2015 legnagyobb nyertesei és vesztesei a turizmusban

2015-ben 1 milliárd 184 millió nemzetközi turistaérkezésről számolt be a Turisztikai Világszervezet, de az eredmények országonként eltérőek. Nézzük, kik teljesítettek a legjobban, és kik a legrosszabbul.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Turisztikai Világszervezet jelentése szerint közel 1,2 milliárd nemzetközi turistaérkezést regisztráltak 2015-ben, ami abszolút rekordnak számít.

A világ leglátogatottabb országa még mindig Franciaország, amely 3%-os növekedéssel 86,3 millió turistát fogadott 2015-ben. Ezt követi az Egyesült Államok 77,9 millió turistaérkezéssel, majd Spanyolország 68,1 látogatóval. A top 10-be került még Kína (56,9 millió), Olaszország (50,8 millió), Törökország (39,3 millió), Németország (35 millió), az Egyesült Királyság (33,9 millió), Mexikó (32,1 millió) és Oroszország (31,6 millió).

A növekedés ütemét nézve Paraguay az igazi győztes, a dél-amerikai országba ugyanis 97%-kal több turista érkezett 2015 első három negyedévében, mint az előző év azonos időszakában. Paraguayban 2014-ben csupán 649.000 turistaérkezést regisztráltak, míg az említett 2015-ös időszakban ez a szám 1,28 millióra nőtt. Hasonló mértékben nőtt Tádzsikisztán turizmusa: az ázsiai országba tavaly 94%-kal több turista érkezett (2014-ben 414.000 turistát fogadtak), a harmadik helyen szereplő Niue 62,9%-kal több látogatónak örülhetett, a negyedik helyre pedig Japán kerül 47,5%-os bővüléssel, a szigetország így 20 millióra növelte a külföldi turisták számát. Izland 29,8%-os, Bosznia-Hercegovina 28,2%-os, Panama 22,4%-os, Thaiföld 22,3%-os, Chile 20,4%-os növekedéssel került fel a top 10-es listára, és bár a Telegraph cikke a Seychelle-szigeteket teszi a tizedik helyre 18,7%-os növekedéssel, a magyarországi turistaérkezések száma az első három negyedévben 19,1%-kal nőtt, így akár a Seychelle-szigetekét is megelőzheti, ha az októberi és novemberi visszaesés nem hat jelentős mértékben az éves adatokra.

A nagy visszaesők

Számos ország azonban nem járt ilyen jól, mint a fent említett deszinációk. Volt, ahol zavargások, máshol – például Sierra Leonéban (-45,6%) – az ebola járvány kitörése okozott visszaesést a turisták számában. Tunéziának sem volt túl jó éve, a júniusi terrortámadás – melynek során 38 turista vesztette életét Sousse tengerpartján – az éves turistaérkezések számában 25,2%-os csökkenést eredményezett.

A legnagyobb visszaesést azonban nem Tunézia, hanem Tuvalu szenvedte el, ide 78,4%-kal kevesebb turista érkezett tavaly, mint 2014-ben. A második helyre került San Marino 32,1%-os zuhanással, és a harmadik helyen szerepel Tunézia a már említett 25,2%-os csökkenéssel. Nem teljesített túl jól Palesztina (-22,7%), Mikronézia (-20,5%), Vanuatu (-18,7%), Luxemburg (-16,9%), Bhután (-14,8%), Kenya (-13,7%) és Azerbajdzsán (-11,1%) sem.

Egyiptom turizmusa sem hozott túl jó eredményeket: 2010-ben még 14,1 millió turista érkezett ide, a zavargások eredményeképpen 2014-ben már csak 9,6 millióan látogattak az országba, 2015-ben pedig ez a szám tovább csökkent 9,4 millióra.

A Karib-térség az élen, Észak-Afrika a sereghajtó

A térségek közül a Karib-térség és Közép-Amerika beutazó turizmusa nőtt a legdinamikusabban, előbbi 7,4%-kal, utóbbi pedig 7,1%-kal, és Észak-Afrika zuhant a legnagyobbat, ott 7,8%-kal kevesebb turistaérkezést regisztráltak 2014-hez képest.

Az európai országok több – összesen 609,1 millió – nemzetközi turistát fogadtak, mint a világ többi része összesen. Számos európai ország örülhetett kiemelkedő növekedésnek, úgy mint Magyarország (19,1%), Szlovákia (13,3%), Írország (14%), Görögország (7,9%), Horvátország (9,1%), Svédország (10,2%), Portugália (9,7%) és Norvégia (7,5%). Érdekesség, hogy Európa legkevésbé látogatott országa Liechtenstein, ahova 2014-ben csupán 61.000 turista látogatott. Nem sokkal többen érkeznek San Marinóba (75.000) és Moldovába (94.000) sem.

Törökország turizmusa is dinamikusan növekszik: ahhoz képest, hogy 2000-ben még csak 9,6 millió turista kereste fel az országot, 2015-ben már 39,3 millióan választották ezt a desztinációt. Szaúd-Arábia sem panaszkodhat, 2005-ben ugyanis még csak 8 millió turistát fogadtak, míg tavaly 19 millióan keresték fel az országot. Olyan országok tudták még minimum megduplázni a turistaérkezések számát az elmúlt évtizedben, mint Thaiföld, Dél-Korea, Japán, Svédország, Vietnam és Irán.

Vannak olyan országok, ahova tízezernél is kevesebb turista érkezett tavaly, ilyen például Tuvalu – ahol egyébként korábban II. Erzsébet brit királynő is megfordult –, Pápua Új-Guinea, a Marshall-szigetek vagy São Tomé és Príncipe.

Dél-Afrika – valutájuk, a rand angol fonthoz mért gyengülése következtében – jelenleg nagyszerű ár-érték arányú desztinációnak számít, bár a turisták száma itt is 6,9%-kal csökkent tavaly.

A turisták még mindig júliusban és augusztusban utaznak a legszívesebben, és februárban a legkevésbé.

A nemzetközi turistaérkezések száma – a gazdasági világválság eredményeképpen – 2009-ben csökkent utoljára, 2010 óta pedig folyamatosan növekvő pályán van.

Forrás: The Telegraph


Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél

Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.