2015. július 9-én a Francia Parlament fontos döntést hozott az ún. „Macron törvény” megszavazásával, amely megtiltotta, hogy a szállodák és az OTA-k (online szobafoglalási portálok) közötti szerződésekben árparitási klauzulákat használjanak. Európában törvényhozási szinten ez az első döntés, ami egyértelműen tiltja a paritási klauzulák használatát ilyen szerződések esetén. Ezen döntés eredményeként Franciaországban a szállodások visszanyerték vállalkozói szabadságukat, képesek lesznek vendégeiknek az általuk alkalmasnak tartott árat, s feltételeket kínálni. Így Németország után Franciaország a második olyan ország, ahol hatóságok úgy döntöttek, hogy az online szobafoglalási portálokkal kötött szerződésekben megtiltják árparitási klauzulák használatát.
Ez a döntés lehetővé teszi a franciaországi szállodák számára, hogy alacsonyabb árakat jelentessenek meg az online és offline közvetlen értékesítési csatornákon, mint amelyeket a közvetítőknek kínálnak, ezzel megszűnik a kötelező árparitási klauzula. Ellentétben a 2015. április 21-én több EU tagországban, így Franciaországban a versenyhatóságok által hozott döntéssel – amely csak offline közvetítők, azaz a XX. századra jellemző értékesítési csatornák – pl. telefon, fax, levél, stb. - esetén tette lehetővé a szabad ármegállapítást -, ez a módosítás a korunk realitásaihoz alkalmazkodik.
A HOTREC francia tagszövetsége, az UMIH elnöke, Roland Heguy véleménye szerint „A francia szállodaipar és fogyasztók részére ez egy forradalmi változás. A Versenyhatóság döntése után a mostani szavazás hozzájárul olyan szerződési keretek létrejöttéhez, amelyek az üzleti kapcsolatok olyan feltételeit teremtik meg, amelyek a hotelek és a foglalási portálok közötti bizalmon alapulnak a fogyasztók érdekében”.
A HOTREC másik francia tagszövetsége, a GNI elnöke, Didier Chenet szerint „Örülünk a Francia Parlament döntésének. Ez a mai szavazás egyértelműen megtiltja egész Franciaországban az árparitási klauzulák alkalmazását, ami mérföldkövet jelent Franciaországban és Európában az ezekkel kapcsolatos vitákban.”
A HOTREC elnöke, Susanne Kraus-Winkler úgy nyilatkozott, hogy „Az európai szállodaipar számára ennek a döntésnek kulcsszerepe van abban, hogy a szállodások visszanyerjék teljes vállalkozói szabadságukat. Németország után – ahol a Versenyhatóság, majd a Bíróság tiltotta el a paritási klauzulák használatát – a franciaországi döntés egy másik, törvényhozáson keresztül történő megoldást jelent ennek a problémának a kezelésében.
Ez a francia, valamint a német Versenyhatóság és Bíróság korábbi döntése erősen megkérdőjelezik a Booking.com és az Expedia napokban történt, a szállodák és a foglalási portálok közötti szerződéses feltételekre vonatkozó bejelentésének relevanciáját, amely szerint új feltételeiket a 2015. április 21-i formális vállalásokhoz igazítják. Az európai szállodaipar őszintén reméli, hogy a vállalkozói szabadságjogi kiteljesedése nem áll meg a francia és a német határoknál.”
A HOTREC a szálloda és a vendéglátóipar érdekeit képviseli európai szinten. Ez az ágazat kb. 1,8 millió vállalkozást – amelyek 99%-a kis-és középvállalat, 91%-a olyan mikrovállalat, amelyek 10 főnél kevesebbet foglalkoztatnak – képvisel. Ezek a vállalkozások adják az ágazat hozzáadott értékének 59%-át. A HOTREC-ben 28 európai uniós tagországból 42 nemzeti szövetség van jelen.
Forrás: Turizmus Online