Az FTI Touristik GmbH fizetésképtelenségi eljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be hétfőn a müncheni kerületi bíróságon. Ahogy korábbi cikkünkben mi is megírtuk, egy hosszadalmas és összetett befektetői folyamatot követően 2024 áprilisában bejelentették egy befektetői konzorcium belépését. A pozitív hírek ellenére azonban a foglalási adatok jóval elmaradtak a várakozásoktól, rááadásul számos beszállító ragaszkodott az előlegfizetéshez. Az ennek következtében megnőtt likviditásigényt a befektetői folyamat lezárásáig már nem lehetett áthidalni, és jogi okokból szükségessé vált a fizetésképtelenség bejelentése.
A dolgok hátterében a rossz gazdálkodás állhat
Iparági szakértők szerint az elmúlt pénzügyi évben 4,1 milliárd eurós árbevételű FTI Touristik fizetésképtelensége a második jelentős fizetésképtelenség az európai utazásszervezői piacon, amelynél csak a 2019-es Thomas Cook-csőd volt súlyosabb.
A koronajárvány idején az FTI-csoport anyavállalata 595 millió euró állami támogatást kapott a német Gazdasági Stabilizációs Alaptól (WSF). Sajtóértesülések szerint a cég ebből a hatalmas összegből csak egy kétszámjegyű milliós összeget fizetett vissza. 2024 áprilisában ugyan bejelentették, hogy a Certares amerikai pénzügyi befektető vezette konzorcium egy euróért át akarja venni az FTI-csoportot, és a vevő 125 millió euró friss tőkét is kész volt befektetni a cégbe. De a foglalási adatok messze elmaradtak a várakozásoktól, miután néhány héttel ezelőtt felcsillant a remény.
Az akkori szövetségi kormány a koronajárvány idején indította a WSF alapot annak érdekében, hogy az ágazatok között stabilizációs intézkedéseket biztosítson a vállalatoknak tőkebázisuk megerősítése és a likviditási nehézségek leküzdése érdekében.
A focusonline német portálnak nyilatkozó turisztikai szakértő, Torsten Kirstges szerint információi szerint az összeomlás egyik oka az lehetett, hogy az FTI meglehetősen agresszív volt, és viszonylag keveset keresett utazásonként, amelynek következtében súlyosan megsérült a piacba vetett bizalom.
A versenytársak bővíteni szeretnék kínálatukat és átvenni az ügyfeleket
Mint írják, Európa legnagyobb utazásszervezője, a TUI bejelentette, hogy bővíti saját kínálatát, és kedvezményekkel és ideiglenes előlegmentességgel kényezteti versenytársa ügyfeleit. Mind a szállodai ágyak, mind a légitársaságok férőhelyeit szeretnék növelni, és átvenni a fizetésképtelen versenytárs kapacitásait. A szóvivő szerint az első szállodatulajdonosok, akik korábban az FTI-vel szerződést kötöttek, már érdeklődtek a TUI-nál.
A FOCUS online információi szerint jelenleg több mint 7500 német rekedt Görögországban a csőd után. De nagyok a kérdőjelek Törökországban, Egyiptomban is. Spanyolországban is nagy a frusztráció. Nincsenek pontos adatok, de az FTI Touristik több mint 30 szállodát üzemeltet csak Gran Canaria szigetén – állítja a spanyol turisztikai hatóság.
Arról, hogy pontosan hány magyar turista érintett az ügyben még nincsenek pontos információk.