Bankkártyás fizetési trendek Európában

A készpénzmentes fizetési lehetőségek száma egyre nő – kártyák, fizetési rendszerek, virtuális pénznemek… Mindez hatással van a kereskedelemre és természetesen az ügyfelekre is. Az új fizetési formák elfogadását illetően azonban nagy különbségek figyelhetők meg Európán belül is. A SIX Payment Services, Európa vezető és Magyarország egyetlen bankfüggetlen bankkártya-elfogadója adja közre tapasztalatait. 

Németország: Jobb félni, mint megijedni

Németországban alapvetően nemkívánatos a pénzkölcsönzés – ezért sokáig a hitelkártyák sem voltak népszerűek. A kényelmes kártyás fizetés azonban fokozatosan teret nyer, kivéve a kisösszegű fizetések esetén. Éppen ezért az elsősorban kis összegek kiegyenlítésére alkalmas érintésmentes fizetés itt még nem ért el áttörést.

Az új fizetési rendszereknek is nehéz dolguk van Németországban. Noha a kereskedők szívesen és gyorsan bevezetik az innovatív rendszereket, az ügyfelek gyakran még nem állnak készen ezek használatára, az újdonságoknak előbb ki kell érdemelniük a bizalmukat.

Ugyanakkor az elektronikus kereskedelem erőteljes növekedést mutatott az utóbbi években: a németek lelkes online vásárlók, és ilyenkor természetesen kártyával fizetnek.

Olaszország: Prepaid kártyák bankszámla helyett

Olaszországban a készpénz a király, de a fizetőkártyák használata is egyre gyakoribb. Főként a prepaid kártyák kedveltek. A bankok és a posta előszeretettel bocsátanak ki ilyen kártyákat, mivel sok olasznak nincs bankszámlája, és így csökkenthető a hitelezési kockázat.

A hitelkártyák Olaszországon belüli viszonylagos népszerűtlenségének a fő oka azonban az, hogy az olaszok a gazdasági bizonytalanságok miatt inkább a „biztos” készpénzt választják. Ugyanakkor a törvény a nyomonkövethetőség biztosítása érdekében kimondja, hogy 1000,- euró feletti összegeket nem lehet készpénzben fizetni. A szabályozás célja a korrupció megnehezítése.

Svájc, Luxemburg és Liechtenstein: magától értetődő

Ezekben az országokban magától értetődő a készpénzmentes fizetés – és az utóbbi években az online vásárlások aránya is jelentősen megnőtt. Az eltérő deviza miatt főként a svájciak és a liechtensteiniek számára éri meg kártyával fizetni, mert így Európában nem kell devizáról gondoskodniuk.

A hitelkártyákkal szemben – természetesen az online szegmens kivételével – mindhárom országban előnyben részesítik az emberek a betéti kártyákat, így a hitelkártyák még jelentős növekedési potenciállal bírnak. Lassan az új technológiák, például a mobiltelefonnal történő fizetés, is elfogadottá válnak.

Ausztria: Jelentős növekedés

A jó gazdasági helyzetnek köszönhetően Ausztriában 2013-tól jelentős mértékben nőtt a kártyás fizetések aránya. Itt is elsősorban betéti kártyával fizetnek az emberek. Az érintés nélküli fizetés széles körű bevezetésével még inkább elő kívánják segíteni ezt a növekedést. A mobiltelefonos érintés nélküli fizetés területén is megtörténtek az első lépések, de ez a folyamat még kezdeti stádiumban van.

Magyarország és Lengyelország: Technológiabarát

Mivel a gazdasági növekedés mindkét országban később indult meg, mint nyugati szomszédaiknál, Lengyelország és Magyarország azt az előnyt használja ki, hogy a készpénzmentes fizetési infrastruktúra még modern, és nem elavult. Ezek az országok ily módon átugrottak egy technológiai generációt, ezért az emberek általában gyorsabban fogadják el az új technológiákat. Ennek ellenére magas a készpénzes fizetések aránya – Lengyelországban a 90%-ot is eléri. Sok lengyelnek van ugyan fizetőkártyája, de nem túl gyakran használja.

Németországhoz hasonlóan ezekben az országokban is kerülendőnek számít az eladósodás és a hitelfelvétel. Ugyanakkor főként a lengyelek alkalmanként kisebb összegeket is kártyával fizetnek, úgy tűnik tehát, hogy ők nem tartanak az érintéssel történő fizetéstől. 

Skandinávia: Készpénzmentes társadalom

A skandináv országok a készpénzmentes fizetés éllovasai. Itt az élet minden területén dominál a kártyás fizetés, sőt gyakran ez az egyetlen rendelkezésre álló fizetőeszköz, és a kereskedelem vagy a vendéglátóipar területén általában nem is látják szívesen a készpénzes fizetést. Ennek okaként az északiak a higiéniát, a biztonságot, a kényelmet és bűnözés megnehezítését nevezik meg.

Bár a készpénzmentes fizetés sok országban különböző okokból még nem annyira kedvelt, mégis egyértelműen előretörőben van. Európa nagy valószínűséggel a skandináv minta irányába fog továbbhaladni, mivel a készpénzmentes fizetés előnyei egyértelműen túlsúlyban vannak.

Forrás: Vendég & Hotel


Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni

Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni 

Ha tavasszal szeretnénk utazni, akkor közeli úti célra még vehetünk kedvező árú repülőjegyet.
Ausztria 2024-es turisztikai eredményei

Ausztria 2024-es turisztikai eredményei 

Ausztria számára 2024 különösen sikeres év volt a közép-kelet-európai piacokon.
Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.