Előttünk a főszezon, Top10 küldőpiac, marad a TUHO

Elnöki tájékoztató aktualitásokról: Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Étterme Szövetségének (MSZÉSZ) első emberének beszámolója az idén 55 éves Szövetség 57. közgyűlésének alkalmából.

„Három nehéz év után lassan kezd visszatérni foglaltság és vendégéjszakaszám tekintetében iparágunk a Covid előtti régi kerékvágásba”, kezdte beszámolóját Flesch Tamás. Majd azzal folytatta: „Nem kell minden évben világcsúcsot futni, érjük be annyival, hogy a tavalyi vendégszámok belföldi viszonylatban már utolérték a világjárvány előtt mért adatokat”.

Hiszen a lezárások előtt 10 627 591 vendégéjszakát regisztráltak belföldről érkezők esetén a hazai házakban, míg a tavalyi adat ettől csak minimálisan alacsonyabb: 10 375 102 vendégéjszakát hozott 2022 a magyarországi szállodákban.

 

A fővárosban külföld már szépen teljesít, Top10 küldőpiac - meglepetésekkel

Flesch azzal is biztatta kollégáit, hogy előbb-utóbb (reméljük persze, hogy inkább előbb, mint utóbb – a szerk.) a külföld is hozza majd a 2019-ben mért adatokat: akkor 12 843 556-an érkeztek határon túlról, tavaly viszont 9 395 492 volt a külföldről érkezők regisztrált vendégéjszakaszáma.

Külön szólt az elnök a budapesti viszonylatról, amely esetben alapvetően nem a belföldi vendégkör alakulását, hanem a külföldről érkezők adatait figyelik a szakemberek: itt a Covid előtt 8 439 203 vendégéjszakaszámot regisztráltak, 2022-ben ugyanez az adat alacsonyabb: 5 850 614-en érkeztek hozzánk. Flesch hozzátette, biztató azonban, vagyis a külföldi vendégérkezésekkel szorosan összefüggő budapesti reptér adatait figyelve, hogy a Budapest Airport lassan eléri a csúcsévben, 2019-ben mért számait: most, az év első trimeszterében 75 százalékon van 2019-hez képest, ami több. mint biztató, hiszen még előttünk a főszezon.

Szállodai mutatók tekintetében a következőket tudtuk meg az elnöktől: jó hír, hogy átlagár tekintetében 2022-ben meghaladták a hazai házak a csúcsévet: akkor 22 474 Ft volt az átlagár, tavaly ezzel szemben ez felkúszott 27 430 Ft-ra.

Jó hír, összegezte az adatokat az elnök, hogy bruttó árbevétel tekintetében, országos szinten, már sikerült elérni tavaly a legendás 2019-es évet. Budapestre ez még nem teljesen igaz, viszont örömre ad okot, hogy az átlagár erőteljesen növekszik.

Érdemes országosan szinten közreadnunk a Top10 küldőországot, mert akad köztük egynéhány meglepetés:

  1. Németország (ez nem váratlan hír, ugyanis több éve a német beutazó piac vezeti a toplistát)
  2. Csehország (ez viszont nagy hír, mert északi szomszédjaink fontos partnerünk lett)
  3. Egyesült Királyság (bár még mindig dobogósok nálunk az angolok, azonban jóval kevesebben érkeznek, mint a Covid előtti időkben)
  4. Románia (szintén meglepetés ez az előkelő hely keleti szomszédjaink esetén)
  5. Ausztria
  6. Ukrajna (nyilván a háború miatt hozzánk érkezők száma jelentős szerepet játszik a rangsor hatodik helyének elérésében)
  7. Szlovákia (szintén szomszédos országról van szó, és sokan érkeznek hozzánk szlovák területekről)
  8. Izrael
  9. USA (jelentősen visszaesett a tengerentúlról érkezett száma, és ebben nyilván szerepet játszik az is, hogy nincs olyan közvetlen járatpár Budapest felé, mint a világjárvány előtti időkben)
  10. Olaszország

Flesch Tamás e lista elemzése kapcsán még hozzátette, ami nagyon hiányzik az Amerikából hozzánk (nem) érkezők mellett, az a kínai turisták hiánya – igaz, tette hozzá, a kínai piac újranyitásával remélhetőleg ez a hatalmas piac szintén ismét magához tér.

Szintén reményre ad okot, tette hozzá az elnök beszámolójában, hogy régiós szinten jól állunk, szinte minden vizsgált szegmensben reménykeltőek az eredményeink.

Lobbitémák: ami jöhet, és ami nem

Átfogó bérpiaci felmérés készül hamarosan a szakma jelenlegi helyzetéről, ennek eredménye - vagyis egy olyan értékes adathalmaz, amely számos további célkitűzéshez alap lehet - késő ősszel várható, jelezte a lobbitémákra rátérve elsőként az elnök. Majd az energiaköltségekről szóló pályázatok kapcsán kitért arra, hogy nemrégiben találkoztak szakmai vezetés szinten a kormányzati vezetői körökkel, és jó hír, hogy energiapályázatok szintjén az állami vezetés nyitottan és pozitívan áll hozzá ehhez a kérdéshez.

Amit viszont egyértelműen egyelőre a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozásva elutasítottak felső szinten, az a TUHO (turizmusfejlesztési hozzájárulás) további megfizetésének eltörlése. Mint ismert, 2022. október 1. és 2023. március 31. között a szakma mentesült e kötelezettség megfizetése alól, ámde ez a határidő lejárt, így a TUHO ismét ketyeg. Az MSZÉSZ távolabbi lobbi tervei között azonban továbbra is hangsúlyosan szerepel, hogy legalább azt érjék el, hogy a 4 százalék fizetését 2 százalékra csökkentsék - azonban, hűtötte le a kedélyeket az elnök, ennek megvalósítása biztos nem máról holnapra lesz.

Az EPR kiterjesztése, azaz a csomagolástechnikával összefüggő gyártói felelősség témája is a lobbitevékenységek közt szerepel, éppúgy, ahogy az MSZÉSZ megújuló weboldala - ennek megvalósítása is késő őszre várható.

Végül a Szövetség elnöke örömmel mutatta előadásának utolsó slide-ját, amely alapján kiderült, jelenleg 471 szálloda, köztük 10 lánc, 22 étterem, 138 társult tag és 15 oktatási intézmény tartozik az MSZÉSZ ernyője alá.  Amiről viszont kicsit visszafogottabban számolt be, azok a napokban lezajlott régió ülések. Ahol kevesellte a megjelent tagság számát: Balaton 19%, Budapest 31%, Dél-Alföld 36%, Dél-Dunántúl 43%, Észak 20%, Kelet 28%, Nyugat 30%.

 

 

 

 

 

 

Forrás: Turizmus Online


MTÜ-értékelés az idei első félévről

MTÜ-értékelés az idei első félévről 

A budapesti és a vidéki szálláshelyek forgalmát, vendégéjszaka alakulások számát vették górcső alá.
Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt

Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt 

A belsőépítészeti terveket a holland sztárdesigner, Marcel Wanders készítette, a magyar 3h Építészirodával közösen.
Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda

Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda 

Szerkezetkész az újabb terminálkapcsolatú szálloda Ferihegyen.
Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!

Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!  

A főváros szívében, a Lánchíd és a Budai Vár lábánál található 5 csillagos Hotel Clark számtalan üdítő újdonságot és felfrissülést kínál ezen a forró nyáron nem csak a városba látogató külföldi, de a hosszú hétvégi „staycation”-re vágyó hazai vendégnek is.
MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség

MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) Társult tagjai részére idén is meghirdeti az „Év Technológiai Újítása" pályázatot.
Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél

Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél 

A szállodalánc csapata két új szakemberrel bővült.
Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája

Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája 

A júniusi négy új minősítéssel együtt már huszonöt magyar szálláshely került be a világszerte ismert Michelin Guide által ajánlott szálláshelyek közé.
Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel

Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel  

A belvárosi Vörösmarty téren található Dorothea Hotelről sugároz bemutató kisfilmeket júliusban a CNBC International a kereskedelmi műsoridejében.
Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel

Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel 

A 120. születésnapját ünneplő legendás győri szálláshelyen jártunk.
Itt az év Green Collection Szállodája

Itt az év Green Collection Szállodája 

Ez az ötcsillagos pesti belvárosi hotel nyerte el „Az Év Green Collection Szállodája” címet Japánban.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.