Térségünk adott helyzetére mi sem jellemző jobban: immár második éve „low cost”-tá zsugorodott a kétnapos konferencia, azaz a régebben „Real Vienna”-ként elhíresült, látványos nagyrendezvény alaposan összement. Idén 300 résztevővel számoltak a szervezők – ennek mintegy kétharmada lehetett jelen.
MAGYAROK? CSAK MEGFIGYELŐKÉNT
Húsz ország szakmai képviselői találkoztak – sajnos magyar részről meglehetősen szűk számban képviseltettük magunkat: mindössze a szomszédos utcában lévő nagykövetségünkről érkezett két megfgyelő, és a szakértői oldalról Dr. Kotai-Szarka Klára üzleti tanácsadó/business coach volt jelen. Pedig egy olyan konferencián, ahol azt értékelik és elemzik, hogy mennyire érdemes befektetniük kisebb és nagyobb volumenű befektetőknek, fejlesztőknek különböző idegenforgalmi és vendéglátást is érintő vállalkozásokba– ezt a lehetőséget hazai köreinkben elég nagy luxus kihagyni.
FELJÖVŐBEN A LENGYEL GAZDASÁG
Dr. Johannes Hahn regionális politikáért felelős EU-biztos: „2014 és 2020 között ré- giós együttműködés, megfelelő verseny- képesség szükséges a pályázatok elnyeré- séhez, jó esély van a kedvező elbírálásra, hiszen az erre a célra felhasználható tel- jes EU-s keretösszegnek a 75 százalékát a kelet-közép-európai terület országaiban projektek fejlesztésére, illetve kialakítására szánják.” És bár a gazdasági fejlődés üteme az utóbbi években lelassult, egyre kedvezőbbek az előjelek, jók a kilátások, beleértve az ötcsillagos szállodák fejlesz- téseit, az építéseket – vélte a szakértő, aki külön kiemelte a térségben Lengyelország látványos előretörését.
KI KELLENE HASZNÁLNI A HELYZETI ELŐNYT
A kávészünetben a hallottakat latolgat- juk. Kiderül, mostanában még óvatosak a nagybefektetők, inkább alaposan körül- néznek, mérlegelnek, mielőtt vállalkozásba kezdenének egy olyan térségben, amely számukra ismeretlen. A nagyobb léptékű ingatlanfejlesztésekkkel kivárnak, a kiseb- bek azonban már megindulhatnak a tér- ségünkben, mert a megtérülési ráta elég kecsegtető számukra. Hiszen ne feledjük: a nyugat-európai befektetési piac abszolút telített, a dél-európai területek számukra nem megbízhatóak, ahol tehát még lehe- tőség maradt, az épp a kelet-közép-európai térség – az a terület, ahol hazánk is fekszik. Ráadásul az orosz–ukrán konfiktus miatt – ezt külön kihangsúlyozták az előadások alkalmával – e területek egyelőre kikerültek a befektetők szemszögéből, ezért a szűkülő lehetőségek körébe mi beleesnénk – főleg, ha lenne hajlandóság a magyarok oldalá- ról, aktivitás és kreatív ötletek, megoldási javaslatok a pénzügyi oldal felé. Ha azon- ban gyakorlatilag részt sem veszünk egy olyan komoly szakmai programon, amilyen a GREET Vienna, akkor versenytársaink – a lengyelek, csehek, szlovének, szlovákok, horvátok – olyan előnyre tesznek szert, amely nehezen behozható.