Szállodások számára igen figyelemreméltó lehet ez a kezdeményezés, hiszen egy vendég legfőbb célja, amikor egy idegen országban található hotelben szobát foglal - hogy kipihenje a fáradalmait. Dr. Vida Zsuzsa (Magyar Alvástársaság) kiemelte, hogy a kevés alvás elhízáshoz és magas vérnyomáshoz vezethet. Dr. Félegyházy Zsolt Karolinska Egyetem, Stockholm) a Svédországban zajló stressz kutatásokról számolt be, amelyből egyértelműen kiderült, hogy a burn out (kiégettség) nevű szindróma mindig visszavezethető illetve együtt jár alvásproblémákkal.
Egy ortopéd szakember, Dr. Tóth János elmondta, nem véletlen, hogy Einstein élete végéig ragaszkodott a napi 10 órai alváshoz, és elmondta, ha egy ágy magassága 45 cm alatt van, az árt a gerincoszlopnak és ízületeknek. Alváspszichológus is dolgozik már hazánkban, Dr. Fogarassy Éva kiemelte, hogy az alváshiány a legagresszívabb stressz okozója lehet. És az alvászavar egyértelműen civilizációs betegség, ugyanis állatok esetében soha sehol nem találtak erre utaló jeleket. Urbán-Feindl Ildikó (NKH) pedig ehhez kapcsolódva hozzátette, közúti baleseteknél az elalvás az egyik leggyakoribb ok. Jogász által kioktatott balesetokozó azonban pontosan tudja: ha bevallják, az külön szabályszegésnek minősül. És szintén tőle tudhattuk meg, hogy 18 órai ébrenlét egyfolytában 0,08 százalékos véralkoholszinttel megegyező elváltozásokat okoz a szervezetben, 24 órán tartó nem alvás (szállodai menedzserek, szállodai alkalmazottak figyelem!) pedig 0,1 százalékos véralkoholszinttel egyezik meg, ami már részegségnek számít a magyar BTk. szerint.
A szakmai előadások után G. Németh György a szervezők részéről bejelentette, hogy indul az Alvásbarát Hotel program - amelyben lapunk is szakmai kommunikációs partnerként részt vesz -, ez egy szakmai minősítési rendszer lesz szakorvosok, audiológus, allergológus valamint alvásgyógyító pszichiáter részvételével, akik hazai szállodák szobáinak ágyait, és az alvás körülményeit vizsgálják majd, és a minősítési rendszernek megfelelően osztályozzák a jelentkezőket. Áprilisban kerül sor a minősítések véglegesítésére, májustól kezdődneka minősítő ellenőrzések.