi termény gluténmentes és rendesen el van látva esszenciális aminosavakkal (fehérjeépítő elemekkel). Ezek az anyagok a gabonafajták túlnyomó részéből hiányoznak. A fonio szemcséi aprók, méretben a nagyobb homokszemekkel egyeznek, ami ugye a kézi hántást jelentősen megnehezíti.
A gabonaféle másrészről viszont pár perc alatt megsüthető. Az íze semleges, ezért rengetegféleképpen elkészíthető. A növény további előnye, hogy legyen ugyan száraz vagy félszáraz a talaj, a mag hetek alatt betakarításra kész állapotba „hozható”. A múlt aszályos időszakaiban a fonio olykor akár teljes településeket is el tudott látni élelemmel.
A növénynek két fajtája létezik: a fehér és a fekete.
A nyugati világ számára mindkettő gyakorlatilag ismeretlen.
Egy brooklyni (New York) cég éppen ezért határozta el, hogy a terményt ezzel a régióval is megismerteti. A vállalat szerint mindez felelős módon történik, vagyis a kínálat a nélkül is lépést tud tartani a kereslettel, hogy egy fontos táplálékforrástól megfosztanák a termesztés helyén élő lakosságot.
Forrás: Élelmiszer online