A küldöttség tagjai katonai és civil szakértők Hollandiából, Ausztráliából és más olyan országokból, amelyeknek állampolgárai életüket vesztették a légi katasztrófában. A megállapodás szövege szerint legfeljebb 700 felfegyverzett tagja lehet a missziónak.
"A küldöttség szabadon mozoghat Ukrajna területén, szabadon helyet változathat, amennyiben azt a légi katasztrófa vizsgálata indokolja. A misszió tagjainak engedélyezett a fegyver viselése, valamint erő alkalmazása önvédelem, illetve tevékenységük végzésének biztosítása céljából" - áll az elnöki honlapon közzétett megállapodás szövegében.
A katasztrófa kivizsgálására Ukrajnába érkezett holland és ausztrál szakértők a heves harcok miatt kedden, immár a harmadik napon sem tudtak eljutni a lezuhant gép roncsaihoz. Kijev és a szakadárok eközben egymást vádolják a misszió munkájának akadályozásával.
Mark Rutte holland miniszterelnök kedd reggel felhívta telefonon az ukrán elnököt, hogy megkérje, állítsák le a harcokat a szerencsétlenség helyszíne körül. Porosenko megígérte a kormányfőnek, mindent megtesz azért, hogy a nyomozók eljuthassanak a roncsokhoz.
Az ukrán fegyveres alakulatok egy napra felfüggesztették a támadó hadműveleteket abban a kelet-ukrajnai térségben, ahol két héttel ezelőtt lezuhant a maláj légitársaság utasszállító repülőgépe - közölték csütörtökön a terrorellenes hadművelet parancsnokságán.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kérésére hirdettek egyoldalúan tűzszünetet, hogy szavatolják a katasztrófát vizsgáló nemzetközi szakértők munkájának biztonságát. Az ukrán fegyveres erők nem folytatnak hadműveleteket a térségben, kivéve, ha támadás éri őket - tájékoztatott közleményében a törzskar.
Közben az orosz légiközlekedési hivatal, a Roszaviacija közölte, hogy Kijevbe megérkeztek az orosz szakértők, hogy bekapcsolódjanak a katasztrófa okainak felderítésébe. A többi ország szakértőivel együtt megpróbálnak még a nap folyamán eljutni abba a térségbe, ahol lezuhant a gép
Forrás: MTI