A Dél-Dunántúlra látogató vendégek száma 15,1%-kal, a vendégéjszakáké 11,2%-kal maradt el a tavalyi év hasonló időszakától. Az első félévben Baranya megye kereskedelmi szálláshelyeit 107,5 ezer vendég kereste fel, akik 249,6 ezer vendégéjszakát töltöttek el a megyében. A vendégek száma a megelőző évhez képest közel tizedével (8,4%-kal) csökkent, míg a vendégéjszakák vonatkozásában mérsékelt, mindössze 2,5%-os esés volt tapasztalható. Pécs tradicionálisan Baranya megye meghatározó idegenforgalmi központja. Az év első félévében a megyébe látogató vendégek közel fele (48,2%), a vendégéjszakáknak azonban már kevesebb mint kétötöde (38,3%) jelentkezett Pécsett. A megyébe látogató hazai vendégeknek 49%-a, a külföldieknek 44%-a választotta Pécs valamely kereskedelmi szálláshelyét.
Az év első felének adatai alapján mind a vendégeknél, mind a vendégéjszakáknál tovább folytatódott az elmúlt években tapasztalható csökkenés. Ez év első hat hónapjában 52 ezer vendég érkezett Pécsre, akik 96 ezer vendégéjszakát töltöttek el a megyeszékhelyen. Az előző év hasonló időszakához képest a vendégek száma 16,5%-kal, a vendégéjszakáké 9,2%-kal csökkent. A belföldiek számának csökkenése jelentősebbnek bizonyult. A megyeszékhely kereskedelmi szálláshelyeit látogatók átlagos tartózkodási ideje évek óta két éjszaka alatt van. A Pécsre érkező külföldi vendégek száma 2002 óta – a 2005-2007 közötti stagnálástól eltekintve – folyamatosan csökkent. A vendégéjszakák alakulása hektikusabban alakult, 2006-ban kisebb emelkedés volt megfigyelhető, de az elmúlt három év itt is egyre apadó vendég és vendégéjszaka számról árulkodik. Az idei adatok szerint a külföldről érkező vendégek száma már nem érte el a 9 ezret, és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma is 20 ezer alatt maradt. Az általunk elemzett időszakban a külföldi vendégek az év első felében átlagosan 1,8-2,3 napot töltöttek el a megyeszékhelyen.
Az első féléves adatok alapján a megyeszékhely kereskedelmi szállástípusai közül a szállodákat, a panziókat, a turistaszállókat és az ifjúsági szállókat lehet kiemelni. A Pécs idegenforgalma szempontjából meghatározó szállodák vendégszáma a 2006-2008 közötti stagnálás után 2009 első hat hónapjában mérséklődött. A visszaesés 2002-höz képest 15%-os, 2008-hoz képest 9%-os volt. A panziók esetében 2003-2005 között volt megfigyelhető emelkedés, 2006 óta azonban folyamatosan csökken a vendégforgalom. A lejelentett adatok alapján 2009-ben több mint 40%-kal kevesebb vendéget regisztráltak Pécs panzióiban, mint 2002-ben. Az év első hat hónapjában a vendégszám nyolc ezer alá süllyedt. A legjelentősebb visszaesés a turista- és az ifjúsági szállókban következett be 2002 és 2009 között. A vendégek száma mindkét szállástípusnál kevesebb mint a felére csökkent. A turistaszállók 2002-ben 23 ezer, 2009-ben már csak 10 ezer vendéget fogadtak. Ennél is nagyobb léptékű csökkenés ment végbe az ifjúsági szállóknál, az itt elszállásolt vendégek száma 14 ezerről 6 ezer alá mérséklődött.
A vendégéjszakák számának félévenkénti alakulása alapvetően nem tér el a vendégeknél elmondottaktól. A szállodák rövid idősoránál figyelhető meg kisebb különbség. A vendégeknél a mélypont 2003-ban, a vendégéjszakáknál 2005-ben volt. A bázisévhez viszonyítva a kiemelt szállástípusok vendégéjszakáinak csökkenése arányaiban mindenütt kisebb volt, mint a vendégeké.
Pécs idegenforgalmában egyre kisebb szerepet játszanak a külföldi vendégek. A legfrissebb előzetes adatok szerint 2009. első hat hónapjában 8,4 ezer külföldi vendég érkezett a baranyai megyeszékhelyre, akik 19,5 ezer vendégéjszakát töltöttek el Pécsett. A tartósnak bizonyuló vendégszám csökkenés mellett az elemzett féléves adatok alapján érdemben nem változott a vendégek küldő ország szerinti összetétele. A legfontosabb küldő országok változatlanul ugyanazok. Továbbra is a Németországból érkező vendégek alkotják a legjelentősebb csoportot. Az év első felében valamivel több mint 1,5 ezer németországi vendéget regisztráltak a város kereskedelmi szálláshelyein. A német vendégek aránya a külföldiek között 19-26% között szóródott a 2002-2009 közötti időszak első féléves adatai alapján. A 2004-es vendégszámhoz képest a német vendégek száma pontosan a felére csökkent. A második legjelentősebb küldő ország Ausztria, bár a vendégek száma 2009. év első felében alig volt több mint ezer. A legfrissebb adatok alapján az említetteken kívül csupán a francia vendégek száma haladta meg az ötszázat.
A pécsi kereskedelmi szálláshelyek ez év első hat hónapjában 588,1 millió forint bruttó szállásdíj-bevételt realizáltak. A bevétel hét tizede (71,5%) a szállodákhoz, hatoda (17,1%) pedig a panziókhoz volt köthető. Az elmúlt hét év első hat hónapjának adatsorát figyelve két fontosabb jellemzőre hívhatjuk fel a figyelmet. Egyrészt Pécs kereskedelmi szálláshelyein a bruttó szállásdíj-bevétel hullámzóan alakult. Ennek kézzelfogható megnyilvánulása a 2005-ben bekövetkező visszaesés, amikor a bevételeket már nominál értéken sem sikerült megőrizni. A legutóbbi évek fejleményeit tekintve 2007-et követően újabb visszaesés figyelhető meg. Sem 2008, sem 2009 első félévében nem sikerült nominál értéken elérni a 2007-ben realizált eredményeket. Az idősor másik fontosabb tanulsága – hasonlóan a vendégek és vendégéjszakák szállástípusonkénti alakulásához – a bevételek egyre erőteljesebb koncentrálódása a magasabb színvonalú szolgáltatást nyújtó szállástípusokban, és ezen belül elsődlegesen a szállodákban.
'