A három napos nemzetközi verseny során a benevező csapatoknak a diplomácia világának protokollja alapján kell elvégezni a feladatokat. Ennek megfelelően az Európai Uniós elnökségi szerepből adódó, a protokolláris előírásokat szem előtt tartó, a versenyző csapat országára jellemző ételek és cukrászkészítmények bemutatása a cél, természetesen az európai gasztronómiai irányzatok figyelembe vételével.
A szakácstanulók nevesített feladata egy hideg előételből, egy levesből vagy meleg előételből és egy szabadon választott nyersanyagból készülő főételből álló „Kormányfői munkaebéd” elkészítése. A cukrászok az ehhez kapcsolódó tányérdesszert illetve dísztorta témakörében mérik össze tudásukat. A felszolgáló tanulók az esemény rangjához illeszkedő, kormányfői díszvacsora díszasztalának terítésében, a vendégek fogadása, ültetése, vörösbor ajánlása, ismertetése, dekantálása és felszolgálása témaköreiben versenyeznek, természetesen idegen nyelven. Az ő versenyük részét képezi a textilszalvéta három féle módon történő hajtogatása is.
A versenyt nemzetközi és hazai viszonylatban elismert magyar szakemberek értékelik. A zsűri szakmánként, készítmé¬nyenként pontozással dönti el a sorrendet, és a pontok összessége alapján első, második és harmadik kategóriákba sorolja a csapatokat. A verseny nemzetközi, de külön-külön értékelik a külföldi és a hazai csapatokat.
A 31. Nemzetközi Ifjúsági Gasztronómiai Versenyt 2011. április 14. és 16. között rendezik a Gundel Károly Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakképző Iskolán.