Bécsben ha valakinek nincs érvényes jegye vagy bérlete, 105 eurót (37.900 forintot) kell fizetnie. Ha az illető ezt a helyszínen nem teszi meg, ez az összeg 115 euróra (41.500 forint) emelkedik. Ha pedig valaki 14 napon túl egyenlíti ki a tartozását, már 145 eurója (52.300 forint) bánja. Összehasonlításképpen, egy éves bérlet ára Bécsben 365 euró.
"A közösségi közlekedés az igazságosság elvén alapszik, amit minden erőnkkel igyekszünk megvédeni. Ha valakit bliccelésen érünk, a legdrágább jegyünket kapja", mondja Alexandra Reinagl, a Bécsi Közlekedési Vállalat, a Wiener Linien ügyvezető igazgatója.
Az osztrák fővárosban naponta körülbelül száz ellenőr van szolgálatban a különböző járműveken, a Közlekedési Vállalat honlapján pedig még arról is tájékozódhatnak az utasok, hogy a következő napokban melyik járatokon találkozhatnak velük.
A járványhelyzet miatt megváltoztak az utazási szokások, és az ellenőröknek is alkalmazkodniuk kellett az új helyzethez. Ügyelnek arra, hogy az ellenőrzés során betartsák a biztonságos távolságot és az eddigiektől eltérően nem csoportosan, a megállókban ellenőrzik az utazókat, hanem egyenként a járműveken. 2020-ban összesen 3,1 millió utas jegyét ellenőrizték Bécsben, 2019-ben ez a szám még 4,9 millió volt.