A légitársaság a Wizz Airrel szemben már elvesztette piacvezetői helyét Romániában, most azonban nyakában a belföldi járatok indítását tervező Ryanair is, egy, a közelmúltban kiszivárogtatott audit szerint pedig a Tarom veszteségeinek legszélesebb lefolyója a gépek üzembetartási költsége. Erre az állami légitársaság évente kb. 100 millió eurót költ, de az elemzés szerint a beszerzési összevisszaság miatt minden alkatrészt, részegységet felárral vásárolnak meg, gyakran olyasmit, amire nem is lenne szükség.
Amennyiben az állami tőkeinjekció elmarad – s erre árgus szemekkel figyelnek Brüsszelben –, akkor a meglévő flotta gépei lassan hangárokban fognak porosodni. A gépek felének kora 22 év, 2016 nyarán már kénytelenek lesznek két régi Airbus 310-est kivonni a forgalomból, amelyekhez már alkatrészeket sem gyártanak, s kérdés, hogy a szintén matuzsálemi Boeing 737-esekből hány szállhat még fel jövőre.
A Tarom vezérigazgatója, Christian Heinzmann szerint a kiút három évnél nem öregebb gépek lízingelése lenne, kérdés viszont, hogy a fenntartó közlekedési tárca hajlandó lesz-e erre pénzt adni. Az igazgató számításai alapján az új gépekkel 30 százalékkal csökkenthetnék a fenntartási költségeket.
Az 1989-es rendszerváltás óta minden kormány ügyelt arra, hogy politikai okokból a nemzeti légitársaságot életben tartsa, viszont a most hatalomra került Dacian Ciolos vezette szakértői kormány már sokkal pragmatikusabb.