A civil fogyasztóvédelmi szervezet azt követően kérte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkárától a jogszabályok felülvizsgálatát, hogy az Aeroviva utazási iroda csődje, illetve az észak-afrikai térségben romló biztonsági helyzet miatti tömeges fogyasztói panaszokat kapnak.
Az OFE elfogadhatatlannak tartja, hogy az utazási iroda vagyoni biztosítéka nem nyújt fedezetet az utazáskor szükséghelyzetbe került utasok érdekében teendő intézkedésekre, és a kényszerű tartózkodás költségeinek fedezésére, valamint az előlegek, részvételi díjak visszafizetésére.
Az egyesület szorgalmazza az utazási irodák vagyoni biztosítékainak a jelenleginél jóval hatékonyabb ellenőrzését, egyben javasolja az engedélyezési eljárás szigorítását.
Az OFE emlékeztet arra, hogy az Aeroviva tavaly decemberi csődje nyomán több mint ezer kárbejelentés érkezett az utazási iroda biztosítójához, a kárbejelentések összege meghaladta az egymilliárd forintot. Ezzel szemben az iroda vagyoni biztosítékának összege 494 millió forint, így 50 százalék alatti térítésre számíthatnak a károsultak, azonban ennek a kifizetése is még hetekbe telhet. Ráadásul azoknak, akik csak repülőjegyet vásároltak, vagy csak szállást foglaltak az utazási irodánál, a biztosító nem fizet, mivel ezek önmagukban nem minősülnek turisztikai csomagszolgáltatásnak - hívja fel a figyelmet az OFE.
A fogyasztóvédők szerint lehetővé kellene tenni, hogy a fogyasztók abban az esetben is elállhassanak anyagi és jogi következmény nélkül az utazástól, ha a Külügyminisztérium az utazás elhalasztását javasolja. Jelenleg ugyanis anyagi és jogi következmény nélkül csak akkor mondhatják le turisták az utat, ha „az utazásra nem javasolt” országok listáján szerepel az úti cél.
Az OFE közleményében kitér arra, hogy Tunéziában a zavargások már 2010 decembere óta folynak, a magyar Külügyminisztérium azonban csak január 12-i közleményében javasolta a Tunéziába készülő utasoknak utazásuk elhalasztását, és csak később, az elmúlt héten került fel az ország az „utazásra nem javasolt” országok és térségek listájára. A másik népszerű úti cél, Egyiptom négy városa, Kairó, Alexandria, Luxor és Szuez pedig csak január 30-án került az utazásra nem javasolt térségek körébe az egyiptomi biztonsági helyzet romlása miatt. (MTI)