2015 legnagyobb nyertesei és vesztesei a turizmusban

2015-ben 1 milliárd 184 millió nemzetközi turistaérkezésről számolt be a Turisztikai Világszervezet, de az eredmények országonként eltérőek. Nézzük, kik teljesítettek a legjobban, és kik a legrosszabbul.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Turisztikai Világszervezet jelentése szerint közel 1,2 milliárd nemzetközi turistaérkezést regisztráltak 2015-ben, ami abszolút rekordnak számít.

A világ leglátogatottabb országa még mindig Franciaország, amely 3%-os növekedéssel 86,3 millió turistát fogadott 2015-ben. Ezt követi az Egyesült Államok 77,9 millió turistaérkezéssel, majd Spanyolország 68,1 látogatóval. A top 10-be került még Kína (56,9 millió), Olaszország (50,8 millió), Törökország (39,3 millió), Németország (35 millió), az Egyesült Királyság (33,9 millió), Mexikó (32,1 millió) és Oroszország (31,6 millió).

A növekedés ütemét nézve Paraguay az igazi győztes, a dél-amerikai országba ugyanis 97%-kal több turista érkezett 2015 első három negyedévében, mint az előző év azonos időszakában. Paraguayban 2014-ben csupán 649.000 turistaérkezést regisztráltak, míg az említett 2015-ös időszakban ez a szám 1,28 millióra nőtt. Hasonló mértékben nőtt Tádzsikisztán turizmusa: az ázsiai országba tavaly 94%-kal több turista érkezett (2014-ben 414.000 turistát fogadtak), a harmadik helyen szereplő Niue 62,9%-kal több látogatónak örülhetett, a negyedik helyre pedig Japán kerül 47,5%-os bővüléssel, a szigetország így 20 millióra növelte a külföldi turisták számát. Izland 29,8%-os, Bosznia-Hercegovina 28,2%-os, Panama 22,4%-os, Thaiföld 22,3%-os, Chile 20,4%-os növekedéssel került fel a top 10-es listára, és bár a Telegraph cikke a Seychelle-szigeteket teszi a tizedik helyre 18,7%-os növekedéssel, a magyarországi turistaérkezések száma az első három negyedévben 19,1%-kal nőtt, így akár a Seychelle-szigetekét is megelőzheti, ha az októberi és novemberi visszaesés nem hat jelentős mértékben az éves adatokra.

A nagy visszaesők

Számos ország azonban nem járt ilyen jól, mint a fent említett deszinációk. Volt, ahol zavargások, máshol – például Sierra Leonéban (-45,6%) – az ebola járvány kitörése okozott visszaesést a turisták számában. Tunéziának sem volt túl jó éve, a júniusi terrortámadás – melynek során 38 turista vesztette életét Sousse tengerpartján – az éves turistaérkezések számában 25,2%-os csökkenést eredményezett.

A legnagyobb visszaesést azonban nem Tunézia, hanem Tuvalu szenvedte el, ide 78,4%-kal kevesebb turista érkezett tavaly, mint 2014-ben. A második helyre került San Marino 32,1%-os zuhanással, és a harmadik helyen szerepel Tunézia a már említett 25,2%-os csökkenéssel. Nem teljesített túl jól Palesztina (-22,7%), Mikronézia (-20,5%), Vanuatu (-18,7%), Luxemburg (-16,9%), Bhután (-14,8%), Kenya (-13,7%) és Azerbajdzsán (-11,1%) sem.

Egyiptom turizmusa sem hozott túl jó eredményeket: 2010-ben még 14,1 millió turista érkezett ide, a zavargások eredményeképpen 2014-ben már csak 9,6 millióan látogattak az országba, 2015-ben pedig ez a szám tovább csökkent 9,4 millióra.

A Karib-térség az élen, Észak-Afrika a sereghajtó

A térségek közül a Karib-térség és Közép-Amerika beutazó turizmusa nőtt a legdinamikusabban, előbbi 7,4%-kal, utóbbi pedig 7,1%-kal, és Észak-Afrika zuhant a legnagyobbat, ott 7,8%-kal kevesebb turistaérkezést regisztráltak 2014-hez képest.

Az európai országok több – összesen 609,1 millió – nemzetközi turistát fogadtak, mint a világ többi része összesen. Számos európai ország örülhetett kiemelkedő növekedésnek, úgy mint Magyarország (19,1%), Szlovákia (13,3%), Írország (14%), Görögország (7,9%), Horvátország (9,1%), Svédország (10,2%), Portugália (9,7%) és Norvégia (7,5%). Érdekesség, hogy Európa legkevésbé látogatott országa Liechtenstein, ahova 2014-ben csupán 61.000 turista látogatott. Nem sokkal többen érkeznek San Marinóba (75.000) és Moldovába (94.000) sem.

Törökország turizmusa is dinamikusan növekszik: ahhoz képest, hogy 2000-ben még csak 9,6 millió turista kereste fel az országot, 2015-ben már 39,3 millióan választották ezt a desztinációt. Szaúd-Arábia sem panaszkodhat, 2005-ben ugyanis még csak 8 millió turistát fogadtak, míg tavaly 19 millióan keresték fel az országot. Olyan országok tudták még minimum megduplázni a turistaérkezések számát az elmúlt évtizedben, mint Thaiföld, Dél-Korea, Japán, Svédország, Vietnam és Irán.

Vannak olyan országok, ahova tízezernél is kevesebb turista érkezett tavaly, ilyen például Tuvalu – ahol egyébként korábban II. Erzsébet brit királynő is megfordult –, Pápua Új-Guinea, a Marshall-szigetek vagy São Tomé és Príncipe.

Dél-Afrika – valutájuk, a rand angol fonthoz mért gyengülése következtében – jelenleg nagyszerű ár-érték arányú desztinációnak számít, bár a turisták száma itt is 6,9%-kal csökkent tavaly.

A turisták még mindig júliusban és augusztusban utaznak a legszívesebben, és februárban a legkevésbé.

A nemzetközi turistaérkezések száma – a gazdasági világválság eredményeképpen – 2009-ben csökkent utoljára, 2010 óta pedig folyamatosan növekvő pályán van.

Forrás: The Telegraph


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.