A lakók a fórumon elmondták, azért alapították meg a Pösingermajor Érdek és Tájvédelmi Egyesületet, mert többszöri kérésre sem kaptak információkat az egyes hivataloktól, holott közérdekű adatokról van szó.
A szervezet azért kereste meg Újbuda önkormányzatát, hogy az érintettek részvételével kezdjék meg az egyeztetéseket az egyre népesebb ellentábort maga mögött tudó Hilton szálló beruházásról. Az egyesület már azt sem érti, a Polgármesteri Hivatal építési hatósága hogyan adhatta ki 2010-ben az elvi építési engedélyt a területre.
Takács Viktor főépítész megjegyezte, a kerületi tervtanács a beruházás kapcsán 2012-ben már jelezte, az épület tömege túl nagy a terület adottságaihoz képest, az Építésügyi Hivatal azonban úgy tűnik, nem vette figyelembe javaslatukat.
A fórumot összehívó Kupper András alpolgármester elmondta, a lakosság félelmei teljesen megalapozottak, hiszen a környezetbe nem illeszkedő hatalmas épület egy olyan területen épülhet meg, amely gyakorlatilag megközelíthetetlen, az úthálózat és a felszín alatti infrastruktúra hiánya miatt még az ott élők sem tudnak normális körülmények között közlekedni, sőt, egyes részeken balesetveszély is fennáll. Erre a területre egy ekkora építkezést hiba ráengedni - jelentette ki az alpolgármester, aki hozzátette, az önkormányzat csak közvetítő szerepet vállalhat a témában, hiszen a hatóság az önkormányzattól függetlenül adja ki az építési engedélyt.
A lakók tehát már a tájidegennek ítélt szállodaépítés tényét sem fogadták nagy lelkesedéssel, a kedélyeket pedig tovább borzolták azok a nemrég napvilágot látott információk, melyek szerint a területen végrehajtott 6-8 méteres terepfeltöltés ereményeként az épület jóval magasabb lesz az eredeti tervekhez képest. A családi házas övezetben épülő 14-15 méteresre becsült homlokzatmagasság sok házat teljesen beárnyékolna, és nagymértékben korlátozná a kilátást is. A fórumon a terület feltöltése és az épület valós magassága kapcsán alakult ki parázs vita a felek között.
A beruházást képviselő vállalkozó és a projeketet előkészítő építész iroda tervezője elmondta, mivel a terület, besorolása szerint nem lakó, hanem intézményi övezet, a 10 méteres építménymagasság megengedett, ami azonban nem egyenlő az épület teljes magasságával. Az ügynek két megoldása lehetséges - vázolta fel a helyzetet Kupper András. Ha a beruházó szembemegy a helyiekkel, hosszú állóhelyzet alakul ki és fellebbezések sorával kell megküzdenie. Ebben az esetben a lakosság annyira el tudja húzni az építkezést, hogy végül a beruházónak már nem fogja megérni felépíteni a szállodát.
A másik esetben a vállalkozó valamiben enged (magasság, környezeti infrastruktúra fejlesztés stb.), így kompromisszumokkal megvalósulhat a fejlesztés - tette hozzá az alpolgármester. Mivel a lakók bejelentése szerint a hivatal hibát vétett a hatósági eljárásban, másodfokra kerül az engedélyeztetési eljárás, melynek során a kormányhivatal vizsgálja meg az ügyet.
Forrás: MTI-OS