Idén nyáron előfordult itthon is, hogy korlátozni kellett a vízhasználatot, eddig nem tapasztalt hőhullámok perzselnek végig országokat, egyre több az erdőtűz. Az UNICEF adatai alapján 1,42 milliárd ember él megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz nélkül él, és ez a probléma nemcsak a harmadik világbeli országokat érinti. Az EU közel egyharmadán vannak időszakok, amikor a kereslet meghaladja a rendelkezésre álló kínálatot.
A Felelős Gasztrohős Alapítvány a nyár utolsó hónapjában az élelmiszer vízlábnyomával, az ivóvíz minőségével és víztakarékossággal kapcsolatban oszt meg információkat online felületein. A kampányba Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező éttermeket is bevonnak: részt vesz az Almalomb, a Csillaghegyi Megálló, a FourBites, a Fruccola, a HellóAnyu, a Jardinette Kertvendéglő, a KIOSK Budapest, a Larus, a Mártogatós, a NaturaHill, a Púder Bár, a Reggeli és a Zöldülő Terasz is. Ők víztakarékos eszközöket használnak és kis vízlábnyomú ételt is lehet náluk kérni.
„Életünk minden területén szükségünk van vízre. Amellett, hogy a legjobb szomjoltó, főzünk és tisztálkodunk vele, a legtöbb használati tárgyunk, sőt még az általunk használt energia előállításához is szükség van rá. Emellett élelmiszereink is komoly mennyiségű rejtett vizet tartalmaznak; átlagosan 160 kádnyi vizet fogyasztunk el közvetetten, étkezéseink során” – mondta el Szabó Eszter, a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs vezetője, aki azt is kiemelte, hogy a mennyiség mellett nagyon fontos a minőségre is figyelnünk.
„Az elmúlt években az NNK által végzett vízvizsgálati kutatásokból kiderült, hogy közel 750 ezer ember él olyan épületben, ahol a víz ólomtartalma meghaladja a határértéket. Szeretnénk erre is felhívni a figyelmet a kampány során, és megoldásokat mutatni arra, hogyan tudunk környezettudatos és egyben biztonságos módon vizet fogyasztani.”
Forrás: Kreatív Online