És milyen jól tettük, hogy elfogadtuk a meghívást! Persze, azért értek bennünket meglepetések a látogatás két napja során...
Elképzelésről, tervezésről, megvalósításról
Új, prémium kategóriás szálloda építésébe kezdtek 2021 telén a sárvári Csónakázó-tó mellett lévő 3,7 hektáros területen. Mintegy tizenöt évnyi előkészítési munkák után sikerült végre megvalósítani ezt az egyedi koncepciójú hotelt. A 83 szobás, prémium kategóriás luxusszálláshely, amely a Modero Health Concept Hotel Sárvár nevet kapta, és az előzetes tervek szerint
2024 tavaszán meg is nyílhatott, igaz, akkor már átkeresztelték, és Melea - The Health Concept néven nyitotta meg kapuit.
A teljes kivitelezést a Market Építő Zrt. végezte, míg az építészeti tervezést a LEAN Tech mérnökiroda kapta feladatul. A belsőépítészeti terveket a Kroki Studio készítette, amelynek vezető tervezője az a Kéry Balázs, aki egyben lapkiadónk saját versenye, a Klasszis TopDesign zsűrijének elnöke is.
Az új szálláshely igazán emberi léptékű lett: 83, tágas nagyméretű szobával rendelkezik a háromszintes épület, amely egy hatalmas, 3,5 hektáros zöld terület közepén helyezkedik el, közvetlenül előtte ott ringatózik egy Csónakázó-tó, méretes halakkal. Ezt onnan tudjuk, hogy a tó körüli első körsétánk alkalmával találkozunk egy helyi törzshorgásszal, aki épp egy tetszetős pontyot ereszt vissza a vízbe, közben elmeséli, van még a vízben harcsa, keszeg, süllő és másféle kopoltyúsok is. Ha hozzátenné a tősgyökeres helybéli pecás, hogy
vízimanók, tündérek és egy palota is van a tó mélyén – azt is elhinnénk, annyira mesebeli a táj.
Miközben a horgásszal beszélgetünk, a pont velünk szemben lévő hotelben gyönyörködünk. Mert az épület színeivel, formáival, anyaghasználatával teljesen belesimul a gyönyörű környezetbe, csodás összhangot alkotva azzal. Tisztán látszik,
itt a tó, a természet, a sok zöld, a szabad tér az úr – ahhoz igazították a tervezők és a kivitelezők az épület megjelenését.
Egy olyan szálláshely született, amely környezetének szerves része, szinte együtt lélegzik a környező természettel.
Egyedi koncepcióról, különleges szolgáltatásokról
Érkezésünk pillanatában Szezám tárulj! módra önműködően nyílik egy mesébe illő, óriás méretű míves faajtó, ami egy olyan lobbiba vezet, ahol minden nyugalmat, megbékélést, harmóniát hirdet:
A sok értékes kőburkolat, a halk vízcsobogás, a vízben megcsillanó üvegfelületek és a fa természetessége mind hozzáad ehhez az érzéshez.
A fűtést hőszivattyú biztosítja, a fürdőszobákat és a spát is természetbarát anyagokkal burkolták, a napi működés során pedig szintén kerülik a műanyagok alkalmazását.
Mivel ekkor legtöbbünknek fogalma sincs egy holisztikus szálloda mibenlétéről – ezért a wellnessrészről érdeklődünk. Rögvest kiderül, ez nem egy wellnesshotel, nem is egy gyógyszálló, mégcsak nem is kórház, hanem kizárólag az egészségmegőrzésre specializált hotel,
ahol nem a gyógyítás meg a megszokott wellness szolgáltatások várják a vendéget, hanem valami egész más.
Az úgynevezett élethosszig tartó optimális aktivitás (LLOA) filozófiájára épül a ház koncepciója - ennek a célnak az elérésében támogatják vendégeiket a tradicionális és a holisztikus orvoslás segítségével.
Sok elfoglalt üzletember van, aki nem ismeri fel, hogy neki személy szerint „szervizre" lenne szüksége, meg kell újulnia és ideje kicsit lenyugodni. Mi ebben segítünk. Ha évente vagy félévente egyszer eljön hozzánk valaki, akkor megmutatjuk, milyen lépéseket lehet tenni a helyes irányba annak érdekében, hogy egészséges maradjon és feltöltődjön a további időszakra
– magyarázza a ház osztrák származású igazgatója, Alfred Hackl. Ezt jelzi a ház elnevezése is - Melea – The Health Concept -, teszi hozzá.
A tofuval, csicsókával, parajjal, könnyű hallal, kuszkusszal, tonkababbal bélelt szuperegészséges ebéd közben - a fogásokhoz vizet kortyolhatunk, céklalevet vagy frissen csavart gyümölcslevet kérhetünk - az igazgató elmeséli, pont ez a különleges koncepció ragadta magával őt is, amikor a ház egyik tulajdonosa, Scheer Sándor azzal kereste meg, hogy vállalja el az épülő sárvári hotel vezetését.
Ami itt történik a vendéggel, az semmihez sem fogható, sehol nincs másutt Magyarországon, de másutt, európai szálláshelyeken. Ezért vállaltam el a felkérést,
- mondja.
Ebéd közben kiderül az is, a ház vendégeinek már érkezésük előtt, még odahaza egy egészségügyi kérdőívet kell kitölteniük, majd becsekkolás után alapos laborvizsgálaton vesznek részt, amelynek eredményeit a szálloda teljes orvosi csapata megkapja. Személyes konzultációk is szerepelnek a programban: belgyógyász, pszichológus, személyi-edző, dietetikus és szépségszakértő is egyeztet a vendégekkel. A konzultációkat követően egyedi, személyre szabott programtervet és étrendet készítenek számukra, amelyet aztán vagy elfogadnak, vagy akár módosítást is kérhetnek.
Kezelésekről, vendégkörről
A kimondottan egészségtudatos ebéd végén minisorsoláson veszünk részt, ahol mindenki húz a kártyák közül egyet. Nekem egy teljes körű arckezelés jut (na jó, ez így azért nem egészen igaz, mert ezt a mellettem ülő kolléganő húzta eredetileg, de cserélünk – ő szívesebben megy thai masszázsra, én pedig az általa húzott kozmetikushoz).
Amúgy a kezelések skálája igencsak széles: van köztük testmasszázs, energetikai- és arcmasszázs, talpreflexológia, testrituálé (ami aromaterápián alapul), különféle arckezelések, bőr- és hajdiagnosztika, kristály terápia és a legkülönfélébb masszázsok. A használt szépségtermékek mind luxusmárkák, és mint ahogy saját bőrömön is tapasztalom – nem egy adott kezelést végez a szakember, hanem fordítva:
először megvizsgálja a pácienst, és a közösen megbeszéltek, látottak alapján a kezelés anyagait igazítja hozzá az adott vendég bőréhez.
Meglepve hallom, miközben újjászületek a keze alatt, hogy nagyon sok férfi vendégük is van (én úgy képzeltem, egy ilyen holisztikus orvoslásos téma inkább a női nemet vonzza), sokan párjukkal érkeznek, de az igazgató meggyőződése, hogy később többségben lesznek az egyéni vendégek, olyanok, akik esetében az egészségmegőrzés a prioritás.
Látogatásunk idején két híresség is a ház vendégei közt szerepel: egyikük édesanyjával, másikuk egymaga érkezett.
Amúgy ide nem lehet csak úgy beesni az utcáról (például elfogyasztani csak egy ebédet vagy vacsorát), és egy vagy két éjszakára sem foglalható szállás.
Kezdetben négyéjszakás csomagokat kínálnak – és az igazgató az esti találkozó alkalmával kiemeli, elsősorban Magyarországról érkező vendégekre számítanak -, a közeli osztrák, német területekről is várnak foglalásokat, de később inkább majd csak a hét, illetve tíznapos csomagokat promotálják.
Kinek igen, kinek nem?
Miközben újabb egészségmegőrző kezelésen veszek részt – ezúttal nyak, váll és deréktornán -, amely foglalkozást szintén egy személyes konzultáció előz meg a gyógytornásszal, azon gondolkodom, kinek ajánlható igazán ez a fajta vendégvárás, amelyet itt, Sárváron, a Meleában tapasztalok.
Mindenekelőtt olyanoknak, akiknek fontos az egészségmegőrzés magas fokon, bár azzal azért tisztában kell lenni, hogy a négynapos, hétnapos és tíznapos csomag jelentős összeget tesz ki. Amiben különben a felméréseken, konzultációkon és személyes kezeléseken kívül benne van a háromszori étkezés, a luxusszállás és a spa, a kert és mindenféle olyan körülmény, szolgáltatás és eszköz, ami azt célozza, hogy feltöltődjön, újjáéledjen a vendég.
Ha valaki topmendzser vagy középszintű vezető és hasonló színvonalú baráti társasággal rendelkezik – annak szerintem minimum egyszer egy évben, vagy inkább félévente itt a helye. Mert ha ennyit rá tud áldozni – igaz, nem keveset: egy négynapos Melea-kurzus két fő részére jelenleg 2.688 Euróba kerül, ez kb. 1.050 000 Forint. Egy fő esetén pedig 1.760 Euró a tarifa, ami kb. 688.000 Forint - az egészsége megtartása érdekében, annak megéri a befektetés.
Mert, valljuk be, a mai világban csak használjuk a testünket, a szervezetünket. Akkor eszünk, iszunk, ha időt tudunk szakítani rá, akkor hulla egészségtelenül, levegőre alig jutunk ki, mozgásra csak elvétve jut idő, stresszre, feszültségre annál inkább, éjszaka álmatlanul forgolódunk az ágyban, reggel pedig kialvatlanul ébredünk. Na ezt oldja és próbálja „szervizelni”, valamint megoldást kínálni a változtatásra ez a szálláshely. És ez nem kevés.
És kiknek nem ajánlható a Melea? Azoknak semmiképp, akik lazulós buliban gondolkodnak, felhőtlen kikapcsolódásban a barátokkal, családdal – erre itt nincs lehetőség. Bár különböző étrendek elérésére van mód – vegán, normál, kímélő vagy akár mediterrán -, de alapvetően zöldségekből, gyümölcsökből, magvakból, egészséges fehérhúsokból és gyomrot kímélő, könnyű desszertekből áll a kínálat. Igaz, hála a konyhai személyzet profizmusának, és a Pannonhalmáról érkező séf magas tudásának, minden, ami a ház konyhájáról kikerül, a diéta és a csúcsgasztronómia csodálatos randevúja a tányérokon.
Azonban alkoholt az étkezéseknél nem kínálnak senkinek, kávébekészítés nincs a szobákban (csak válogatott, márkás gyógyteák közül válogathat a vendég), a szobai minibár kínálata gyümölcs, répa- és céklalevekből, vízből és müzliszeletekből áll, szóval a szilveszteri őrületes bulizást ne ide tervezzük! Amúgy az más miatt is képtelenség: a Melea telente, december közepén bezár, és három hétig ki sem nyit – január elejétől várva ismét megtisztulni, új életre koncentráló, változásra vágyó vendégeit.