A MÁV Zrt. a 2007-es jogerős bírósági ítélet nyomán megismételt végrehajtást kezdeményezett, amellyel szemben a korábbi bérlők – az elmúlt évekhez hasonlóan – ismét kifogást nyújtottak be, ezzel késleltetve a jogellenes állapotok megszüntetését, egyúttal akadályozva a rendezett, utasbarát feltételek megteremtését, a műemléki épület megóvását.
A MÁV Zrt. 2005-től kezdve felmondta a Nyugati Pályaudvaron található ingatlanok bérbeadására 1993-1995 között két céggel kötött bérleti szerződéseket. A felmondások egy részének jogszerűségét azonban a bérlők, a bíróság előtt megtámadták. A megindult peres eljárásokat a MÁV Zrt. mindkét társasággal szemben jogerősen megnyerte, a bíróság a bérleti szerződések felmondását 2006-ban jogszerűnek ítélte meg.
A jogerős bírósági ítéletek szerint mindkét korábbi bérlő köteles kiüríteni és visszaadni a MÁV Zrt.-nek a korábban bérelt területeket.
Az ingatlanrészek kiürítésére, illetve birtokba adására vonatkozó kötelezettségüknek a bérlők a mai napig – a 2007 óta folyamatban lévő bírósági végrehajtási eljárások ellenére – nem tettek eleget, egyúttal a fellebbezési lehetőségek kihasználásával évek óta akadályozzák, hogy a MÁV Zrt. Ingatlangazdákodási Igazgatósága hosszú távon megteremtse a rendezett, tiszta, és biztonságos utaskörnyezetet a Nyugati Pályaudvaron.
A jogtalan használaton túl, a korábbi bérlők az eredetileg bérelt 1121 nm területhez képest önkényesen elfoglaltak több, mint kétszeres nagyságú, 2523 nm méretű területet, amelyet szintén albérletbe adnak további társaságoknak. A bérleti jogviszonyok megszűnését megállapító jogerős bírósági ítéletek ellenére a korábbi bérlők a mai napig úgy adják albérletbe a területeket, hogy erre saját bérleti szerződéseik megszűnését követően semmilyen jogalapjuk sincs. Ezzel a jelenlegi ismeretek szerint megtévesztik az albérlő vállalkozókat. A MÁV Vagyonkezelő Zrt. a további bérbeadáshoz nem járult hozzá, ezért – a MÁV-val szemben elkövetett jogsértés miatt – 2011-ben büntetőfeljelentést tett.
A korábbi bérlők engedély nélkül átépítették, ezzel pedig megrongálták a műemléki védettségű Nyugati Pályaudvart. A Nyugati Pályaudvaron minden engedély nélküli építkezés és bontás rongálásnak, egyúttal bűncselekménynek számít.
Az Eiffel tervezte 124 éves Nyugati Pályaudvar impozáns műemlék épületén így – többek között – a felvételi épület homlokzatán, a West Balkán baleset utáni időszakban – rongálás útján egy vészkijárat épült az érintett területen lévő diszkó helyiségből. A vészkijárat acélszerkezetét a Ceglédi váró kupolájára hegesztették, amely használat esetén életveszélyes.
A hatóságok bevonásával 2011 áprilisában megállapítást nyert a műemlék rongálás ténye. A MÁV Zrt. kezdeményezése nyomán a KÖH kiadta a bontási kötelezést. Bontásra a rendőrséggel egyeztetve, a jogerős bontási engedély birtokában fog sor kerülni.
A MÁV Zrt. célja, hogy minden lehetséges jogi eszközzel biztosítsa a műemléki épület megóvását, a rendezett jogi használati- és tulajdonviszonyokat, ezen keresztül pedig megteremtse az alapokat az ingatlan hosszú távú, utasbarát rendezéséhez, áll a közleményben.