Az elmúlt három-négy évben megnyitott szállodáknak mind jelentős anyagi nehezségekkel kell megküzdeniük a 20-25 százalékkal csökkenő bevétel miatt. A bevételt apasztotta a válság miatt elmaradó vendégek megnyerésére kialakult árverseny. De hozzájárult mindehhez a gyenge forint miatti euró alapú hitelek törlesztőrészleteinek megemelkedése is, csakúgy, mint a sok esetben a szakmai hozzá nem értés és a piaci bevezetés rövidsége.
A kevés - 15-20 százalékos - önerővel, olcsó hitelből, túlfinanszírozva felépült szállodák kiutat a tulajdonos más üzleteiből származó tőkebevonással taláhatnak. Ha addig a tuladjonos tönkre nem megy. Ez pedig előfordulhat, mert mint Galla mondja: az elfogadott szállodaipari nézet szerint egy hotelt hosszú távon csak a harmadik tulajdonosa képes működtetni, mert az az első, aki felépítette, csődbe megy, a második a finanszírozó bank, amelyik minél előbb igyekszik megszabadulni a számára kellemetlen tehertől, majd a harmadikként megjelenő új befektető, profi üzemeltetővel képes kihozni a maximumot a jutányosan megszerzett szállodából.
Banki átvételre volt pár példa utóbb. A hévízi Rogner illetve a tarcali Andrássy Kúria nem is olyan régen a CIB Csoport tulajdona lett.
Galla Gábor a hitel-önerő viszonyában a 60-40 százalékos arányt tartja egészségesnek.
Gomola Marius, a szállodai befektetési tanácsadással foglalkozó Horwath HTL Hungary & Russia ügyvezető igazgatója úgy látja, a projektek túlfinanszírozása mellett az elavult turisztikai infrastruktúra, az elmaradt városfejlesztés, a gyenge, versenyképtelen városmarketing és az unalmas városimázs is hozzájárult a csődhullámhoz.
A szállodafejlesztési csúcs során javarészt az idegenforgalomhoz nem értő vállalkozók ruháztak be. A vállalkozók által üzemeltetett szállodák nem működnek hatékonyan, nem nyújtják még a saját kategóriájukon belül sem elvárt szintet - osztotta meg Gomola a tapasztalatait.
Gomola szerint a megoldás csak az előremenekülés lehet, a banki türelem, csökkentett törlesztés mellett a tulajdonosoknak - ha meg akarják tartani a szállodát - el kell fogadniuk, hogy akár évekig tulajdonképpen a banki törlesztést végzik, annak érdekében, hogy a jövőben realizálhassák beruházásaik és munkájuk értékét.
A Horwath HTL ügyvezetője ugyanakkor figyelmeztetett: a válság kitörésekor a bankok jó egy évig türelemmel viselték a partnerek törlesztési nehézségeit, de ez leginkább annak köszönhető, hogy az anyabankok a hazai soraikat rendezték. Idén azonban vége a türelemnek - hangsúlyozza Gomola, vagyis a már bedőlt hoteleken kívül megindulhat a tulajdoncserével járó hullám. (Napi Turizmus/Napi Gazdaság)