A tavaly ősszel az ÚMFT keretében kiírt, kereskedelmi szálláshelyek fejlesztése célú pályázatok eredményét a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács a közelmúltban hirdette ki.
E szerint Hévízen, Zalakaroson, Lentiben és Zalaszentgróton négy magas kategóriájú szálláshely és egy panzió felújítása, bővítése és nem utolsósorban építése indulhat el.
A nyertesek egyike a Danubius Szállodaüzemeltető és Szolgáltató Zrt., amely a most elnyert 67 millió forint vissza nem térítendő összeggel - összesen 224 millió forintból - a két éve all inclusive szolgáltatást kínáló Aqua szálloda gyógy- és wellnessrészlegét fejleszti tovább. Ennek során felújítják a gyógymedencéket, bővítik a szaunai szolgáltatásokat, és a szobák számát is növelik.
Lentiben a Kerka-Invest Beruházó és Szolgáltató Kft. tervezi egy gyógy- és wellness-szálló felépítését, amelynek közel 2 milliárd forintos összköltségéhez nyert a közelmúltban 242 millió forint uniós forrást. Mint Zakál Attila, a cég ügyvezetője lapunknak elmondta, 4 csillagos, 120 szobás superior gyógy- és wellness-szálloda építését tervezik, NaturSpa Hotel Lenti néven. A komplexum a magas szintű szállodai és wellness-szolgáltatások, valamint a hagyományos kezelések mellett speciális gyógyászati kínálatot nyújt, valamint kisebb konferenciák, vállalati tréningek, rendezvények lebonyolítására is lehetőséget biztosít. A szálloda környezete kerékpárutakkal, túraútvonalakkal, lovaglással gazdagítja a programkínálatot.
Hévízen a Hotel Carbona Gyógyszálloda Zrt. már jól működő létesítménye 245 milliós rekonstrukciójához 73 millió vissza nem térítendő uniós támogatást nyert. A cég vezérigazgatója, Lukács Ferenc szerint a tervezett felújításra szükség van, hiszen az elmúlt évek alatt belsőleg teljesen megújult hotel külseje még a régi, szocreál stílusú, ami nem éppen jó reklám a korszerű belsőt még nem ismerő, hazai szállodát kereső - főleg német, osztrák, svájci és persze kisebb arányban magyar - vendégeknek. A tervezett rekonstrukció során a régi 100 szobás épület balkonjait, főbejáratát kívül-belül teljesen felújítják, emellett új játékteremmel és szórakoztató központtal is bővítik, és sor kerül az informatikai, valamint a szaunarendszer fejlesztésére. Újdonságként egy 6x14 méteres kamaszmedence is épül a 8-16 éves korosztály számára. A beruházás a tervek szerint még idén nyár végéig megvalósul.
Zalakaroson szintén egy új, 4 csillagos hotel terveit dédelgeti a Proform Ingatlanbefektetési Zrt., amelynek 2,4 milliárd forintos építési költségéhez most 217 millió forint uniós pénzt nyertek. Farkas Cs. László, a beruházó társaság műszaki igazgatója úgy látja: bár jelenleg még folynak a tárgyalások a bankokkal a finanszírozásról, még év végén, jövő év elején elindulhat az új szálloda építése. A térségben csupán néhány százalékkal esett vissza a turizmus, és mivel - a válság ellenére - a nyugati országhatáron fekvő település eddig is keresett volt az osztrákok, németek körében, hosszabb távon kalkulálva a beruházás nem lesz veszteséges. Annál is inkább, mert a helyi gyógyvízre épülő létesítmény, amelyet egy híd köt majd össze a fürdővel, ahova a vendégek felöltözés nélkül átsétálhatnak, nem szezonális centrum lesz.
A kisebb fejlesztések sorába tartozik a zalaszentgróti Fiáker vendéglő és Panzió, amely 137 millió forintból megvalósuló kapacitásfejlesztéséhez 48 milliós uniós támogatáshoz jutott. Tarsoly Balázs, a tulajdonos Fiáker Gasztro Kft. ügyvezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a jelenleg 4 szobás panzió 6 szobával és egy konferenciateremmel bővül, de megújul a konyha és a külső arculat is. A tervek a válságból való kilábalás reményében fogalmazódtak meg.
A Dunántúlon, elsősorban közvetlenül a Balaton mentén - a mostani győztes nyugat-dunántúli projektek mellett - már a tavaly elnyert uniós források segítségével több új szálloda épül, és több réginek is folynak a megújítási munkálatai, magasabb szintű szolgáltatások kialakításával. Utóbbiak közé tartozik a siófoki Azúr Hotel, ahol az 530 milliós uniós forrás segítségével közel 1,6 milliárd forintból 49 szobás új szárny készül el év végére, s ezzel párhuzamosan a már meglévő sportlétesítményeket és a wellness-szolgáltatásokat is fejlesztik.
Zamárdiban építi a 4 csillagos, több mint 100 szobás, 300 férőhelyes Wellamarin wellness szállodát a Wellamarin Kereskedelmi és Vendéglátó Kft. Az idén év végi átadással tervezett hotel - melyben szállodai szobák és apartmanok, wellnessegységek, sportlétesítmények, konferenciaterem, rekreációs és gyógyszolgáltatások várják az idelátogatókat - beruházási összköltsége 1,9 milliárd forint, melyből 578 millió forint uniós forrás.
Marcaliban 3,5 milliárdból - 573 milliós uniós pénzből, a beruházó saját tőkéjéből és banki kölcsönből - épül fel 2011 tavaszára a négycsillagos, 116 szobás medical- és wellnesscenter. Nagyszabású fejlesztések helyszíne Hévíz is, ahol a tervek szerint jövő novemberre egy új gyógyturisztikai központ készül 5 milliárd forintos összköltséggel, 1,5 milliárd forintos uniós forrásból. (Napi Gazdaság)