Öt év óta először növekedett a világon mindenhol a szállodai szobákért kifizetett összeg, derül ki a Hotels.com idei első félévet viszgáló Hotel Price Index (HPI) felméréséből. Globális szinten ez a növekedés 4 százalék volt, a tavalyi azonos időszakhoz képest. A gazdasági helyreállás tehát a szállodaszektorban is érezhető.
A Hotel Price Index az időszakban 108 ponton állt, a növekedés ellenére az átlagos szállodai szobaárak világszerte továbbra is viszonylag alacsonyak voltak, nem haladták meg a 2007 első félévében mért csúcsértéket, amikor a HPI 119 ponton állt.
A Hotel Price Index felmérést 2004 óta vizsgálja azt, hogy a turisták valójában mennyit fizetnek egy szállodai szobáért világszerte. Az idei első félévben a felmérés szerint a Csendes-óceáni térségben 6%-kal, Észak-Amerikában 5%-kal, Ázsiában 4%-kal nőttek a szállodai szobaárak, míg Latin-Ameikában, Európában és a Közel-Keleten a növekedés mindössze 1 százalékos volt.
Az Arab tavasz eseményeit követően visszatért a fogyasztói bizalom a Közel-Kelet és Észak-Afrika iránt, a szállodai árak is ennek megfelelően emelkedtek. Ugyanez igaz Ázsiára is, ahol 2011-es márciusi földrengést, cunamit és nukleáris katasztrófát követően visszatért a japánok utazói kedve. A régióban felhajtó ereje volt a kínai nemzetközi utasoknak is, illetve a helyi low cost légitársaságok (Peach Aviation, Scoot) terjeszkedésének.
Az USA-ban nőtt az üzleti célú utazások száma, az utasok magasabb költési hajlandósága miatt a szállodák akciók nélkül is nagy forgalmat bonylítottak.
Habár Európában összességében nőttek az átlagárak, vegyes képet mutat a régió. Az eurózóna egyes országaiban visszaesés volt az árakban, az emberek alacsonyabb költési hajlandósága és a fogyasztói bizalom esése miatt a főbb európai városokban és nyaralóhelyeken alacsonyabb kihasználtsággal működtek a szállodák a tavalyi első félévhez képest.
Forrás: Fotó: FreeDigitalPhotos.net