Mint a tudósításból kiderül, április 13–15. között a thai emberek országszerte ünneplik az új kezdeteket és hűsítik le magukat az ország legnagyobb és legfontosabb ünnepén, a Songkranon.
A thai újévhez, illetve az éves rizsaratás végéhez kötődő esemény lényege a tisztulás, az idősek tisztelete és a megújulás szellemisége. Az utazók körében viszont leginkább országos vízicsataként vált híressé.
„A fesztivál legismertebb része a hatalmas vízicsata”, mondta Worapa Angkhasirisap, a Thai Turisztikai Hivatal igazgatója. „Mindenki az utcákra özönlik vízipisztolyokkal és vödrökkel felszerelkezve.”

Fotó: Pixabay
A White Lotus sorozat legújabb évadának nézői is bepillantást nyerhettek ebbe, amikor három mit sem sejtő turista belecsöppent egy teljes várost elárasztó Songkran ünnepségbe. „Miért van mindenkinek ilyen fegyvere?” – kérdezte egyikük. Néhány pillanattal később már vízipisztolyos gyerekek és nevető helyiek kergették őket az utcákon, míg végül csuromvizesen és döbbenten menekültek be egy kisboltba.
Bár a sorozatban kissé ijesztőnek tűnhet a jelenet, a vízicsaták alapvetően vidám és barátságos részei az ünnepnek, amelyhez a turisták is nyugodtan csatlakozhatnak.
Évente több ezer utazó érkezik Thaiföldre, hogy részt vegyen a „világ legnagyobb vízicsatájában.
Mindez azonban csak a felszín – a Songkran mély történelmi gyökerekkel rendelkezik. A „Songkran” szanszkrit eredetű szó, jelentése: „belépni” vagy „továbbhaladni”.
Az ünnep idején a Nap az Állatöv első jegyébe, a Kosba lép. Egyes tudósok szerint a fesztivál eredete az ősi hindu Makar Sankranti ünnepre vezethető vissza, amelyet a 11. században a térséget uraló Khmer Birodalom vett át. Ma a Songkran a tiszta lappal való indulást szimbolizálja: a víz a múlt év „lemosását” és a megtisztulást jelképezi.
A háromnapos ünnep során gyakori szokás, hogy illatos vízzel öntik le a Buddha-szobrokat a megújulás jegyében. Szintén hagyomány, hogy a fiatalabbak megmossák idősebb rokonaik kezét, áldást kérve tőlük, valamint hogy barátokat, családtagokat is vízzel locsolják meg. A templomokban pedig felajánlásokat tesznek.
Mivel a thai emberek többsége buddhista, a Songkran spirituális időszak is” – mondta Kharitthakorn Sakulsupapong, a thaiföldi Tropical Vacation utazási iroda értékesítési és marketingvezetője.
Bár hivatalosan háromnapos nemzeti ünnep, bizonyos közösségek – például a népszerű üdülőváros Pattaya – akár tíz napon át is ünnepelnek.