A travelmole elemzése szerint a biztosítási iparág számára körülbelül 750 millió dolláros költséget jelent a baleset, ezen felül a hajótulajdonos Carnival társaságnak is legalább 40 millió dolláros kiadást jelent a baleset. A társaság részvényeinek értéke 370 pennyvel esett 18.78 fontra, ezzel a vállalat piaci értéke 3,5 milliárd fonttal csökkent.
A hajó piaci értéke a baleset előtt 372 millió font volt. Szakértők szerint elképzelhető, hogy a hajó még javítható, bár valószínűleg először teljes mértékben le kell írni a Carnival könyveiben. A társaság bejelentette, hogy a hajó novemberig biztosan nem indul újra útnak.
Részvét és biztonság
A Costa Cruises január 15-én kiadott, a turizmusonline-hoz eljuttatott közleményében egyébként mély megrendülésének adott hangot, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozói felé.
Arról is beszámol a közlemény, hogy a hajó fekete dobozát a balesetet kivizsgáló hatóság lefoglalta. A vizsgálat eddigi állása szerint elképzelhető, hogy emberi mulasztás is hozzájárult a tragédiához, vagyis a kapitány túl közel kormányozta a hajót a parthoz. Ugyanakkor azt is megjegyzi a társaság, hogy Francesco Schettino kapitány a vészhelyzetben valószínűleg nem követte a Costa által kötelezően előírt eljárási protokollt.
A közlemény szerint a hajó legénysége ellenben bátran és gyorsan reagált, és segített evakuálni a 4000 utast egy nagyon nehéz helyzetben. A Costa elkötelezett amellett, hogy egy ilyen baleset ne következzen be még egyszer. A mi első számú prioritásunk a vendégek biztonsága – írja a közlemény.
Két magyart még mindig keresnek
Továbbra is két eltűnt magyart keresnek az olasz óceánjáró pénteki balesete után, egyikük azonban eredetileg nem szerepelt az utaslistán - mondta Tóth József külügyi szóvivő kedden az MTI-nek. A magyar Külügyminisztérium vasárnapi információi szerint tizenkét magyar volt a Costa Concordián.
A toszkán parti őrség által korábban nyilvánosságra hozott listán egy magyar szerepelt az eltűntek között, Tóth József azonban azt mondta, a római nagykövetség konzulja ellátogatott Grosseto városába, ahol válságközpontot állítottak fel az olasz hatóságok a baleset után, és itt a listák átnézésekor derült ki, hogy egy magyar nő nem szerepel az eltűntek között, holott utasként utazott a hajón. Felvették az eltűntek listájára, így őt is keresik az azóta is folyó kutatásban - tette hozzá.
A szóvivő azt is megjegyezte, hogy a baleset miatt már korábban hazatért magyarok közül ketten szintén nem szerepeltek az utaslistán. A Costa Concordia nevű olasz óceánjáró luxushajón 4229-en tartózkodtak, közülük 3209 turista a világ 62 országából, többségükben olaszok, franciák és németek. A hajó a toszkán partok közelében fekvő Giglio szigetnél péntek este tíz óra körül beleütközött egy a tengerfenékből kiálló sziklába, és léket kapott, majd az oldalára dőlt.
Keddre virradóra egy újabb holttestet találtak az óceánjáróban, ezzel hétre emelkedett a pénteki tragédia halálos áldozatainak száma, de 29 embert még mindig eltűntként tartanak nyilván a hatóságok. (travelmole/turizmusonline.hu/mti)