Nikos Christodoulides, a Ciprusi Köztársaság kormányszóvivője vette számba az elmúlt három év történéseit: "Túljutva a példa nélküli pénzügyi válságon, három évig tartó robusztus reformok, banki szerkezetátalakítási és a költségvetési konszolidáció után Ciprus látványosan “épült fel”.
A gazdasági életben példátlan 2013. márciusi döntést követően, azaz hogy a ciprusi bankokat kezesként használják a gazdasági krízis kezelésére, kevesek jósolták volna meg, hogy három évvel később Ciprus 1,6%-os gazdasági növekedést produkál, egy közel kiegyensúlyozott költségvetési mérleget, 2,5% körüli többletet, folyamatosan csökkenő államadósságot, egy tőkeerős bankrendszerrel, és hogy az ország nem fog a támogatási program meghosszabbításáért kérelmet benyújtani.
Vitathatatlanul Ciprust ma a gazdasági reform és a konszolidáció példaképe. A siker kulcs az, hogy a válságban felismerte a lehetőséget, és hatékonyan kezelte és korrigálta a hosszútávú hiányosságokat, és szilárd alapokon újra építette gazdaságát. Mindezt nem az adók emelésével, hanem az állami kiadások csökkentésével, a közalkalmazotti létszám befagyasztásával, a szociális kiadások ésszerűsítése révén, és a jóléti juttatási rendszer teljeskörű megreformálásával sikerült elérnie.
A privatizációs és liszensz program magába foglalja a kikötőket, kaszinókat, új jachtkikötőket, a nemzeti szerencsejáték vállalatot, és részben a távközlési szektort. A bankrendszer szerkezetátalakítása révén ma egy kisebb, de sokkal egészségesebb bankrendszer működik szigorú felügyelet mellett.
A ciprusi bankszektor “tiszta lappal” folytatja, jelentős feltőkésítés mellett, amit külföldi befektetésekkel és a legtöbb ciprusi bank vezetésének megújításával ért el. Ugyanennyire jelentős, ha nem jelentősebb az üzleti és pénzügyi szolgáltatási ágazat stratégiai irányváltása, amely már nem támaszkodik egy túlméretezett bankszektorra, sem magas külföldi betétekre. A nagyléptékű haladás mellett, nem hallgathatjuk el, hogy továbbra is kihívásokkal kell szembenézni, mint például a magas munkanélküliség és a nem teljesítő hitelek.
Ciprus szigorúan folytatja a reformokat és a pénzügyi szerkezetátalakítást, hiszünk abban, hogy sikeresen tudunk így szembe nézni a fennmaradó kihívásokkal. Az elmúlt három évben Ciprus bebizonyította, hogy tanult a múlt hibáiból, hogy gazdasága, és az emberek rugalmasak, képesek egy fenntartható és stabil gazdaságot építeni, és elkötelezett tagjai az Európai Uniónak és az Euró-övezetnek. Mindez kétségkívül a kormány, a politikai pártok, a szociális partnerek, és mindenekelőtt a ciprusi nép közötti szoros együttműködés eredménye. Ez a közös erőfeszítés tovább folytatódik. A támogatási program vége nem jelenti az út végét Ciprus számára, hanem terveink folytatását, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható reformokra" - zárul a kormányszóvívő nyilatkozata.
A Ciprusra érkező turisták száma 2015-ban elérte a 2,659,405 főt, ami 8,9 %-os növekedést jelent 2014-hez képest, amikor 2,441,239 volt a létszám - tudtuk meg Ács Viktóriától, a Ciprusi nagykövetség munkatársától.
Ciprus a növekedést a hagyományos küldő országokból érkező turistáknak, azaz Anglia és Németország polgárainak köszönheti, illetve az év utolsó két hónapjában ( november, december ) visszatértek az orosz turisták is. A 2016-os cél 2,9 millió turista, azaz 8-9%-os növekedés elérése.
A turizmusból származó bevétel 2015-ben 4,1%-kal haladja meg a 2014-es évet, 2016-ban itt is 8-9%-os növekedést szeretnének elérni. A magyar piacról is növekedésről számolhatunk be: 2015-ben 9,9%-kal több, összesen 12.210 fő érkezett hazánkból a Ciprusi Köztársaságba - tudtuk meg Ács Viktóriától.