Az orosházi Alföld Szálló eredeti épületét 1875-ben (más források szerint 1871-ben) emelték, a korábban ezen a helyen álló földszintes vendéglő kibővítésével. Ezt követően azonnal bérbe adták azt, és a harminc szobás szálló komoly hírnévre tett szert, nem utolsósorban a magas színvonalú konyhájának köszönhetően.
Orosháza a 19. század végén virágzó mezőváros volt, melynek egyik jelképévé vált a fővárosi színvonalú ellátást nyújtó Alföld Szálló. A klasszicista építési elemeket hordozó épület - illetve annak vendéglője - közkedvelt találkozóhellyé vált, és nem csak a település notabilitásai élvezték itt szinte napi rendszerességgel a századelő magyar polgári konyhájának gyöngyszemeit, de - amolyan orosházi Hadikként - itt alkotott a település "nyugatos" költője, Jászay-Horváth Elemér is.
Az Alföldet a századforduló után Holler Samu és Fia cég működtette, majd az 1920-as évektől Tatzl Antal bérelte az Alföldet. Ez volt az első fénykora. Tatzl felesége Martin Júlia vezette a konyhát, aki szegedi volt, ám jól ismerte a dél-alföldi magyaros étkezési szokásokat.
"Kedveltek volt a társas vacsorák, ahol gyakran főztek halászlét, halpaprikást, de mellette rendszeresen lehetett enni csirkepaprikást galuskával (különben Mikszáth Kálmánt is ezzel a finomsággal traktálhatták 1881 augusztusában, mikor Veres József és a helyi intelligencia s egy tisztes hölgykoszorú társaságában kilátogatott Gyopárosra, aztán az estebédet elköltvén visszautazott Szegedre, illetve onnan Pestre)- írják egy visszaemlékezésben. -Vadászvacsorák, társas összejövetelek – orvos bál, sajtóbál, pedagógus bál, nőnapi ünnep ( ez már 20. század 60-70-es évei), s aztán ősszel jöttek sorra az alkalmak, s bizony voltak jókora libasültek, libamájas trakták is sorban, egészen újévig kitartott, akkor már kezdődött minden elölről."
Szinte pontosan száz évvel az építés után döntött úgy a helyi tanács, hogy a régi épületet lebontva, modern, új szállodát építenek a város számára. Az indoklás szerint az eredeti épület életveszélyessé vált, ám a korabeli szemtanúk elmondása szerint csak nagy nehézségek árán sikerült elbontani a még mindig masszív falakat.
A 42 szobás, házgyári panelekből kivitelezett, lakótelepi épület jellegű új Alföld Hotelt az Orosháza és Vidéke ÁFÉSZ építtette. A nyolcvanas évek elején a térség legnagyobb szórakozóhelyének számított. A legnagyobb, 600 fős bálakat is itt tartották. Fénykorában a konyhán 3 ezer adag ételt is főztek. Csizmadia Kálmán, az étterem akkori vezetője még emlékszik arra, hogy a kilencvenes évek elején, a déli harangszóra ötszázan érkeztek ebédelni az étterembe és legalább kétszázan étlapról választották az ebédjüket.
Végül 1998-ban ismét magánkézbe került a hotel, majd a tulajdonos 2001-ben bezárta. Nyolc évvel később, az addigra teljesen leamortizálódott épületet az önkormányzat a kikiáltási ár feléért visszavásárolta.
A most bontani kezdett épület helyének sorsa egyelőre nem ismert, egyes hírek szerint bevásárlóközpont kerül majd az Orosháza egyik jelképének számító Alföld Szálló helyére. (forrás: beol.hu / hir6 / Oros Café / Orosháza ízei)