Szomorú prognózist közölt az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) szántóföldi kultúrákra vonatkozó júliusi elemzése, olvasható az mfor.hu. oldalán.
Mint írják, a műholdas adatok szerint a nyári délkelet-európai hőhullám Magyarország esetében a július közepi adatok alapján (a júniusi becsléshez képest) „a kukoricánál 14 százalékkal (6,77 tonna/hektárra), a napraforgónál 9 százalékkal (2,73 tonna/hektárra) csökkentette a hozamvárakozásokat”.
Bulgáriában, Romániában is hasonló hozamcsökkenést jelez a JRC, így uniós szinten is a kukoricánál négy, a napraforgó hozamában öt százalékos csökkenés történt. Az ukrán hidrometeorológiai központ a hőhullám következtében Ukrajnában is a kukorica 20-30 százalékos terméskiesését valószínűsítik.
Eközben itthon a száraz melegben az őszi vetésű szántóföldi növények betakarítása a napokban véget ért.
Közepes termés, csökkenő ár
Az országos őszi búza hektáronkénti 5,8 tonnás termésátlag csak közepesnek számít, ami a jelenlegi terményárakkal és a magas önköltséggel veszteséget ígér a gazdáknak, annak ellenére, hogy – amint azt a tárca is elismeri –, a hozamokban és a minőségben nagy az eltérés. A minisztérium szerint „a betakarításra kerülő idei termésmennyiség fedezi a belföldi igényeket és a szokásos mennyiségű exportot.”, ugyanakkor megjegyzihogy a Copa-, Cogeca 2024-re vonatkozó aratási értékelése szerint az unió búza- és árpatermelése is „jelentősen visszaesett”.
A korábbi optimista várakozásoktól nemcsak itthon, hanem a közép- és kelet-európai régióban is némileg elmaradó, de globálisan nagyobb búzatermés és a hőhullámok, aszály hatására egyre zsugorodó kukoricahozamok máris meglátszanak az árakon.
Kevés a malmi búza
Az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) 28. heti összesítése szerint július közepén itthon az étkezési búza termelői ára, áfa és szállítási költség nélkül tonnánként már alulról közelített 68 és félezer forintot, miközben május végén még meghaladta a 75 ezret. A takarmánybúza ára (64 282 forint/hektár) viszont csak egy százalékkal lett kisebb, mint az előző héten volt.
Ez meglepő, mert Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke éppen arról számolt be a Világgazdaságban, hogy „az idei búzatermésnél a minőség jelenti a legnagyobb problémát”.
A cikk folytatását elolvashatja az mfor.hu oldalán...