...ahhoz, hogy a kitűzött célok maradéktalanul érvényesülhessenek, számos egyéb járulékos, de nagyon fontos fejlesztés szükséges a szövetség Napi Turizmus szerkesztőségének eljuttatott közleménye szerint.
Ezek röviden összefoglalva, nem fontossági sorrendben a következők:
- A vendégek érkezésének kulturáltabbá tétele, azaz a pályaudvarokon kialakult áldatlan állapotok rendezése, a Keleti pályaudvar rekonstrukciójának felgyorsítása.
- Ehhez is kapcsolódóan szükséges a vasúti személyszállítás minőségének, színvonalának javítása.
- A gyógyüdülőhelyek közút illetve vasúti megközelíthetőségének javítása.
- Nemzetközi hajóállomás korszerűsítése vagy áthelyezése megfelelőbb helyre. A jelenlegi helyen az érkező nemzetközi hajók kiszolgálása kezdetleges és kívánni valót hagy maga után. Mi több, kiszálláskor az utasok életveszélyben vannak a parkoló buszok mellett elszáguldó forgalom miatt.
- Időszerű lenne a Ferihegy és a Belváros közötti gyors, kultúrált vasúti összeköttetés megteremtése, ahogy ez nem is oly távoli európai nagyvárosokban létezik. Szintén lényeges a városba vezető gyorsforgalmi közút környezetének kultúráltabbá tétele.
- A gyógyászati ellátásra, wellness üdülésre érkező vendégek szabadidejének kitöltése érdekében nélkülözhetetlen a gyógyüdülőhelyek környezetében az attrakciófejlesztés. Ez nem feltétlenül jelent nagyberuházásokat, hanem inkább a "zöld turizmus " fejlesztését, pl. gyógynövény tanösvények, kialakítása, kerékpár utak létesítése, a meglévők karbantartása, teniszpályák építése, környékbeli látványosságok kitáblázása, stb.
- A wellness és gyógylétesítmények számának növelése helyett most már a minőség fejlesztésére kell a hangsúlyt helyezni, tehát a létesítmények szakszerűbb kialakításának támogatása ill. a személyzet szakmai fejlesztése, továbbképzése a fontos cél.
- A kívánt eredmény eléréséhez múlhatatlanul szükséges a külföldi átfogó marketingkampány elindítása a kiválasztott célországokban. Ez magában foglalja a lakosság, a háziorvosok és az egészségpénztárak meggyőzését a magyarországi gyógyászati lehetőségekről. Ehhez a marketingakcióhoz a Magyar Turizmus Zrt-n belül külön megfelelően ütőképes részleg létrehozása szükséges
- Szükséges lenne továbbá pályázati lehetőségek kidolgozása beutaztatással foglalkozó utazási irodák részére, hogy - saját anyagi forrásaik bekapcsolása mellett - komplex egészségturisztikai ajánlatokat tudjanak összeállítani (vonatkozó szolgáltatói ajánlatok begyűjtése, szakértők igénybevétele, honlap és katalóguskészítés, ezzel kapcsolatos marketingtevékenység, stb. ) Az egészségturizmus szervezésében, lebonyolításában várhatóan nagy szerepe lehet a beutaztató irodáknak és az ilyen irányú beutazó forgalom fellendülése jelentősen hozzájárulhat a magyar egészségügy finanszírozási problémáinak megoldásához.
- Magyarország versenyképességének növelése érdekében szükséges a turisztikai és főleg az egészségturisztikai szolgáltatásokat terhelő ÁFA mértékének csökkentése. A kívánatos szint 10-15 % között lenne.
- Meg kell teremteni az ország és elsősorban a gyógyüdülőhelyek és Budapest tisztaságát, melyhez folyamatos takarítás szükséges a településeken, a városhatárokon, kerékpárutak mentén, erdőkben egyaránt. Egy rendetlen, koszos ország nem csábít senkit gyógyüdülésre!
- Budapest arculata erőteljes javításra szorul: hajléktalanok, autóknál kéregetők, parkokban alvó csövesek helyzetét valamint az aluljárók állapotát rendezni kell. A falfirkákat az épületekről szintén el kellene távolítani illetve a lepusztult házsorok átfesteni. Az üzletek csak a saját portáljukat átfestve kaotikus képet alakítanak ki, a Belvárosban, ezt meg kellene tiltani, ahogy csökkenteni a nem működő üzletek számát.
- Rendkívül fontos lenne egy nagy - legalább 5000 fő - befogadóképességű kongresszusi központ megépítése Budapesten, ami közvetve az egészségturizmust is szolgálná, mivel ez elősegítené, hogy nagy létszámú orvoskongresszusok helyszíne Magyarország legyen. Az ezeken résztvevők az itt tapasztaltak alapján a jövőben nagyobb bizalommal javasolnák betegeik részére a magyarországi gyógykezeléseket. A világban egyre inkább jellemzőek a 10 000, de akár 20 000 fős orvoskongresszusok is, ebből a trendből Magyarország kimarad, kongresszusi központ hiányában - figyelmeztet a MUISZ közleményében.