Miután eladósorba került a Starwood Hotels and Resorts, Wouter Geerts turisztikai elemző az Euromonitor blogjában boncolgatta az esélyeket a leendő vevők tekintetében. Korábban még a Wyndham Worldwide nevű, számos szállodával rendelkező óriáscéget tartotta a Starwood potenciális felvásárlójának, de végül arra a következtetésre jutott, hogy egyik vállalat sem járna jól a földrajzi lefedettségüket tekintve. Legújabb bejegyzésében már azt állítja, az Intercontinental lehet a nagy esélyes, aki megszerezheti a Starwood Hotels-t.
Az utóbbi időszak néhány új fejlesztése valóban okot adhat az Intercontinental és a Starwood Hotels and Resorts összeolvadására. Az Intercontinental nemrég eladta hongkongi zászlóshajóját egy konzorciumnak 604 millió fontért, a pletykák szerint azért, hogy meglegyen a megfelelő összeg az egyesüléshez. Wouter Geerts legfrissebb bejegyzésében azt fejtegeti, hogy miben különbözik ez a forgatókönyv a Wyndham-ügytől, és újra kiemeli, hogy a nemzetközi szállodaláncok jobban teszik, ha figyelembe veszik a helyi szereplőkkel való együttműködést is.
Az Intercontinental széleskörű, alacsonyabb árfekvésű szegmense magában foglalja többek között az előkelő Crowne Plazát, ami kifejezetten az üzleti utazókkal és a hivatásturizmussal foglalkozik, a butik kategóriájú Hotel Indigót, a Staybridge-t, a középkategóriás Holiday Inn-t, és a korlátozott szolgáltatásokkal működő Holiday Inn Express-t. Az utóbbi időben a Kimpton Hotels-t is hozzáadták ehhez a listához a „soft branded” butikhotelekkel együtt, ami egy igen jó döntésnek bizonyult, különösen most, amikor a vendégek az egyediséget és egyéniséget keresik a szállodákban. Ez a portfólió azt mutatja, hogy az Intercontinental jó helyzetben van ahhoz, hogy megfeleljen a széleskörű turisztikai igényeknek.
Összehasonlítva a cégek földrajzi lefedettségét, azt lehet látni, hogy mind a kettő erősen az észak-amerikai piacra koncentrál, amire a lehetséges egyesülés akadályaként lehetne tekinteni. Egyik sem túl elterjedt a nyugat-európai piacon, és nincsen arra kapacitásuk, hogy részesüljenek a Latin Amerikában és Ázsiában történő növekvő keresletből.
Kimaradnak a feltörekvő piacok növekedéséből
Ha a két cég egyesülne, a közös cégnek még úgy is alacsony maradna a részesedése a nyugat- és kelet-európai, az ázsiai és a latin-amerikai piacon (4% körüli részesedése lenne ezekben a térségekben). Ezzel ellentétben a cégnek erős pozíciója lenne Észak-Amerika egyes régióiban (15%), Ausztráliában (13%), A Közel-Keleten és Afrikában (11%).
A szállodák eladási értékének legerősebb növekedése az ázsiai és csendes-óceáni térségben (5%), valamint Latin-Amerikában (7%) várható, és mivel Ázsia és a csendes-óceáni térség a legnagyobb hotelpiacnak számít a világon, a nemzetközi szállodaláncoknak arra kell fókuszálni, hogy ezeken a területeken terjeszkedjenek. A Starwood és az Intercontinental összeolvadása jóval versenyképesebbé tenné őket, de még így is nagyon sok dolgot kellene tenniük annak érdekében, hogy kihasználják a feltörekvő piacokban rejlő lehetőségeket.
A szállodaipart világszinten az amerikai cégek uralják, például a Marriott, a Hilton és a Wyndham, és ezek azok a vállalatok, amelyeknek van kapacitásuk arra, hogy felvásároljanak egy olyan méretű céget, mint a Starwood. Azonban ezeknek a cégeknek hasonló a földrajzi lefedettségük, mint a Starwoodnak. Hogy kihasználják a feltörekvő piacok előnyeit Ázsiában és Latin-Amerikában, jobban teszik, ha kivárnak, és figyelembe veszik a helyi szereplőkkel való együttműködés lehetőségét is.
Forrás: Euromonitor