A német főváros keleti és nyugati felét elválasztó fal leomlásának évfordulóját idén a „Fenntartani a szabadságot” szlogen jegyében ünneplik.
A berlini fal 1989. november 9-i leomlása az egész világ számára egy korszak végét jelentette.
A németek számára a háború utáni nagyon hosszú időszak ért ezzel véget. Huszonnyolc év kényszerű különélés után családok egyesülhettek és barátok találkozhattak végre újra.
A hirtelen történt események mindenkit váratlanul értek, az NDK polgárai azonban ekkor már több hónapja politikai és gazdasági változásokat követeltek az utcára vonulva.
Mint az akkori híradások beszámoltak róla, november 9-én kora este a rendszer szóvivője azzal lepte meg az újságírókat, hogy zavarosan fogalmazva bejelentette:
az NDK polgárai bármely határátkelőhelyen és külön engedély nélkül elhagyhatják az országot. A nyugati média is azon nyomban lehozta a hírt, és a bejelentés hatására több ezer kelet-berlini polgár indult meg a határátkelőhelyek felé.
Zavarodottságukban és egyértelmű utasítások híján a határőrök felnyitották a sorompókat. A kelet-berliniek közel harminc év után először szabadon átléphettek a fal túloldalára. A vasfüggöny megnyílt, és új korszak kezdődött.
A fal leomlását Berlinben idén azért ezzel a szlogennel ünneplik, mert a szabad mozgás Európában olyan kiváltság, amellyel sokan nem rendelkeznek.
Az Euronews tudósítása szerint keletet a nyugattól nem csak Európa határai választják el. Az EU-tagországok kormányai megerősítik Európa külső határait, hogy távol tartsák a migránsokat, az elválasztó határok tehát most is ott szerepel az európaiak életében, derül ki a hírből.