Harmadikok lettünk...hátulról

Kiadta a nemzetközi és hazai szállodaipar teljes tavalyi évi teljesítményét elemző trendriportját a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, amelyet az STR Riport és a Központi Statisztiaki Hivatal adatai alapján állít össze a szakmai szervezet.

Az összefoglaló szerint nemzetközi viszonylatban a 2012 január és december között a legjobb teljesítményt a korábbi hónapokhoz hasonlóan Közel-Kelet, Ausztrália & Óceánia és Délkelet-Ázsia szállodái érték el.

A múlt évben Európában a szállodai REVPAR mutató átlagos 4,7%-os növekedését magasan felülmúlta a Kelet-Európában elért 8,8%-os növekedés. Ennek ellenére a régióban az egy kiadható szobára eső 53,3 eurós átbevétel 29,5%-kal múlta alul az európai átlagot.

A magyarországi szállodák teljesítménye a Közép-Kelet Európában vizsgált 5 ország között 2012-ben elsősorban a nagyon alacsony szállodai árak következtében, csupán a szlovákiai hotelekét múlták felül. Az STR riportban szereplő 31 város között 2012-ben Budapest szállodái szobafoglaltságban a 23. helyet érte el, megelőzve Athént, Pozsonyt, Bukarestet, Lisszabont, Madridot, Manchestert, Tallint és Vilniust. Nettó átlag szobaárban a 29. lett Budapest Pozsony és Vilnius előtt, nettó REVPAR-ban pedig Pozsonyt, Bukarestet és Vilniust megelőzve a 28. helyen végeztek a fővárosi szállodák.

2012 decemberében Budapest szállodái az STR riport szerint a vizsgált 31 európai városhoz hasonlítva szobafoglaltságban a 26., nettó átlag szobaárban csak a 29., s így nettó REVPAR-ban a 28. helyet érték el.

2012 utolsó hónapjában a magyarországi szállodai kapacitás (51.830 szobával) országos szinten 2,7%-kal volt nagyobb a 2011-eshez képest. Budapesten 7,4%-os, a Balatoni régióban 9,9%-os növekedés mutatkozott.

A hazai szállodák 2012 január-decemberi teljesítményéről megállapítható, hogy a elsősorban a külföldi szállodai vendégéjszakák változatlanul gyors ütemű emelkedése, az EURO/HUF árfolyamának 2011-hez képest 3,6%-os gyengülése ellenére a szállodák bevételi teljesítményét komplexen kifejező mutató, a REVPAR (egy kiadható szobára jutó árbevétel) csak 5%-kal nőtt, ami a KSH szerinti 5,7%-os infláció alatt maradt.

A KSH adatai szerint Magyarországon 2012–ben a hazai szállodák átlagos foglaltsága 47,8% volt, ami az egy évvel korábbi adatnál 1,3 százalékponttal magasabb. A bruttó átlag szobaár 2,1%-kal 14.676 Ft-ra nőtt tavaly.

Húzó szerepe volt Budapestnek 

Az országos szállodai teljesítmények alakulásában meghatározó szerepe volt a budapesti hoteleknek. Míg 2012-ben a fővárosi szállodákban a vendégéjszakák száma 12,4%-kal, ebből a külföldieké 14,5%-kal nőtt, addig a fővároson kívüli szállodákban a növekedés az összes vendégéjszakánál 5,4%, a külföldieknél 5% volt. A fővárosi szállodákban az összes vendégéjszakaszám növekedésének mértéke kétszerese, a külföldi szállodai vendégéjszakáké közel háromszorosa volt a vidéki szállodákban mutatkozó növekedésnek.

A Budapest iránt megnyilvánuló erős keresletnövekedés ellenére, ami alapvetően a Malév csődje miatt bekövetkezett fapados légitársaságok térnyerésének köszönhető, a fővárosi szállodák szobafoglaltsága csak kis mértékben (3,4 százalékponttal javulva 60,4%-ra) nőtt, az elért bruttó átlag szobaár (17.496 Ft) csupán 0,1%-kal lett magasabb a bázisnál. Ez különösen alacsonynak tekinthető az EURO/HUF árfolyamának 3,6%-os gyengülését és az 5,7% körüli inflációt is figyelembe véve.

A fenti tendenciák a fővárosi turisztikai piac átrendeződését mutatják, ami a kisebb költőképességű városlátogató turisták arányának növekedésére, az üzleti és főleg a MICE szegmens részarányának csökkenésére utal. Ezek a változások pozitívan érintik a közép kategóriás, főleg 3*-os szállodákat, de negatívan az 5*-os hotelek piacát. Ezt igazolja, hogy 2012-ben Budapesten a REVPAR mutató a 3* egységekben 10,6%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, addig a növekedés az 5*-os kategóriában 6%, a 4*-osban 4,2% volt.

Növekvő árbevétel Budapesten és a Balatonnál

2012-ben a magyarországi szállodák összes bruttó szoba árbevétele 135,8 milliárd Ft volt, ami 9,3%-kal több a 2011-esnél, és 11,2%-kal haladja meg az 5 évvel korábbi, 2007-es bevételeket. Meg kell jegyezni, hogy 2007 és 2012 között a szállodai szobaszám kb. 15%-kal nőtt, az infláció pedig 5 év alatt meghaladta a 30%-ot.

Budapesten 2012–ben a szállodák összes szoba árbevétele 70,7 milliárd Ft volt. Ez a 2011 évinél 8,1%-kal magasabb, és 5,1%-kal haladja mg a 2008 évit.

A Balatoni régióban a kedvező időjárásnak, az erősödő bel- és külföldi keresletnek köszönhetően a szállodák teljesítménye jelentősen javult, az összes szoba árbevétel 19,5 milliárd Ft lett 2012-ben, ami 13,1%-kal több a 2011 évinél, és 8%-kal múlja felül a 4 évvel korábban, 2008-ban elért 18 milliárd Ft-os bevételt. A növekedésben meghatározó szerepe volt a Balatoni régióban található gyógyhelyeknek, elsősorban Hévíznek. A vízparti szállodák teljesítménye ezektől messze elmarad.

Főleg vidéken több a belföldi vendég

A szállodák iránt erősödött a belföldi kereslet is: 2012 egészében országos szinten 3,9%-os, decemberben 5,5%-os növekedést mutat a belföldi vendégéjszakák száma. Az összes szállodai vendégéjszakának 42,2%-át magyar vendégek töltik el szállodáinkban, ennek 89,6%-a vidéki szállodáinkban jelenik meg. Ebben nagy szerepe volt a SZÉP kártyák gyors terjedésének. 2012–ben éves szinten a szállodákban jelentkező Üdülési csekk forgalom 2.584 millió, a SZÉP kártya forgalom 8.149 millió Ft volt. A SZÉP kártya felhasználása – az év eleji lassú indulás ellenére - az év során több mint háromszor nagyobb lett, mint a kifutó ÜCS forgalom.

A múlt évben a szállodákban lakó magyar vendégek összesen 44,5 milliárd Ft-ot fordítottak szállásdíjra, amiből kb.10,8 milliárd Ft-ot egyenlítettek ki ÜCS-vel és SZÉP kártyával. Ez a szállodák összes belföldi szállásdíj bevételének 24,1%-át tette ki.

2012 decemberében a SZÉP kártya felhasználása a szállodákban kb.680 millió Ft volt, ami bár lényegesen kisebb, mint a júliusi, augusztusi felhasználás, de kb. nyolcszor nagyobb volt, mint a decemberi mintegy 86 millió Ft ÜCS forgalom.

Tartottuk pozícióinkat legfőbb küldőpiacainkon

A beutazás szempontjából meghatározó 10 legfontosabb piacunk mindegyikéről – Ausztriát, Franciaországot és az USA-t kivéve – nőtt a szállodai vendégéjszakák száma. Közülük kiemelkedő – két számjegyű – volt a növekedés Oroszországból és Olaszországból és az Egyesült Királyságból. A szomszédos országok közül 20%-ot meghaladta szállodáinkban az ukrán vendégéjszakák növekedése, a szerbiai 15%-kal, a szlovákiai, horvátországi és szlovéniai vendégéjszakák száma pedig 10%-kal volt magasabb.

A feltörekvő piacok esetében az orosz szállodai vendégéjszakák száma 31,8%-kal, a kínai 9,2%-kal, a brazil közel 100%-kal nőtt. Az orosz vendégéjszakák száma 582 ezer, a kínai 123 ezer, a brazil 62 ezer, az indiai 27 ezer volt 2012-ben.

2012-ben az EU tagországokból érkező szállodai vendégéjszakák száma 6.593 ezer volt, az összes hazai hotelekben eltöltött külföldi vendégéjszakának 68,7%-át tették ki. Ha ehhez hozzáadjuk az EU-n kívüli szomszédos országokból érkező 396 ezret, akkor megállapítható, hogy ezek együttesen az összes külföldi vendégéjszakának 72,9%-át adják.

2012-ben a kereskedelmi szálláshelyeken megjelenő vendégéjszakák száma Közép-Magyarországon 10,2%-kal, Budapesten 10,6%-kal, Észak-Magyarországon 5,5%-kal, Dél-Dunántúlon 4%-kal, a Tisza tónál 4%-kal, Dél-Alföldön 3%-kal, a Balatonon 2,5%-kal nőtt, Nyugat-Magyarországon 0,9%-kal csökkent 2011-hez képest.


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.